Dermokosmetyki: C jak cellulit17 marca 2013

Skórka pomarańczowa jest problemem u ok. 80-95% kobiet na całym świecie. Niestety, dotyka coraz młodsze osoby. Aby jej zapobiegać, wskazane jest kompleksowe podejście łączące dietę, ruch i odpowiednią pielęgnację. Nie tylko wiosną, gdy w panice wiele kobiet zaczyna myśleć o letniej odsłonie ciała, ale systematycznie i konsekwentnie przez cały rok. Nie jest to trudne i szybko daje widoczne efekty. Pharmaceris C to skuteczna kuracja dermokosmetykami, które pomogą w walce z cellulitem.

Cellulit dotyka głównie kobiety i wbrew stereotypom nie jest wyłącznie związany z nadwagą (mają go też szczupłe osoby). Zwykle jest widoczny na biodrach, udach i pośladkach, czasami na ramionach, czyli tam, gdzie znajduje się najwięcej tkanki tłuszczowej. Cellulit jest bowiem objawem nadmiernego gromadzenia się komórek tłuszczowych w tkance podskórnej i zwykle towarzyszy mu skłonność do zatrzymywania wody w organizmie. Prawidłowe komórki tłuszczowe mają ok. 1-2 mm średnicy, a u osób z cellulitem mogą się rozrosnąć nawet 10-krotnie. Razem z toksynami i nieodprowadzonymi produktami przemiany materii tworzą tzw. złogi, które widoczne są na skórze w postaci nierówności, wgłębień i wypukłości. Ich rozmiar i ewentualna bolesność w dotyku zależą od stopnia zaawansowania problemu. Cellulit jest w dużej mierze uwarunkowany genetycznie – dlatego jeśli występuje u kobiet w rodzinie, dobrze jest zacząć profilaktykę antycellulitową jeszcze przed jego pojawieniem się lub nasileniem objawów. Rozwojowi cellulitu sprzyjają siedzący tryb życia, stres, kuracje hormonalne, nieodpowiednia dieta i złe nawyki pielęgnacyjne.

Mechanizm powstawania cellulitu

Cellulit powstaje w wyniku zachwiania równowagi między magazynowaniem a uwalnianiem tłuszczów na poziomie adipocytów, które są komórkami tłuszczowymi odpowiedzialnymi za przechowywanie – w postaci triglicerydów – glukozy, kwasów tłuszczowych i produktów przemiany materii krążących we krwi. Triglicerydy to jeden z głównych materiałów energetycznych zużywanych na bieżące potrzeby organizmu.

Gdy organizm odczuwa potrzebę skorzystania ze zmagazynowanej w substancjach energii, zachodzi zjawisko lipolizy, czyli uwalniania triglicerydów i rozkładania ich na wolne kwasy tłuszczowe. W sytuacji nagromadzenia tłuszczu i szybkiego namnażania adipocytów struktura tkanek wokół komórek zostaje zmodyfikowana. Złogi tłuszczowe zostają uwięzione w sieci włókien podporowych skóry, a wypełniające się tłuszczem adipocyty zwiększają swoją objętość uciskając włókna i naczynia krwionośne. Utrudnia to krążenie krwi i limfy na poziomie tkanek. Efektem tych zmian jest pojawienie się nierówności na skórze, utrata elastyczności i pogłębianie się zmian o charakterze cellulitu.

Stopnie cellulitu

Wyróżniamy kilka stopni cellulitu, a ich samodzielna analiza nie jest trudna. Wystarczy dobrze przyjrzeć się swojej skórze w pozycji leżącej i siedzącej. Walkę z cellulitem warto zacząć jak najwcześniej – wtedy efekty będą najlepsze, a problem wraz z wiekiem nie będzie się nasilał.

Stopień I: Cellulit jest słabo widoczny, niewielkie nierówności pojawiają się dopiero po uciśnięciu skóry dłonią. Mogą je mieć nawet nastolatki – wtedy cellulit nasila się zwłaszcza przed miesiączką, gdy organizm zatrzymuje wodę.

