Dermokosmetyki: W jak wybielanie19 listopada 2012

Przebarwienia dotykają osób w różnym wieku i stanowią jeden z czynników decydujących o tym, w jaki sposób inni oceniają wiek naszej skóry. Nie można się przed nimi całkowicie uchronić, ale z pewnością można zminimalizować ryzyko ich wystąpienia oraz skutecznie je rozjaśnić. Do tego celu służą specjalistyczne kuracje wybielające preparatami z serii Pharmaceris W.

Przebarwienia to problem występujący u 30% kobiet po 30. roku życia i u ok. 90% po 50. roku życia. Coraz częściej pojawiają się one u młodych osób między 20. a 30. rokiem życia.

Zwykle powstają na skutek zmian hormonalnych o różnym podłożu (np. w przebiegu ciąży), nadmiernej ekspozycji na słońce oraz jednoczesnego przyjmowania doustnej antykoncepcji hormonalnej i braku stosowania odpowiedniej fotoprotekcji.

Przebarwienia są dziś dużym problemem kosmetycznym i terapeutycznym. Trudno je usunąć, nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe. Nowoczesne dermo kosmetyczne preparaty rozjaśniające – stosowane długofalowo i regularnie – dają widoczne i zadowalające rezultaty w niwelowaniu przebarwień. Mogą też stanowić świetne uzupełnienie zabiegów dermatologicznych pozwalających skutecznie zredukować głębsze przebarwienia (laseroterapia, dermabrazja laserowa, peelingi chemiczne, np. kwasem glikolowym, czy specjalistyczne kuracje na bazie składników złuszczających i wybielających).

Przyczyny hiperpigmentacji

Przebarwieniami nazywamy zmiany kolorytu skóry, niezależnie od tego, jaki ma ona odcień z natury i jaki przyjmie na skutek zwiększonej pigmentacji na danym obszarze. Przebarwienia zwykle występują w miejscach eksponowanych na słońce: twarz (głównie czoło i policzki), dekolt, przedramiona i grzbiety dłoni.

Główne przyczyny przebarwień:

  • zaburzenia hormonalne, które nasilają się w okresie dojrzewania lub menopauzy, u kobiet w ciąży, podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej, na skutek zaburzeń endokrynologicznych, np. chorób tarczycy. Mówimy wtedy o ostudzie lub chloasmie (zmiany najczęściej pojawiają się nad górną wargą, na policzkach i podbródku);
  • stosowanie niektórych leków, ziół czy kosmetyków zawierających związki fotouczulające (np. retinol, olejek bergamotowy, dziurawiec, kwas salicylowy), które w zetknięciu z promieniami UV powodują podrażnienie skóry i w efekcie, jako reakcję obronną, nadmierną produkcję w skórze melaniny;
  • przebarwienia mogą być też pozostałością po przebyciu niektórych schorzeń zapalnych skóry, takich jak reakcje alergiczne, infekcje, atopowe zapalenie skóry, trądzik;
  • mogą powstać pod wpływem urazów mechanicznych, np. w miejscu oparzenia, na skutek rozdrapania lub pęknięcia krostki albo rany oraz manualnego „oczyszczania” skóry;
  • wiek – w procesie starzenia się zwykle na powierzchni grzbietowej rąk, przedramion i twarzy – pojawiają się małe brązowe przebarwienia, zwane plamami starczymi. Są one wynikiem wieloletniej ekspozycji na słońce.

Mechanizm powstawania przebarwień

O kolorze naszej skóry decyduje przede wszystkim barwnik w niej zawarty, czyli melanina. Za jej syntezę odpowiedzialne są melanocyty umiejscowione na granicy skórno-naskórkowej, w błonie podstawnej skóry. Sam proces syntezy zachodzi w melanosomach, skąd poprzez wypustki barwnik transportowany jest do komórek naskórka (keratynocytów). Melanogeneza, czyli synteza barwnika skóry, jest więc wieloetapowym, enzymatycznym procesem, uwarunkowanym zarówno genetycznie, jak i hormonalnie. Enzymem kluczowym dla tego procesu jest tyrozynaza (i jej zwiększona aktywność). W procesie obronnym skóra produkuje zwiększoną ilość melaniny.

