Dermokosmetyki: Pharmaceris P – Psoriasis wspomaga leczenie łuszczycy11 lutego 2013

Łuszczyca należy do jednych z najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych. Dotyka ona bowiem ok. 3-5% populacji europejskiej. Występuje w każdym wieku, u obu płci, a rozwój zmian chorobowych zależy od wielu czynników: genetycznych, immunologicznych i środowiskowych.

Wykwitem podstawowym jest grudka skórno-naskórkowa barwy żywo czerwonej pokryta srebrzystymi łuskami. W celu zmniejszenia nasilonych objawów łuszczycy powstały dermokosmetyki z linii Pharmaceris P, które pielęgnują chorą skórę zarówno w okresie aktywnych zmian, jak i w czasie remisji choroby, znacznie poprawiając komfort życia osób zmagających się z problemem psoriasis.

Łuszczyca definiowana jest jako przewlekła choroba zapalna o nawrotowym przebiegu, charakteryzująca się zwiększoną proliferacją naskórka, a klinicznie występowaniem rumieniowo-złuszczających grudek ustępujących bez pozostawienia śladu. Zmiany dotyczyć mogą skóry gładkiej tułowia, kończyn górnych i dolnych oraz owłosionej skóry głowy i płytek paznokciowych.

Najczęściej choroba zajmuje łokcie, kolana oraz okolicę krzyżowo-lędźwiową. Czasem może ona obejmować 100% powierzchni ciała, powodując pogorszenie jakości życia.

Cechą charakterystyczną choroby jest wyraźne wyodrębnienie zmian łuszczycowych od zdrowej skóry, a objawem jej towarzyszącym jest często zgłaszany przez pacjentów uporczywy świąd. Nieestetyczny wygląd i drażliwość powodują u pacjentów duży dyskomfort nie tylko fizyczny, ale także psychiczny. Dlatego od wielu lat w ocenie skuteczności danej metody terapeutycznej brana jest pod uwagę zarówno poprawa stanu skóry, jak i jej wpływ na jakość życia pacjenta.

Łuszczyca występuje z jednakową częstością u kobiet i mężczyzn. W około 2/3 przypadków ma przebieg łagodny, natomiast w 1/3 rozwijają się jej cięższe postacie.

Łuszczyca stawowa może współistnieć z łuszczycą zwykłą w 5-30% przypadków. Zazwyczaj zmiany skórne poprzedzają dolegliwości stawowe. Bywa, że choroba staje się przyczyną izolacji od otoczenia oraz stwarza problem w znalezieniu pracy.

Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki warto pamiętać, że leczenie zewnętrzne oraz odpowiednio dobrane dermokosmetyki stanowią podstawę terapii.

Etiopatogeneza łuszczycy

Pomimo licznych badań przyczyna łuszczycy wciąż pozostaje niejasna. Istotą procesu jej rozwoju jest nadmierna liczba podziałów keratynocytów w warstwie podstawnej naskórka oraz przyspieszony i nieprawidłowy cykl ich dojrzewania. Jest ona związana z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego. Choroba ta może mieć podłoże genetyczne, ponieważ u około 1/3 pacjentów stwierdza się dodatni wywiad rodzinny w kierunku jej występowania. Jest to najprawdopodobniej poligenopatia dziedziczona w sposób autosomalny dominujący, z niekompletną penetracją genu. Najnowsze badania ujawniły, że istnieje kilka genów podejrzewanych o silne związki z psoriasis o odmiennej loci (PSORS 1-9). U pacjenta predysponowanego genetycznie do zachorowania na tę chorobę dochodzi najczęściej pod wpływem czynnika spustowego, np. infekcji bakteryjnych, wirusowych, pasożytniczych, wahań hormonalnych, leków (beta blokerów, litu, NLPZ, interferonu).

Jednym z najczęstszych czynników stymulujących wysiewy zmian chorobowych w łuszczycy jest stres i napięcia psychiczne, a w mniejszym stopniu spożywanie alkoholu i palenie tytoniu oraz otyłość.

Do bodźców zewnętrznych należą również czynniki fizyczne (urazy, zabiegi chirurgiczne, promieniowanie UV), chemiczne (oparzenia) oraz zapalne choroby skóry (np. rosacea).

Jak leczyć łuszczycę?

Terapia łuszczycy polega na intensywnym leczeniu farmakologicznym w okresach zaostrzeń, w których obserwuje się aktywne ogniska chorobowe na skórze ciała i twarzy oraz w okresach remisji. Polega również na właściwej pielęgnacji skóry, która ma za zadanie zapobiegać nawrotom zmian aktywnych. Odpowiednia pielęgnacja skóry u osób z łuszczycą jest sprawą bardzo istotną.

Ze względu na niewyjaśniony patomechanizm choroby, liczbę czynników wpływających na jej przebieg oraz przewlekły i nawrotowy charakter, jej leczenie wymaga bardzo skrupulatnego podejścia do problemu oraz specjalistycznej pielęgnacji.

Na sukces terapeutyczny ogromny wpływ wywiera również dobra relacja lekarz-pacjent oraz farmaceuta-pacjent. Nasilenie łuszczycy jest bardzo zróżnicowane: od łagodnych, nielicznych zmian na skórze, aż po rozległe stany zapalne i wysiękowe na znacznym obszarze ciała. Często wystarczy leczenie zewnętrzne, które ma na celu redukcję nadmiernej warstwy łusek oraz zahamowanie nadmiernej produkcji nowych komórek naskórka. W tym celu stosuje się m.in.: maść salicylową, maść mocznikową, kortykosteroidy oraz fototerapię. Trzeba również pamiętać, że łuszczyca jest chorobą ogólnoustrojową, która może współwystępować z innymi schorzeniami układowymi, takimi jak cukrzyca czy miażdżyca, a nawet przyczyniać się do ich rozwoju. Wielkie nadzieje dla chorych na najcięższe postacie łuszczycy stanowią leki biologiczne, które naśladują funkcje naturalnych białek organizmu i hamują immunologiczną oraz zapalną odpowiedź organizmu.