Stopień II: Skóra jest jeszcze dosyć gładka, ale po uciśnięciu pojawiają się na niej grudki. Tkanka może już być lekko stwardniała.

Stopień III: Nawet bez uciskania na skórze widać pofałdowania, grudki i nierówności – zarówno w pozycji leżącej, jak i siedzącej. Podczas dotykania dłonią skóry można wyczuć bolesne guzki.

Stopień IV: Duże grudki i nierówności są widoczne gołym okiem, pojawia się ból nawet przy delikatnym uciskaniu.

W zależności od stopnia zaawansowania cellulitu stosuje się pielęgnację kosmetyczną uzupełnioną o profesjonalne zabiegi z zakresu dermatologii estetycznej.

Pielęgnacja przede wszystkim

Na rynku istnieje wiele różnych preparatów przeciwdziałających cellulitowi. Najbardziej skuteczne z nich działają kompleksowo: przyspieszają proces lipolizy (redukcja złogów) oraz usprawniają funkcjonowanie skóry i wzmacniają jej strukturę – aby lepiej zachowywała jędrność i elastyczność. Dodatkowo bardzo ważną częścią kuracji jest regularne stosowanie peelingów i masowanie ciała – następuje wtedy poprawa mikrokrążenia i przyspieszenie procesów przemiany materii, a w szczególności szybciej usuwane są toksyny.

Nowoczesne formuły preparatów przeciwdziałających cellulitowi dają pierwsze widoczne efekty już po 2 tygodniach stosowania, choć pełna kuracja powinna trwać minimum miesiąc. Peeling warto wykonywać 2-3 razy w tygodniu przed nałożeniem kremu – ten zabieg nie tylko pozytywnie wpłynie na mikrokrążenie, ale też zwiększy zdolność do przenikania substancji aktywnych zawartych w kosmetykach antycellulitowych. Prawidłowo wykonany peeling działa ponadto jak drenaż, choć przy większym stopniu zaawansowania cellulitu warto dodatkowo wybrać się na serię bardziej intensywnych zabiegów drenujących lub profesjonalnych masaży antycellulitowych. Doskonale uzupełniają one codzienną systematyczną pielęgnację.

Pharmaceris C

To dermokosmetyczna linia preparatów wyspecjalizowanych w walce z cellulitem, których skuteczność została potwierdzona w badaniach naukowych. Seria Pharmaceris C obejmuje:

 • Drenujący Peeling Antycellulitowy do mycia ciała Cellu Free Pre, który podczas mycia aktywnie oczyszcza skórę i złuszcza obumarłe komórki naskórka.
  Masaż drenujący za pomocą drobinek peelingujących pobudza mikrokrążenie oraz przyspiesza procesy przemiany materii (m.in. spalanie tłuszczów, usuwanie toksyn i nadmiaru wody z organizmu). Zawarty w peelingu ekstrakt z pomarańczy wygładza skórę i zwiększa jej sprężystość oraz napięcie. Preparat idealnie przygotowuje skórę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, wzmacniając ich efekt działania. Jest rekomendowany dla osób z objawami cellulitu, z tendencją do wahań wagi ciała, a także skóry zwiotczałej.
  Należy go stosować na partie objęte cellulitem (pośladki, uda, brzuch, biodra), 3 razy w tygodniu, tuż przed nałożeniem skoncentrowanego kremu-żelu antycellulitowego.
  Peeling posiada lekką kompozycję zapachową bez alergenów.
 • Skoncentrowany Krem-Żel Antycellulitowy o podwójnym działaniu Cellu Free – zapobiega powstawaniu cellulitu oraz redukuje istniejące, widoczne nierówności skóry. Ma działanie wygładzające, wzmacniające strukturę skóry oraz wyszczuplające. Swoją skuteczność zawdzięcza dwóm innowacyjnym formułom odkrytym i opracowanym przez naukowców Pharmaceris:
  DERMÈ™ SYSTEM
  – ten unikalny aminokwas, zawierający grupę funkcyjną L-karnityny, redukuje istniejący cellulit, zwiększając przemianę energetyczną tłuszczów.
  IM FORMULA™
  – zapobiega powstawaniu cellulitu, chroniąc włókna kolagenu i przeciwdziałając ich nieodwracalnej degradacji. Umożliwia wzmocnienie elastycznego rusztowania skóry, niezbędnego do jej ujędrnienia. Krem-żel należy stosować na obszary pokryte cellulitem 2 razy dziennie, minimum przez 1 miesiąc.

