Kora dębu – zioło miesiąca14 marca 2013

kora-debu-ziolo-miesiaca

Nie każdy wie, że garbniki zawarte w korze dębu mają właściwości antyseptyczne. Wykazują ponadto aktywność przeciw gronkowcom (Staphylococcus aureus, S. epidermidis, S. saprophyticus). Ekstrakt bogaty w kwas taninowy zastosowano z sukcesem przeciwko S. aureus opornemu na antybiotyk. Garbniki mają także działanie wirusostatyczne wobec wirusów Herpes czy grypy

Dąb to drzewo osiągające duże rozmiary, będące też symbolem siły i długowieczności. Znane są okazy żyjące ponad 700 lat. Drzewa te ceniono ze względu na twarde, trwałe drewno, które było używane do budowy domów i statków. Dobrze znanym zastosowaniem kory dębowej jest garbowanie skóry. Od wieków używano jej także w medycynie ludowej do leczenia ran oraz przeciwko biegunkom. Obecnie w lecznictwie wykorzystuje się korę dębu szypułkowego (Quercus robur L.) i bezszypułkowego (Quercus sessilis E.).

Oprócz kory (Quercus cortex) surowcem leczniczym są też dębianki (Gallae Quercus, galas dębowy), narośla na pędach i liściach dębu. Głównym surowcem farmaceutycznym jest wysuszona kora uzyskiwana z młodych pni i gałęzi, zbierana wczesną wiosną przed rozwojem liści.

Najważniejszymi bioaktywnymi składnikami tego surowca są związki polifenolowe, garbniki (taniny). Ich zawartość sięga 10%; zgodnie z Farmakopeą Polską VI nie powinna być mniejsza niż 4% (w przeliczeniu na pirogalol).

W korze dębu są garbniki hydrolizujące i niehydrolizujące (skondensowane). Hydrolizujące to galotaniny i elagotaniny (połączenia estrowe kwasu galusowego i elagowego). Główne związki to monomery (katechina, epikatechina, galokatechina, galusan-3-Oepigalokatechiny i epikatechiny), dimery (katechiny, galokatechiny, leukodelfinidyny), oligomery oraz polimery zawierające różne połączenia (wiązanie 6’,8 lub 4,8). Z kory dębu wyizolowano również szereg innych związków polifenolowych, takich jak: katalagina, weskolagina, pedmolagina, flawonoidy (kwercetyna, kwercytryna), wolne kwasy fenolowe (elagowy i galusowy). Kora zawiera małe ilości związków triterpenowych, związki żywicowe i sole mineralne. Związki polifenolowe (elagotaniny, proantocyjanidyny) są także obecne w drewnie, liściach i żołędziach.

Garbniki mają działanie ściągające. Tworzą trwałe połączenia z białkami błon śluzowych żołądka i jelit. Warstwa zdenaturowanego białka hamuje wydzielanie płynu żołądkowo- jelitowego oraz przenikanie wody ze światła jelit.

W przypadku biegunek można więc zapobiec utracie wody i elektrolitów oraz spowodować zagęszczenie mas kałowych. Przy zatruciach pokarmowych zmniejsza się możliwość przenikania toksyn z treści pokarmowej.

Garbniki działają korzystnie na ściany naczyń krwionośnych, zmniejszając ich przepuszczalność, hamują mikrokrwawienia. Mają też właściwości antyseptyczne. Wykazują aktywność przeciw gronkowcom (Staphylococcus aureus, S. epidermidis, S. saprophyticus). Ekstrakt bogaty w kwas taninowy zastosowano z sukcesem przeciwko S. aureus opornemu na antybiotyk. Pokazano, że elagitaniny z dębu eliminują bakterie E. coli, szczep oporny na streptomycynę z przewodu pokarmowego myszy. Elagitaniny i kwas taninowy są kandydatami na leki przeciwko tym groźnym infekcjom.

Garbniki mają działanie wirusostatyczne wobec wirusów Herpes czy grypy. Stwierdzono także, że dzięki obecności wielu związków polifenolowych kora dębu ma działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne.

