Skrzyp polny – zioło miesiąca20 listopada 2012

skrzyp-polny-ziolo-miesiaca

Unikalną cechą skrzypu jest obecność kwasu krzemowego. Rozpuszczalne w wodzie związki krzemu tworzą koloidy, które utrudniają krystalizację soli w układzie moczowym. Dlatego też zioło to może być z powodzeniem stosowane w profilaktyce kamicy nerkowej

Skrzyp wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych o działaniu moczopędnym, przeciwkamicowym i dezynfekującym drogi moczowe. Towarzyszą mu inne surowce działające moczopędnie, takie jak liść brzozy, liść pokrzywy, ziele nawłoci oraz ziele i korzeń mniszka.

 

Skrzyp (Equisetum L.) jest jedną z najstarszych roślin na świecie. Wiek tego gatunku szacuje się na ok. 300 milionów lat. Aktualnie w Polsce rośnie 9 gatunków tej rośliny, wśród których najbardziej popularnym jest skrzyp polny lub łąkowy, który osiąga ok. 40 cm wysokości. Występuje najczęściej w wilgotnych miejscach.

Surowcem farmaceutycznym jest ziele skrzypu polnego (Equisetum arvense). Zbiera się je przez całe lato z naturalnych stanowisk. Pędy skrzypu polnego zawierają fl awonoidy (0,3-1%), w tym pochodne kwercetyny, luteoliny, kemferolu i apigeniny, kwasy fenolowe (chlorogenowy, kawowy), niewielkie ilości saponin i alkaloidów.

Wśród polimerów błonnikowych tworzących ścianę łodygi są hemicelulozy w postaci mieszanych (1,3)- i (1,4)-beta-D-glukanów. Surowiec ma szczególnie dużo rozpuszczalnych w wodzie związków krzemu (10%), wśród których dominuje kwas krzemowy i jest to jego unikalna, charakterystyczna cecha. Rozpuszczalne w wodzie związki krzemu tworzą koloidy, których obecność utrudnia krystalizację soli w układzie moczowym. Wyjaśnia to, dlaczego skrzyp stosowany jest w profilaktyce kamicy nerkowej.

Skrzyp może być stosowany również przy przeroście gruczołu krokowego dla poprawienia odpływu moczu oraz we wszystkich sytuacjach, gdy potrzebne jest działanie detoksykujące organizm poprzez zwiększenie diurezy. Inne związki mineralne, jakie zawiera, to sole potasu, magnezu, wapnia i żelaza.

 

Skrzyp znany jest z działania przeciwkrwotocznego. Zawdzięcza je obecności flawonoidów, które uszczelniają naczynia krwionośne. Na regenerację tkanek korzystnie działają również związki krzemu. Krzem pełni bowiem ważną rolę w procesie tworzenia tkanki łącznej, w tym białek: kolagenu i keratyny. Stąd zastosowanie skrzypu w leczeniu dolegliwości reumatycznych, ale też chorób skóry.

Właściwości antyoksydacyjne i zdolność wymiatania wolnych rodników przez ekstrakty skrzypu wynikają z obecności flawonoidów. W lotnym olejku otrzymanym ze skrzypu zidentyfikowano 25 związków mających działanie przeciwdrobnoustrojowe. Warto pamiętać, żeby nie polecać skrzypu jako środka moczopędnego osobom, które cierpią na niewydolność serca lub nerek.

 

Skrzyp to prawdziwy „skarb dla urody”. Niedobór krzemu w organizmie odbija się nie tylko na upośledzonej syntezie kolagenu, elastyczności stawów i zdrowiu kości, ale także na stanie włosów i paznokci.

Dzienne zapotrzebowanie na kwas krzemowy to 20-40 mg – taka ilość jest potrzebna do utrzymania zdrowych i mocnych włosów oraz paznokci. Ze względu na zawartość krzemu skrzyp ma zastosowanie w pielęgnacji skóry, np. naparami można przemywać twarz, co daje efekt ujędrniający starzejącej się skórze. Wyciągi ze skrzypu często są więc dodawane do kosmetyków: toników, szamponów i odżywek do włosów.

 


SKRZYP FIX z Zielnika Aptecznego

Zioła do zaparzania, w saszetkach.

Skrzyp_fix Wskazania:
Tradycyjny produkt leczniczy roślinny stosowany pomocniczo w łagodnych zaburzeniach układu moczowego w celu przepłukania dróg moczowych, jako środek moczopędny.Skład:
1 saszetka zawiera 1,8 g ziela skrzypu (Equiseti herba).Dorośli i młodzież powyżej 12. roku życia: 2 saszetki ziela skrzypu zalać 1 szklanką (250 ml) wrzącej wody, naparzać przez ok. 15 minut. Pić 3-4 razy dziennie po 4/5 szklanki (około 200 ml) ciepłego naparu. Pić zawsze świeżo przygotowany napar. Tradycyjnie stosuje się przez okres 2-4 tygodni.

Przeciwwskazania:
Uczulenie na substancję czynną. Naparu z ziela skrzypu nie należy stosować w przypadku zalecenia przyjmowania zmniejszonej ilości płynów (np. w ciężkich chorobach serca lub nerek).

 

Działania niepożądane:
Obserwowano umiarkowane objawy ze strony układu pokarmowego lub reakcje alergiczne (np. wysypka). Nie jest znana częstotliwość występowania.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania:
Nie zaleca się stosowania produktu u dzieci poniżej 12 lat, ze względu na brak wystarczających danych. Jeśli pojawią się objawy, takie jak gorączka, bolesne lub utrudnione oddawanie moczu, bóle skurczowe lub krew w moczu w trakcie stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem.
Jeśli objawy nasilą się po tygodniu od momentu rozpoczęcia stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem.

 

Numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: IL-2741/LN wydane przez MZ. Produkt leczniczy wydawany bez recepty. Dostępny tylko w aptekach

Podmiot odpowiedzialny: Herbapol–Lublin S.A. ul. Diamentowa 25, 20-471 Lublin

Tradycyjny produkt leczniczy roślinny z określonymi wskazaniami wynikającymi wyłącznie z długotrwałego stosowania.

Dodatkowych informacji o produkcie udziela:
Polpharma Biuro Handlowe Sp. z o.o., ul. Bobrowiecka 6, 00-728
Warszawa, www.polpharma.pl
Tel.: +48 22 364 61 00,
faks: +48 22 364 61 02