Szczepionka na H1N1 mogła zwiększać ryzyko narkolepsji?26 marca 2013

-szczepionka-na-h1n1-mogla-zwiekszac-ryzyko-narkolepsji

Szczepionka przeciwko tzw. świńskiej grypie H1N1 z 2009 r., tak jak wcześniej podejrzewano, mogła wywoływać u dzieci narkolepsję – informuje w najnowszym wydaniu British Medical Journal

 

BMJ powołuje się na najnowsze badania brytyjskich specjalistów. Przeanalizowano przypadki 245 dzieci w Wielkiej Brytanii. U 75 z nich stwierdzono narkolepsję po 2008 r. Jedenaścioro z tych dzieci otrzymało szczepionkę przeciwko tzw. świńskiej grypie zawierającą tzw. adjuwant o symbolu AS03, czyli substancję chemiczną wzmacniającą jej działanie.

Agencja Reuters wcześniej informowała, że podobne zachorowania wśród dzieci i nastolatków zgłaszają także inne kraje – Norwegia, Finlandia, Francja i Irlandia.

 

Prof. Lidia Brydak z Krajowego Ośrodka ds. Grypy przyznaje, że w Polsce nie ma takiego problemu, ponieważ szczepionka przeciwko tzw. świńskiej grypie z 2009 r. nie była w naszym kraju w ogóle stosowana. Resort zdrowia nie zdecydował się na zakup tego preparatu m.in. właśnie z obawy, że nie został on dostatecznie przebadany.

 

źródło: Rynekzdrowia.pl