Świetlik lekarski – zioło miesiąca5 lutego 2013

swietlik-lekarski-ziolo-miesiaca

Świetlik łąkowy lub świetlik lekarski (Euphrasia officinalis) to niewielka roślinka – ma mniej niż 30 cm wysokości, a jej łodyga jest pokryta włoskami. Białe lub różowe kwiatki mają żółtą plamkę i wyglądają dość pogodnie. Stąd pewnie wywodzi się nazwa tej rośliny – „Euphrasia” to po grecku „radość”

Angielska nazwa „Eyebright” i niemiecka „Augentrostkraut” od razu sugerują zastosowania związane z oczami. Roślinę można spotkać na łąkach i torfowiskach, a zbiera się ją tylko ze stanowisk naturalnych. Nie zakłada się plantacji świetlika, ponieważ pasożytuje on na korzeniach innych roślin i stworzenie identycznych warunków do wzrostu byłoby bardzo trudne. Podobnie zachowuje się wiele roślin należących do rodziny trędownikowatych (Scrophulariae).

Surowcem farmaceutycznym jest ziele świetlika, którego głównymi składnikami czynnymi są glikozydy iryidoidowe (aukubina, katalpol, izorozyd, eufrozyd) – ich zawartość sięga 1%. Najbardziej rozpowszechniony w świecie roślin i najlepiej przebadany jest glikozyd aukubiny, aukubozyd, o działaniu przeciwzapalnym i bakteriostatycznym. Aukubina hamuje wzrost bakterii E. coli i S. aureus. Chińskie badania na szczurach pokazały, że aukubina działa neuroprotekcyjnie, prawdopodobnie przez stymulowanie aktywności enzymów antyoksydacyjnych.

Ziele świetlika zawiera garbniki o właściwościach ściągających oraz flawonoidy, kwasy fenolowe i sterole. Źródła informacji na temat leczniczych właściwości świetlika korzystają z doświadczeń tradycyjnej medycyny i ziołolecznictwa.

 

Zastosowanie świetlika lekarskiego

Ziele świetlika stosuje się głównie w chorobach oczu, zapaleniu spojówek, jęczmieniach, nadmiernym łzawieniu i zaczerwienieniu oczu na tle alergicznym. Świetlik pomaga w przypadku zmęczenia oczu pracą przy sztucznym świetle, przy zbyt słabym lub za jasnym oświetleniu. Można go polecać osobom pracującym przez wiele godzin przy komputerze. Biorąc pod uwagę stale rosnącą liczbę osób wpatrujących się w monitor i cierpiących na „syndrom komputerowy”, można przewidywać zwiększone zapotrzebowanie na ten surowiec.

Monografia Komisji E, oprócz wskazań związanych z dolegliwościami oczu, dopuszcza też zastosowanie świetlika przy katarze i kaszlu będących skutkiem przeziębienia oraz w chorobach skóry.

Do przemywania oczu i okładów na powieki stosuje się napar lub odwar z ziela. Do przygotowania naparu można użyć gotowych torebek typu fix (2 torebki zalać 1 szklanką wrzątku i zaparzać przez 15 minut) lub suszonego ziela (1 łyżkę ziela na 1 szklankę wody). Odwar sporządza się z takiej samej ilości ziela, ale po zalaniu go 1 szklanką wody należy całość podgrzać i pogotować przez 5 minut, po czym przecedzić.

Ziele świetlika pomaga nie tylko ludziom. W USA i Kanadzie stosuje go medycyna weterynaryjna w leczeniu chorób oczu u psów, kotów i innych zwierząt hodowlanych. Świetlik jest też składnikiem leków homeopatycznych.


ŚWIETLIK FIX Z ZIELNIKA APTECZNEGO

Zioła do zaparzania, w saszetkach

Swietlik_FIX Wskazania: Tradycyjny produkt leczniczy roślinny stosowany na skórę w leczeniu wspomagającym łagodnych stanów podrażnienia spojówek i brzegów powiek, jako środek ściągający i łagodzący stany zapalne.Skład: 1 saszetka zawiera 2,0 g ziela świetlika (Euphrasiae herba).

Dawkowanie i sposób podawania: 1 saszetkę zalać 1 szklanką ciepłej wody (ok. 250 ml), doprowadzić do wrzenia, powoli gotować pod przykryciem przez ok. 5 minut, a następnie ostudzić. Jałowy gazik zwilżyć odwarem i przykładać na powiekę w formie kompresu lub użyć do przemywania brzegów powiek. Kompresowanie lub przemywanie powiek powtórzyć dwu-, trzykrotnie w ciągu dnia, przygotowując każdorazowo świeży odwar z ziela. Stosować oddzielny gazik do każdego oka.

Przeciwwskazania: Nieznane.

Działania niepożądane: Nieznane.

 

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania: Stosować jedynie świeżo przygotowany odwar z ziela oraz jałowe gaziki do przygotowania kompresów i przemywań. Brak danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania u dzieci.

Numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 4033, wydane przez MZ.
Produkt leczniczy wydawany bez recepty. Dostępny tylko w aptekach.

Podmiot odpowiedzialny: Herbapol-Lublin S.A., ul. Diamentowa 25, 20-471 Lublin.

Dodatkowych informacji o produkcie udziela:

Polpharma Biuro Handlowe Sp. z o.o.,
ul. Bobrowiecka 6,
00-728 Warszawa,
www.polpharma.pl
Tel.: +48 22 364 61 00,
faks: +48 22 364 61 02