Skuteczność antycellulitowej kuracji Pharmaceris C

Bezpośrednio po aplikacji kremu-żelu skóra jest gładka, miękka, elastyczna i dobrze nawilżona, po 2 tygodniach można zobaczyć pierwsze efekty działania wygładzającego, a po 4 – wyraźną redukcję skórki pomarańczowej.

Skuteczność kosmetyków została potwierdzona w testach klinicznych pod patronatem Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego oraz w badaniach subiektywnych i aparaturowych w Centrum Naukowo-Badawczym Dr Irena Eris. Efekt po 14 dniach stosowania kuracji to: zmniejszenie cellulitu u 96% badanych oraz redukcja obwodu ud nawet do 2 cm.

Wskazania dotyczące diety wspomagającej kurację antycellulitową

Przede wszystkim warto unikać:

 • cukrów – które sprzyjają gromadzeniu się tłuszczu,
 • kofeiny – choć jest składnikiem wielu produktów antycellulitowych, jako napój sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie i w efekcie nasila objawy cellulitu,
 • soli – zatrzymuje wodę w tkankach, może powodować problemy z krążeniem limfatycznym,
 • alkoholu – osoby, które piją regularnie wino, mają wyższy poziom estrogenu w organizmie, a hormon ten wpływa na ilość, wielkość i sposób odkładania się komórek tłuszczowych, obecny w nadmiarze – sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie.

Warto wybierać natomiast:

produkty bogate w błonnik, potrawy zawierające „zdrowe” kwasy tłuszczowe (ryby morskie, orzechy, awokado, oliwy z pierwszego tłoczenia). Składniki tych pokarmów przyspieszają metabolizm komórkowy i przeciwdziałają magazynowaniu się tłuszczu. Niezbędne w walce z cellulitem są ćwiczenia (spacer, jazda na rowerze, pływanie, jogging, tenis, aerobik), które pobudzają pracę układu limfatycznego i spalanie tkanki tłuszczowej.

Warto pamiętać:

Stres, czyli choroba cywilizacyjna XXI wieku, pod wpływem której dochodzi w organizmie do zaburzeń hormonalnych, może potęgować odkładanie się tłuszczu i zatrzymywanie wody. Wydzielający się w stresie kortyzol wpływa na zmniejszenie produkcji hormonów wzrostu, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i regeneracji skóry. Relaks jest w takim przypadku jednym z zaleceń antycellulitowych.

Wstydliwy problem

Cellulit mają prawie wszystkie kobiety, ale która rozmawia o nim otwarcie? To trudny problem i rzadko kiedy pacjentki wypytują o niego specjalistów tak wnikliwie, jak o pielęgnację twarzy. Wyłącznie od taktu oraz fachowego podejścia farmaceuty zależy, z ilu informacji skorzysta jego pacjentka. Wydaje się jednak, że najważniejszą rolą jest uświadomienie klientkom konieczności stosowania kompleksowej kuracji opartej jednocześnie na pielęgnacji, diecie i ruchu oraz wskazanie w gąszczu preparatów antycellulitowych tych, których skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi. Widoczne efekty działania preparatów kosmetycznych będą dodatkową zachętą do dalszych starań wpływających na zdrowie i zadowolenie pacjentów.