Dermokosmetyki: Pharmaceris X jak XRAY23 kwietnia 2013

Radioterapia jest jedną z metod leczenia różnego rodzaju nowotworów. Niestety ma też wiele skutków ubocznych – jednym z nich jest tzw. popromienne uszkodzenie skóry. Pharmaceris X to pierwsza polska specjalistyczna linia dermokosmetyków, których celem jest ochrona skóry przed niepożądanymi efektami leczenia onkologicznego. Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania preparatów z tej serii potwierdzają badania przeprowadzone w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu oraz w klubie Amazonek.

Mimo postępów w medycynie nowotwory ciągle stanowią jedną z najgroźniejszych chorób, które dotykają ludzkość. Na skutek zmian cywilizacyjnych oraz wydłużenia średniego czasu życia liczba zachorowań stale rośnie. Od lat stosowana w onkologii radioterapia jest jedną ze skuteczniejszych metod leczenia. Niestety bywa obarczona wysokim ryzykiem wystąpienia objawów niepożądanych, takich jak wczesne i późne odczyny popromienne, które w najbardziej zaawansowanym stadium przyjmują formę nieodwracalną. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja naświetlanej skóry, zarówno w trakcie radioterapii, jak i po jej zakończeniu.

Co się dzieje z naświetlaną skórą?

Pod wpływem promieniowania uszkodzeniu ulegają przede wszystkim naczynia i tkanka łączna. Stopień zmian zależy m.in. od rodzaju zastosowanego promieniowania, jego przenikliwości, dawki i sposobu frakcjonowania, czasu ekspozycji, okolicy i rozległości obszaru skóry narażonej na ekspozycję promieni.

Im większa dawka i bardziej miękkie promieniowanie (o dłuższej fali i mniejszej przenikliwości), tym większe uszkodzenie skóry i wcześniejsze wystąpienie objawów. Ze względu na czas ujawnienia się zmian w stosunku do czasu naświetlania wyróżnia się odczyny wczesne i późne (będące następstwem odczynów wczesnych). U dużej liczby pacjentów występują odczyny wczesne, które w zależności od stopnia zaawansowania można podzielić na:

 • odczyny I stopnia – objawiają się ustępującym z czasem rumieniem, może też pojawić się przejściowa epilacja;
 • odczyny II stopnia – oprócz rumienia występuje obrzęk, mogą pojawić się bolesne pęcherze i trwała epilacja w obrębie skóry głowy;
 • odczyny III stopnia – rumieniowi i pęcherzom towarzyszą wolno gojące się głębokie owrzodzenia, przebarwienia, uszkodzenia bliznowate i zaniki skóry.

Jeśli naświetlana skóra jest niewłaściwie pielęgnowana, dochodzi do nasilenia zmian popromiennych oraz przedłużenia okresu ich ustępowania. W skrajnych sytuacjach pojawiają się wtórne nowotwory skóry.

Zasady pielęgnacji

Leczenie odczynów popromiennych powinno rozpocząć się w momencie ich pojawienia się i trwać przez wiele tygodni, a nawet miesięcy po zakończeniu radioterapii. Bardzo ważne jest unikanie w tym okresie ekspozycji skóry na słońce (koniecznością jest aplikacja preparatów z wysokimi filtrami ochronnymi), należy też stosować kremy i maści natłuszczające.

Skórę warto pielęgnować delikatnymi i łagodnymi dla skóry preparatami. Ze względu na to, że odczyny popromienne są objawem silnej ingerencji w strukturę tkanki skórnej, zwykłe balsamy czy kremy mogą okazać się niewystarczające. Poza tym mogą zawierać substancje podrażniające zniszczoną skórę.

Pacjenci powinni poszukiwać preparatów skutecznych i bezpiecznych dla skóry, takich, które np. nie powodują dyskomfortu związanego z nadmierną tłustością i lepkością. Produkty te powinny zawierać w swoim składzie substancje o charakterze naprawczym, kojącym, łagodzącym i ochronnym, takie jak np. kwas foliowy.

Pharmaceris X wychodzi naprzeciw potrzebom pacjentów i oferuje dwa specjalistyczne produkty dostosowane do skóry po radioterapii, których głównym składnikiem aktywnym jest kwas foliowy. W skład serii wchodzi krem łagodząco-regenerujący do twarzy i ciała oraz krem do masażu rehabilitacyjnego.

Sukces kwasu foliowego

Kwas foliowy to witamina z grupy B, której niedobór powoduje zahamowanie wzrostu tkanek. Stymuluje ona podziały i odnowę komórek skóry, skutecznie chroniąc ją przed fotostarzeniem.