 

Zalecenia

Kora dębowa jest stosowana wewnętrznie w leczeniu nieswoistych ostrych biegunek wywołanych przez bakterie i wirusy, w przypadku zatruć pokarmowych, podostrych i przewlekłych nieżytów żołądka i jelit. Zewnętrznie zaś w leczeniu stanów zapalnych w jamie ustnej (dziąsła, gardło), stanów zapalnych skóry w okolicach narządów płciowych, żylaków odbytu, owrzodzeń żylakowych, niewielkich oparzeń czy egzemy. Kora dębu jest także składnikiem mieszanek ziołowych, np. ułatwiających gojenie ran, do płukania gardła i jamy ustnej, do stosowania w upławach, świądzie sromu i odbytu.

 

Dawkowanie

Do stosowania wewnętrznego kory dębu, zgodnie z monografią Komisji E: dawka dobowa to 3 g surowca. Zewnętrznie do przemywań, okładów i roztworów do płukania: odwar z 20 g surowca na 1 litr wody. Do kąpieli: 5 g na 1 litr wody.

 

Uwaga!

Kora dębu nie jest wskazana do stosowania zewnętrznego w przypadku dużych uszkodzeń skóry oraz do kąpieli w chorobach zakaźnych z gorączką, niewydolnością serca, nadciśnieniem. Stosowanie wewnętrzne może powodować ograniczenie resorpcji zasadowych leków, np. alkaloidów. Nie stosować łącznie z preparatami zawierającymi sole żelaza i magnezu. Przy biegunce trwającej dłużej niż 3-4 dni, konieczna jest wizyta u lekarza.

 

Zastosowania kosmetyczne

Napar z kory dębowej jest stosowany do pielęgnacji przetłuszczających się i wypadających włosów. Nadaje się zwłaszcza do płukania ciemnych włosów, bowiem daje efekt przyciemniania. W przemyśle kosmetycznym wyciąg z kory dębu to popularny składnik szamponów do ciemnych włosów oraz płynów do higieny intymnej.

 

Ciekawostka

Czerwone wino przechowywane w dębowych beczkach może mieć dodatkowy korzystny wpływ na układ krążenia i wątrobę dzięki elagitaninom. Pokazano to na szczurach z zespołem metabolicznym (cukrzyca, miażdżyca, otyłość), którym podawano ekstrakt elagitanin z dębu, obserwując obniżenie ciśnienia i poprawę reaktywności naczyń krwionośnych.


KORA DĘBU Z ZIELNIKA APTECZNEGO

Zioła do zaparzania

kora-debu-ziolo-miesiaca-1 Wskazania: Tradycyjny produkt leczniczy roślinny stosowany w łagodnych stanach zapalnych skóry (również w obrębie narządów płciowych i odbytu) oraz błon śluzowych jamy ustnej i gardła.Skład: 100 g produktu zawiera 100 g kory dębu (Quercus cortex).

Dawkowanie i sposób podawania: Podanie na śluzówkę jamy ustnej: dorośli, 2 płaskie łyżki (ok. 5 g) kory dębu zalać 1 szklanką zimnej wody, doprowadzić do wrzenia, gotować pod przykryciem przez ok. 5 minut, odstawić na ok. 15 minut i przecedzić. Przygotowany
odwar stosować do płukania jamy ustnej i gardła kilka razy dziennie. Podanie na skórę: dorośli, 2 płaskie łyżki (ok. 5 g) kory dębu zalać 1 litrem zimnej wody, doprowadzić do wrzenia, gotować pod przykryciem przez ok. 5 minut, odstawić na ok. 15 minut i przecedzić. Przygotowany odwar dodawać do kąpieli 1 raz dziennie (długość kąpieli 20 minut). Do obmywań skóry oraz okładów stosować kilka razy dziennie.

Przeciwwskazania: Uczulenie na substancję czynną. Nie stosować na otwarte rany, duże uszkodzenia lub zakażone partie skóry bądź błon śluzowych.

Działania niepożądane: Mogą wystąpić reakcje alergiczne. Nie jest znana częstość występowania.

 

Produkt leczniczy wydawany bez recepty. Dostępny tylko w aptekach.

 

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania: Nie zaleca się stosowania produktu u dzieci poniżej 18 lat ze względu na brak wystarczających danych.

Nie podawać na skórę i błony śluzowe jamy ustnej dłużej niż 1 tydzień. Nie należy stosować kąpieli leczniczej w przypadku chorób zakaźnych lub przebiegających z gorączką, w niewydolności serca i nadciśnieniu.

Numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: IL –0549/LN wydane przez MZ.

Podmiot odpowiedzialny: Herbapol-Lublin S.A., ul. Diamentowa 25, 20-471 Lublin.