Jak pielęgnować skórę z łuszczycą?

Ważne jest przede wszystkim oczyszczanie, intensywne nawilżanie i natłuszczanie, łagodzenie świądu, a także normalizacja procesu odnowy naskórka. Warto stosować preparaty o działaniu łagodzącym, sprzyjającym gojeniu mikrourazów skóry oraz antygrzybicznym i antybakteryjnym. Często polecaną substancją aktywną jest ichtiol, który reguluje procesy podziałów komórek naskórka i łagodzi swędzenie. Co ważne, używanie odpowiednich dermokosmetyków łagodzi aktywne zmiany łuszczycowe, ale także wspomaga przebieg leczenia.

Pharmaceris P – Psoriasis

Seria Pharmaceris P dostosowana jest do pielęgnacji skóry z łuszczycą zarówno w okresie zmian aktywnych (w połączeniu z leczeniem farmakologicznym), jak i w okresie remisji choroby. Wszystkie preparaty z tej linii – zgodnie z rekomendacją lekarzy dermatologów – zawierają jasny ichtiol, który ma właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, łagodzi uczucie swędzenia i pomaga normalizować proces dzielenia się i złuszczania komórek naskórka.

Ichtiol wspomagają też inne składniki, np. łagodząca alantoina, przyspieszający gojenie mikrouszkodzeń skóry chlorofil oraz witamina E o działaniu antyoksydacyjnym. Specjalnie skomponowane receptury (bez parabenów i alergenów) zapewniają właściwą pielęgnację skóry dotkniętej problemem łuszczycy oraz umożliwiają wydłużenie okresu remisji zmian. Preparaty zostały przebadane klinicznie pod kontrolą lekarzy dermatologów na skórze z problemem łuszczycy.

W skład linii Pharmaceris P wchodzą 3 produkty do oczyszczania i pielęgnacji twarzy oraz ciała. Są to:

 • PURI-ICHTILIUM ŻEL DO MYCIA CIAŁA I SKÓRY GŁOWY – zastępuje tradycyjne mydło i szampony.
  Doskonale myje skórę głowy i ciała. Działa łagodząco i wspomagająco na procesy regeneracji skóry, ogranicza proces nadmiernego złuszczania naskórka, koi i łagodzi oraz hamuje świąd. Żel jest bardzo łagodny dla skóry, nie zawiera parabenów, mydła, alergenów ani barwników.
  W jego recepturze znajdują się: Ichthyolum, Octopirox® mający silne działanie przeciwgrzybiczne i Salix alba (kora wierzby) o działaniu przeciwzapalnym.
 • BODY-ICHTILIUM KOJĄCO-NATŁUSZCZAJĄCY KREM DO CIAŁA – normalizuje procesy odnowy naskórka, dzięki ichtiolowi koi skórę oraz zmniejsza uczucie swędzenia skóry.
  Działanie łagodzące wzmacnia chlorofil, przyspieszając regenerację naskórka, łagodząc podrażnienia oraz poprawiając odżywienie i dotlenienie skóry. Preparat poprawia natłuszczenie i gładkość skóry. Krem polecany do stosowania rano i wieczorem. Nie zawiera parabenów, konserwantów, alergenów ani kompozycji zapachowej.
  Jego receptura oparta jest na następujących składnikach: Ichthyolum, witaminy E i F, Chlorophylum, kwas salicylowy o działaniu lekko złuszczającym oraz hamujące utratę wody z naskórka: kwas linolenowy i linolowy.
 • ICHTILIUM NATŁUSZCZAJĄCO-ŁAGODZĄCY KREM DO TWARZY – natłuszcza, nawilża i normalizuje procesy odnowy naskórka. Ma działanie kojące, minimalizujące uczucie swędzenia skóry.
  Można go stosować do codziennej pielęgnacji rano i wieczorem, nie zawiera alergenów, barwników i kompozycji zapachowej. Składniki w nim zawarte: Ichthyolum, witaminy E i A, które nie tylko odmładzają, ale też normalizują procesy wzrostu naskórka oraz alantoina wykazująca właściwości łagodzące.

Komfort i skuteczność

W przeciwieństwie do typowych maści leczniczych dermokosmetyki Pharmaceris P posiadają wiele walorów kosmetycznych (przyjemna konsystencja, szybkie wchłanianie, doskonała baza pod makijaż), dzięki czemu pacjenci z łatwością mogą je stosować nie tylko jako wsparcie dla leków w okresie remisji choroby, ale także pomiędzy leczeniem – aby wydłużyć przerwy pomiędzy jej nawrotami i złagodzić objawy.

Łuszczyca jest trudnym i uciążliwym problemem, dlatego też rola lekarza oraz farmaceuty jest niezwykle istotna, szczególnie we wczesnym stadium choroby, kiedy pacjent jest jej nieświadomy i nie zna jej dokładnych objawów oraz wskazań w sposobie leczenia.

W tej sytuacji nieocenioną pomocą jest porada farmaceuty oraz zwrócenie uwagi pacjentowi na konieczność długofalowej pielęgnacji przeciwłuszczycowej w celu poprawy i wzmocnienia kondycji skóry. Warto pamiętać, że jest to trudna choroba, a pielęgnacja skóry odpowiednimi i skutecznymi preparatami może przynieść oczekiwane rezultaty oraz złagodzić jej nieprzyjemne i nieestetyczne objawy.