Uczeni: ostrożnie z czarną herbatą!17 grudnia 2012

-uczeni-ostroznie-z-czarna-herbata

Picie siedmiu filiżanek herbaty dziennie aż o 50 proc. zwiększa ryzyko zachorowania na raka prostaty – wynika z badań specjalistów z University of Glasgow

 

Badania przedstawione w „Journal Nutrition and Cancer” sugerują, że picie dużej ilości czarnej herbaty zwiększa ryzyko pojawienia się raka prostaty. Szkoccy naukowcy badali stan zdrowia ponad 6 tys. mężczyzn w wieku 21-75 lat. Obserwacje trwały 37 lat. W tym czasie uczestnicy po­dawali informacje na temat swoich zwyczajów picia herba­ty, kawy, alkoholu, palenia papierosów oraz ogólnego stanu zdrowia.

 

Prawie jedna czwarta mężczyzn przyznała się do picia herbaty w dużych ilościach. W trakcie badania, rak prostaty rozwinął się u 6,4 proc. z nich. Ci, którzy pili wię­cej niż siedem filiżanek tradycyjnej herbaty dziennie, byli o 50 proc. bardziej narażeni na ryzyko wystąpienia raka niż ci, którzy pili trzy filiżanki herbaty lub mniej.

Prowa­dzący badania dr Kashif Shafique z Institute of Health and Wellbeing at the University of Glasgow powiedział, że to pierwsze badania, które wykazały zależność pomiędzy herbatą a ryzykiem powstania raka. Badania wykazały również zalety herbaty. Okazało się, że mężczyźni, którzy piją dużo herbaty, nie są otyli, nie wpadają w alkoholizm i mają idealny poziom cholesterolu.

 

źródło: Onet.pl