Uszkodzona skóra – np. pod wpływem UV lub infekcji – wysyła sygnały alarmowe do melanocytów i pobudza je do działania. Liczba melanocytów zwiększa się pod wpływem ekspozycji na promieniowanie UV, ale także ulega stałemu zmniejszaniu wraz z wiekiem (6-8% co 10 lat).

Odpowiednia profilaktyka

Podstawową zasadą profilaktyki mającej na celu zminimalizowanie ryzyka pojawienia się przebarwień jest unikanie nadmiernej ekspozycji na promienie UV, zwłaszcza w okresie zmian hormonalnych, np. w okresie ciąży czy stosowania antykoncepcji doustnej. Osoby z genetyczną skłonnością do zmian barwnikowych (np. z jasną karnacją i znamionami) powinny szczególnie unikać słońca i profi laktycznie stosować kremy wybielające wraz z wysoką ochroną anty-UV, szczególnie w okresie lata.

Kuracje rozjaśniające

Aby skutecznie rozjaśnić skórę oraz zapobiec powstawaniu przebarwień, należy regularnie stosować kosmetyki wybielające, pamiętając przy tym o fotoprotekcji. Na rynku istnieje wiele preparatów ze składnikami redukującymi przebarwienia, np. retinolem, arbutyną, kwasem kojowym czy witaminą C. Działają one przede wszystkim na hamowanie aktywności tyrozynazy, gdy tymczasem – jak wykazały badania przeprowadzone przez Centrum Naukowo-Badawcze Dr Irena Eris przy współpracy ze specjalistycznym Laboratorium Badawczym ITA-TEST, bardzo dobre efekty rozjaśniające dają produkty o wielostopniowym działaniu na poszczególne etapy syntezy barwnika w skórze (także na etapie transportu do naskórka). Taką formułę prezentują preparaty z serii Pharmaceris W.

Co ważne, ich skuteczność potwierdzono nie tylko w badaniach in vitro, ale też w ocenie rzeczywistego stanu skóry przez 94 ochotników (29-65 lat), którzy zgłosili się do badania i odpowiednio przez 4 lub 6 tygodni stosowali krem na dzień lub krem na noc.

Marka Pharmaceris proponuje dwa specjalistyczne preparaty skutecznie pielęgnujące skórę z przebarwieniami wywołanymi przez promienie UV, zmiany hormonalne czy fotouczulające leki. Mogą być stosowane razem lub oddzielnie – na skórę twarzy, dekoltu, przedramion i rąk.

Są to:

Albucin Trójaktywny krem wybielający SPF 40 – dzięki trójaktywnemu kompleksowi wybielającemu regularnie stosowany rozjaśnia skórę i skutecznie redukuje plamy oraz przebarwienia, a dzięki witaminie E chroni skórę przed efektami przedwczesnego starzenia się. Zawarte w kremie wysokie filtry SPF 40 chronią przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych i poprawiają skuteczność wybielania. Krem może być stosowany do każdego rodzaju skóry, zwłaszcza wrażliwej:

– miejscowo, na plamy i przebarwienia wywołane nadmierną ekspozycją na słońce lub wiekiem w celu ich rozjaśnienia,

– na większe powierzchnie skóry o nierównej pigmentacji w celu rozjaśnienia, rozświetlenia i wyrównania kolorytu skóry.

Krem na dzień ma przyjemną konsystencję, dzięki czemu łatwo się rozprowadza i szybko wchłania, idealnie wygładza skórę, dzięki czemu ułatwia wykonanie makijażu.

Nie powoduje uczucia lepkości oraz nadmiernego przeciążenia skóry. Krem – oprócz skutecznego rozjaśniania przebarwień i ujednolicania kolorytu cery – pielęgnuje skórę, poprawiając jej natłuszczenie i nawilżenie. Cera staje się gładka, elastyczna i miękka w dotyku. Dzięki tym właściwościom krem może być stosowany jako codzienny preparat pielęgnacyjny (także profi laktycznie), a nie tylko jako kuracja na przebarwienia.

