Botoks skutecznie wyleczy z depresji?4 marca 2013

-botoks-skutecznie-wyleczy-z-depresji

Botoks zamiast popularnych leków na depresję? Tak twierdzi amerykański lekarz, który swoją kontrowersyjną metodę leczenia tej choroby z sukcesami wypróbował w badaniach z udziałem chorych

Paraliżując mięśnie twarzy, które kurczą się, gdy jesteśmy smutni, można poprawić nastrój – twierdzi amerykański lekarz.

 

Pomysł, że to emocje i uczucia są wyzwalane przez zmiany, jakim podlega ciało, a nie odwrotnie, przemawia do psychologów. Niedawno neurobiolog Antonio Damasio z University of Southern California wykazał, że emocje zaczynają się od objawów, takich jak przyspieszone bicie serca, a dopiero potem pojawia się lęk lub gniew. Tak więc odczucie podąża za zachowaniem, umysł za ciałem.

 

W swojej książce „The Face of Emotion” dr Eric Finzi wyjaśnia, w jaki sposób można wpływać na nastrój zmieniając wyraz twarzy. Zdaniem uczonego zajmującego się chirurgią skóry, nasz wyraz twarzy jest wręcz głównym czynnikiem kształtującym nastrój – a co za tym idzie, manipulując nim, można ten nastrój zmieniać.

Od kilku lat wprowadza tę ideę w życie, wstrzykując botoks w mięsień marszczący brwi osób chorych na depresję. Jak twierdzi, zabieg przerywa pętlę sprzężenia zwrotnego w mózgu i poprawia nastrój.

 

źródło: Zdrowie.dziennik.pl