Program edukacyjny: Wykryj jaskrę – ocal wzrok5 listopada 2012

-wykryj-jaskre-ocal-wzrok-1

Jaskra to jedna z najczęstszych przyczyn ślepoty na świecie, jednak nie zawsze musi do niej prowadzić. Wczesne wykrycie choroby ma kluczowe znaczenie dla skutecznego leczenia – tylko regularne badania okulistyczne mogą uchronić nas przed utratą wzroku.

 

W pięciu miastach Polski, od marca do końca lipca bieżącego roku przeprowadzany był program edukacyjny firmy Polpharma „WYKRYJ JASKRĘ – OCAL WZROK”. W ramach akcji odbyły się pikniki zdrowotne w specjalnie przygotowanych centrach edukacyjnych. Program miał na celu edukację osób najbardziej zagrożonych wystąpieniem jaskry oraz przeprowadzenie bezpłatnych przesiewowych badań okulistycznych. Patronat nad akcją objęła Sekcja Jaskry Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Wstępne wyniki programu przedstawiła prof. Marta Misiuk-Hojło podczas II Międzynarodowej Konferencji Okulistyka – Kontrowersje, która odbyła się w połowie września br. w Karpaczu. Podczas akcji „WYKRYJ JASKRĘ – OCAL WZROK” przebadanych zostało łącznie 1351 osób. U 6% z nich podejrzewano jaskrę już w trakcie badania przesiewowego.

U 38% wykryto jaskrę podczas dalszych, bardziej szczegółowych badań, które również były realizowane bezpłatnie w ramach projektu. Oceniając akcję warto pamiętać, że czas oczekiwania na wizytę u okulisty wynosi w Polsce ok. 5-6 miesięcy.

 

źródło: Polpharma Biuro handlowe Sp. z o.o.