Albucin – Intensive Intensywny krem wybielający na noc – działanie rozjaśniające i wybielające tego kremu – będące efektem działania potrójnego kompleksu wybielającego – wspomaga papaina, która przyspiesza złuszczanie zewnętrznych, przebarwionych warstw naskórka, umożliwiając głębszą penetrację substancji wybielających.

Dodatkowo witamina E chroni skórę przed efektami przedwczesnego starzenia się, a zawarte w preparacie emulgatory spożywcze spełniają najwyższe standardy jakości i zapewniają niezwykle delikatne działanie.

Krem na noc – mimo intensywniejszej formuły – podobnie jak krem na dzień może być stosowany do cery wrażliwej, zarówno na całą powierzchnię skóry, jak i miejscowo na wybrane przebarwienia. Preparat ten dzięki swojej formule wchłania się w naskórek równomiernie w czasie, gdy w skórze zachodzą najbardziej intensywnie wszelkie procesy odbudowy i regeneracji. Krem dodatkowo intensywnie pielęgnuje nawet przesuszoną skórę: natłuszcza ją i nawilża, wygładza, uelastycznia i zmiękcza.

Głównym składnikiem preparatów Pharmaceris W jest potrójny kompleks wybielający, który blokuje syntezę melaniny na kilku poziomach.
Produkty zostały przebadane dermatologicznie, zawierają kompozycję zapachową i nie posiadają alergenów.
Na uwagę zasługuje też fakt dodania do formuły kremu na dzień wysokich filtrów SPF 40 – aby terapia wybielająca była jak najbardziej skuteczna. W trakcie kuracji (a najlepiej także co najmniej 10 tygodni po jej zakończeniu) absolutnie nie można poddawać skóry ekspozycji na słońce.

Potrójne uderzenie

Trójaktywny kompleks wybielający zawarty w kremach Pharmaceris W łączy w sobie skuteczność trzech substancji aktywnie czynnych:

  • Melanostatine®5 – to biomimetyczny peptyd, który działa na pierwszym etapie syntezy melaniny (etap indukcji), w efekcie czego następuje hamowanie aktywności tyrozynazy i spadek syntezy melaniny o 33%;
  • wyciąg z Rumex spp. (odmiany szczawiu kanadyjskiego) – hamuje aktywność tyrozynazy, a skuteczność jego 1% ekstraktu jest porównywalna z efektem wywoływanym przez 1% kwas kojowy bądź 4% kwas mlekowy;
  • niacynamid (witamina PP) – działa na końcowym etapie syntezy barwnika, hamując transport melanosomów z melanocytów do keratynocytów, ma też działanie przeciwzapalne.

Dodatkowo witamina ta ma też działanie odmładzające i wzmacniające skórę, pobudzając syntezę kolagenu i produkcję ceramidów.

Badania wykazały, że poza właściwościami rozjaśniającymi kremy pozytywnie wpływają na ogólną kondycję skóry, która staje się bardziej nawilżona, gładka i elastyczna.

Podsumowanie

Redukcja przebarwień stanowi wciąż duże wyzwanie dla kosmetologii oraz problem, który dotyka coraz więcej osób. Szczególnie dotkliwie jest on odczuwany przez kobiety, dla których przebarwienia są dużym defektem estetycznym. Poza tym na skutek wzrostu świadomości szkodliwości promieniowania słonecznego oraz rozwojem dziedziny „anti-aging” w kosmetologii i medycynie estetycznej modna stała się jednolita w kolorze, strukturze jasna i gładka skóra. Zaniedbania pielęgnacyjne na etapie płytkich przebarwień mogą w przyszłości skutkować rozległymi, głębokimi i bardzo trudnymi do usunięcia plamami. Dlatego warto zmierzyć się z tym problemem skóry jak najwcześniej. Tutaj niezbędna i niezwykle cenna może okazać się wiedza farmaceuty, który wyjaśni pacjentowi mechanizm powstawania przebarwień oraz wytłumaczy, jak w łatwy i skuteczny sposób – za pomocą kuracji dermo kosmetycznej – można je zredukować i im zapobiegać.