Kwas foliowy został przebadany i po raz pierwszy zastosowany w kosmetologii przez naukowców z Centrum Naukowo-Badawczego Dr Irena Eris. Badania in vitro i in vivo potwierdziły jego korzystne działanie na komórki skóry. Wyniki przeprowadzonych badań zostały zaprezentowane na wielu konferencjach naukowych, m.in. na kongresie EADV we Florencji w 2004 roku oraz opublikowane w literaturze naukowej.

Dziś kwas foliowy jest szeroko stosowany w kosmetykach pielęgnacyjnych ze względu na silne właściwości regeneracyjne. Jest też ważnym składnikiem kremu łagodząco-regeneracyjnego X-RAY LIPOSUBTILIUM z linii Pharmaceris X, który powstał jako owoc współpracy zespołu naukowego Centrum Naukowo- Badawczego Dr Irena Eris z Instytutem Chemii i Techniki Jądrowej oraz Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.

Badania wykazały, że komórki skóry poddane działaniu promieni X w obecności kwasu foliowego potrafią szybciej naprawiać uszkodzenia wywołane napromieniowaniem. Badania stopnia ochrony przed promieniami X wykonano przy zastosowaniu testu kometkowego.

W teście uszkodzenie materiału genetycznego określa się długością ogona komety – im jest dłuższy, tym większe są uszkodzenia DNA. Wykazano także, iż kwas foliowy wykazuje silne właściwości ochronne przed działaniem promieniowania UVB, co jest niezwykle istotne ze względu na konieczność unikania ekspozycji słonecznej podczas terapii i wiele miesięcy po jej zakończeniu.

Pharmaceris X – Xray

W skład specjalistycznej linii Pharmaceris X opracowanej w celu pielęgnacji skóry z objawami odczynów popromiennych u osób poddawanych radioterapii wchodzą dwa produkty o właściwościach chroniących DNA komórkowe, nawilżających, natłuszczających i odbudowujących płaszcz lipidowy skóry. Ich skuteczność i bezpieczeństwo potwierdziły testy kliniczne pod kontrolą lekarzy onkologów i dermatologów u pacjentów w trakcie i po radioterapii.

 • X-RAY LIPOSUBTILIUM
  Łagodząco-regenerujący krem do twarzy i ciała – zawarty w nim kwas foliowy wykazuje wyraźny korzystny wpływ na regenerację komórek skóry naświetlanych promieniami X. Krem łagodzi podrażnienia i przynosi ukojenie skórze. Wyjątkowa kompozycja składników aktywnych zapewnia doskonałe właściwości aplikacyjne kremu oraz długotrwałe działanie nawilżające i natłuszczające. Efektem stosowania jest doskonale zregenerowana i ukojona skóra.
 • X-RAY SUBTILIMASAGE
  Łagodzący krem do masażu rehabilitacyjnego – ten specjalistyczny preparat polecany jest do masażu leczniczo-rehabilitacyjnego skóry wymagającej regeneracji oraz szczególnej pielęgnacji po zabiegach onkologicznych i chirurgicznych (np. po mastektomii).
  Specjalnie dobrane składniki formuły, upłynniając się pod wpływem temperatury ciała, nadają preparatowi bardzo dobre właściwości poślizgowe.
  Krem wykazuje doskonałe działanie łagodzące, odżywcze i dotleniające skórę. Zawarte w jego recepturze składniki aktywne przyspieszają regenerację płaszcza lipidowego skóry. W wyniku stosowania kremu następuje silna regeneracja skóry i poprawa elastyczności.

Poprawa samopoczucia i szybszy powrót do zdrowia Pogarszający się w wyniku radioterapii stan skóry jest dla pacjentów dodatkowym powodem do stresu i nasilenia złego samopoczucia towarzyszącego leczeniu onkologicznemu. Dlatego warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry, która jest ważnym elementem terapii zarówno zdrowotnej, jak i psychicznej. Prawidłowe i systematyczne dbanie o skórę odgrywa istotną rolę w utrzymaniu jej w jak najlepszej kondycji – im wcześniej pacjent zacznie prawidłowo o nią dbać, tym szybciej uzyska poprawę. Szczególnie dotyczy to pacjentów naświetlanych z powodu nowotworów w obrębie głowy i szyi, gdzie stosuje się wyższe dawki promieniowania, często powodujące nasilone odczyny popromienne.

Pharmaceris X, jako jedyna polska marka wyspecjalizowana w pielęgnacji skóry po radioterapii, stanowi doskonałą pomoc dla wszystkich pacjentów po radioterapii. Przebadana pod kontrolą onkologów i dermatologów na pewno zwróci też uwagę wielu farmaceutów na problem skóry po naświetlaniu – uzupełniając ofertę aptek o preparaty spełniające wszystkie wymagania pacjentów po terapiach onkologicznych.