Łupież obniża samoocenę21 lutego 2013

lupiez-obniza-samoocene

Aż co piąty Polak jest zdania, że przy problemach z włosami największy, negatywny wpływ na samoocenę ma uporczywy łupież – tak zaskakujących wyników dostarczyło badanie TNS Polska przeprowadzone w maju 2012 roku

Osadzające się na ubraniu łuski to nie jedyny efekt łupieżu. Nadmierny łojotok ma również wpływ na ogólną kondycję włosów i skóry głowy – włosy stają się osłabione, cieńsze, są bardziej podatne na wypadanie, a to właśnie nadmierne wypadanie włosów według respondentów godzi w naszą pewność siebie niemal tak, jak łupież (17%).

Piękne, mocne i przede wszystkim zdrowe włosy to atut, który doceniają nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Badanie pokazało, że zadbane włosy to jedna z najbardziej cenionych cech wyglądu zewnętrznego – na pierwszym miejscu postawiło ją niemal 20% badanych.

Wyżej niż piękne włosy uplasowała się tylko zgrabna sylwetka według pań i wysportowana budowa ciała według panów – 21% respondentów wytypowało te cechy jako najważniejsze. To, jak wyglądamy, niewątpliwie odgrywa istotną rolę w postrzeganiu samego siebie. Mały defekt może skutecznie wpłynąć na obniżenie samooceny pacjenta i pozbawić go pewności siebie.

A problem nie jest marginalny – z badania wynika, że co trzeci Polak choć raz w życiu miał problem z łupieżem. Chociaż schorzenie to ma charakter nawrotowy, pacjent nie musi godzić się na życie z tym mało estetycznym problemem i obniżoną samooceną.

 

Skuteczna walka to taka, która pozwoli na wyeliminowanie nie tylko objawów, ale również przyczyn łupieżu, który nie jest po prostu defektem kosmetycznym, ale przede wszystkim chorobą. Za jego pojawienie się odpowiedzialne są głównie grzyby drożdżopodobne z rodzaju Malassezia spp, żyjące na powierzchni skóry człowieka. Wysoka temperatura, wilgotność, nadmierna potliwość, ale również zanieczyszczone powietrze, częste noszenie okryć głowy, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków albo stosowanie ich w za dużej ilości (podrażnienie skóry), słońce, a nawet stres mogą powodować namnażanie się grzyba, a w efekcie rozwój łupieżu.

 

Który z wymienionych problemów z włosami może mieć Pana/Pani zdaniem najbardziej negatywny wpływ na samoocenę?

 

Z kolei z badania TNS OBOP z 2011 lupiez-wyniki_badania_bigroku wynika, że prawie 70% respondentów nie jest przekonanych, czy szampon przeciwłupieżowy może jednocześnie walczyć z chorobą i pielęgnować włosy. A przecież w aptekach dostępne są produkty o kompleksowym działaniu, łączące w sobie właściwości lecznicze i pielęgnacyjne.

Polskie Towarzystwo Dermatologiczne zaleca w walce z łupieżem stosowanie szamponów z cyklopiroksolaminą – oprócz działania na czynnik grzybiczy, substancja ta posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Jednak dobry szampon przeciwłupieżowy powinien dodatkowo zawierać substancje pielęgnujące, takie jak witaminy A i E, proteiny pszenicy czy gliceryna, dzięki którym włosy stają się elastyczne, nawilżone i jedwabiste. Pacjenci z łupieżem mogą więc nie tylko zwalczać to schorzenie, ale również mieć zadbane, nawilżone, zdrowo wyglądające włosy.