Polpharma otworzyła największe w Polsce Centrum Biotechnologii29 marca 2013

Mając prawie 80-letnie doświadczenie w rozwoju, produkcji i sprzedaży leków generycznych, Polpharma postanowiła wkroczyć na rynek leków biologicznych, otwierając własne laboratoria badawcze. Firma zakończyła I etap budowy supernowoczesnego centrum badań i rozwoju Polpharma Biologics w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

W nowo wybudowanym ośrodku firma będzie prowadzić prace nad lekami biotechnologicznymi, biopodobnymi i bioulepszonymi, które umożliwią szerszy dostęp do skutecznej terapii pacjentom cierpiącym na schorzenia układu immunologicznego, układu nerwowego oraz choroby nowotworowe.

Centrum jest największym i najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce o powierzchni 2300 m2. W tej chwili pracuje tu 12 specjalistów, a docelowo będzie zatrudnionych około 50 osób, z możliwością dalszej ekspansji. To unikalna szansa rozwoju dla najzdolniejszych młodych naukowców, którzy będą mieli możliwość pracy „ręka w rękę” z doświadczonymi ekspertami z branży biotechnologicznej przy wykorzystaniu najnowocześniejszego sprzętu i technologii.

Centrum Biotechnologii Polpharma

Centrum wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt niezbędny do efektywnej pracy ze skomplikowanymi białkami o wysokich masach cząsteczkowych. W oddanej do użytku części centrum uruchomiono pracownie badawcze umożliwiające rozwój i optymalizację procesów produkcji białek – od pomysłu, poprzez fazę laboratoryjną, aż do produkcji półtechnicznej. Otwarto również pracownie analityczne pozwalające m.in. na kontrolę jakości produktu podczas procesu produkcyjnego oraz ocenę jakości końcowej postaci leku.

Polpharma jest liderem polskiego rynku farmaceutycznego i jedną z najbardziej innowacyjnych firm w Polsce w rankingach Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN. Jej inwestycje przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki, nauki i medycyny, a oferowane przez firmę produkty umożliwiają polskim pacjentom dostęp do nowoczesnej farmakoterapii. Firma daje zatrudnienie około 7000 pracowników w Polsce i na rynkach zagranicznych. Dzięki rozwojowi na rynkach międzynarodowych Grupa Polpharma należy do grona 30 największych firm generycznych na świecie.

Dodanie leków biotechnologicznych do portfela Polpharmy umożliwi jej dalszy rozwój zgodnie z trendami współczesnych nauk medycznych i technologii farmaceutycznych.

Polpharma wybrała leki biopodobne jako pierwszy krok w rozwoju i produkcji leków biotechnologicznych, by stopniowo przechodzić do coraz ambitniejszych projektów.

Rozwój cząsteczek biopodobnych jest mniej skomplikowany, krótszy i tańszy od rozwoju innowacyjnych leków biotechnologicznych, ponieważ ich cel terapeutyczny został już klinicznie potwierdzony przez oryginalnego wytwórcę. Dzięki niższej cenie leków biopodobnych pacjenci mają szansę uzyskać dostęp do bezpiecznej, skutecznej i przede wszystkim tańszej terapii w poważnych chorobach zagrażających życiu.

Pod koniec stycznia br. Polpharma uzyskała dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości prawie 37 mln zł, co pozwoli firmie zintensyfikować prace nad pierwszym produktem biopodobnym.

Polpharma kładzie także duży nacisk na współpracę z ośrodkami akademickimi, zarówno w obszarze działalności naukowej, jak i szkolenia przyszłych kadr dla biznesu biotechnologicznego w Polsce. Dowodem na to jest finansowanie nowego prestiżowego kierunku studiów podyplomowych „Biznes w Biotechnologii” na Uniwersytecie Jagiellońskim.

źródło: Polpharma Biuro Handlowe Sp. z o.o.