Nagietek – zioło miesiąca16 października 2012

nagietek-ziolo-miesiaca-237x145

Lecznicze właściwości nagietka były znane już w starożytności. We współczesnej medycynie nagietek słynie z właściwości antyoksydacyjnych i stosowany jest najczęściej w uszkodzeniach skóry (przyspiesza gojenie się ran) oraz w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła

Nagietek lekarski (Calendula officinalis) z rodziny astrowatych pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Jest lubiany ze względu na intensywnie pomarańczowe kwiaty, które otwie­rają się rano, a zamykają wieczo­rem. Mówiono, że nagietek „liczy dni”, stąd łacińska nazwa związana z kalendarzem (calendula).

Nagietek lekarski, który używany jest do produkcji leków i kosmety­ków, pochodzi z kontrolowanych plantacji. Surowcem farmaceutycz­nym są kwiaty i koszyczki kwiato­we. Polska Farmakopea dopuszcza do obrotu tylko kwiaty języczkowate o pomarańczowej barwie. Głównymi składnikami czynnymi są saponiny triterpenowe (3-10%) i flawonoidy (0,3-1,5%). Saponiny triterpenowe to kalendulozydy A-F, pochodne kwasu oleanolowego. Flawonoidy to głównie pochodne izoramnetyny i kwercetyny. W surowcu są też alkohole triterpenowe i ich estry, fitosterole (beta-sitosterol, kampe­sterol), karotenoidy (do 3%, w tym likopen), kumaryny (skopoletyna, umbeliferon, eskuletyna), olejek ete­ryczny (0,02%) oraz polisacharydy.

 

Nagietek do stosowania zewnętrznego

Mało kto wie, że flawonoidy i inne związki polifenolowe zawarte w nagietku mają silne właściwo­ści antyoksydacyjne i wymiatają wolne rodniki. Taka aktywność jest istotna dla zmniejszania skutków  uszkodzenia skóry poddanej dzia­łaniu promieniowania jonizującego czy UV. Preparaty z nagietkiem wspomagają gojenie uszkodzonej skóry u pacjentów po radioterapii. Krem z olejkiem z kwiatów nagietka może być używany do ochrony skóry przed słońcem, sugeruje to jego „sun protecting factor” SPF=14,8 zmierzony spektrofotometrycznie w 2012 r.

Dodatkowo oparzeniom i uszkodze­niom skóry często towarzyszy stan zapalny. Preparaty z nagietkiem mają jednocześnie działanie prze­ciwzapalne. Glikozydy izoramnetyny izolowane z kwiatów nagietka hamu­ją aktywność prozapalnego enzymu lipooksygenazy, przeciwzapalnie działają też glikozydy kwercety­ny, a także alkohole triterpenowe. Dlatego też nagietek stosowany jest głównie do użytku zewnętrznego: w przypadku trudno gojących się ran, oparzeń, odmrożeń, wykwitów skórnych, liszajów, także na stłu­czenia oraz po ukąszeniach owadów. Poza tym napar z kwiatów może być stosowany do płukania gardła i jamy ustnej.

Ze względu na właściwości przeciw­zapalne i bakteriobójcze nagietek jest również składnikiem kropli do oczu stosowanych w stanach zapal­nych spojówek, a także przy podraż­nieniach i przemęczeniu oczu.

Kwiat nagietka razem z rumiankiem, korą dębu czy szałwią wchodzi w skład mieszanek ziołowych polecanych na dolegliwości kobiece (np. Vagosan). Napar z ww. ziół ma działanie dezynfekujące oraz przeciw­zapalne i służy do irygacji, przemy­wania i odkażania. Takie mieszanki można stosować w stanach zapalnych sromu i pochwy czy też przy upławach.

 

Nagietek do stosowania wewnętrznego

Napar z nagietka jest zalecany przy nieżytach żołądka i jelit, w chorobie wrzodowej, w chorobach pęcherzyka żółciowego, a także po przebytym zapaleniu wątroby. Napar pobudza wydzielanie soku żołądkowego, dzia­ła żółciopędnie. Ma łagodne działa­nie uspokajające i rozkurczowe, jest polecany przy bólach menstruacyj­nych oraz w dolegliwościach okresu przekwitania.

 

Dawkowanie

Napar: Do przygotowania naparu trzeba 1-2 łyżki suszonych kwiatów nagietka zalać 1 szklanką wrzącej wody i trzymać pod przykryciem przez 15 minut. Pijemy 3 razy dziennie po 1/3 szklanki.

Odwar: Łyżkę suszonych kwiatów nagietka zalewamy szklanką wody i gotujemy 3-5 minut. Odwar odce­dzamy i pijemy 3 razy dziennie.

Do kąpieli i nasiadówek trzeba przy­gotować większą ilość ziół: na 10 l wody napar z 50 g suszonego surowca.


NAGIETEK FIX z Zielnika Aptecznego

Zioła do zaparzania, w saszetkach.

Nagietek_Fix Wskazania:
Tradycyjny roślinny produkt leczniczy przeznaczony do objawowego leczenia:

  • łagodnych stanów zapalnych skóry (takich jak oparzenia słoneczne) oraz jako środek wspomagający w leczeniu niewielkich zranień skóry
  • łagodnych stanów zapalnych jamy ustnej lub gardła.

Skład:
1 saszetka zawiera 1,0 g koszyczka nagietka (Calendulae anthodium).

Dawkowanie i sposób podawania:
1-2 saszetki nagietka zalać 3/4 szklanki (150 ml) wrzącej wody, pozostawić pod przykryciem przez ok. 5 minut, ostudzić i przecedzić.

Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: ciepły napar stosować 2-4 razy dziennie do płukania gardła lub jamy ustnej.

Dorośli i dzieci powyżej 6 lat: świeżo przygotowany przestudzony napar stosować na skórę w postaci opatrunków. Opatrunki nasączone naparem należy usunąć po 30-60 minutach.

 

Przeciwwskazania:
Uczulenie na nagietek lub inne rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae = Compositae).

Działania niepożądane:
Może wystąpić skórna reakcja nadwrażliwości na nagietek. Nie jest znana częstość występowania.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania: Nie podawać na skórę dzieciom poniżej 6 lat, natomiast na śluzówkę jamy ustnej dzieciom poniżej 12 lat, ze względu na brak danych odnośnie stosowania w tych grupach wiekowych. W przypadku podawania na skórę, jeśli pojawią się objawy zakażenia skóry, należy skonsultować się z lekarzem.

 

Numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: R/1969 wydane przez MZ. Produkt leczniczy wydawany bez recepty. Dostępny tylko w aptekach

Podmiot odpowiedzialny: Herbapol–Lublin S.A. ul. Diamentowa 25, 20-471 Lublin

Tradycyjny produkt leczniczy roślinny z określonymi wskazaniami wynikającymi wyłącznie z długotrwałego stosowania.

Dodatkowych informacji o produkcie udziela:
Polpharma Biuro Handlowe Sp. z o.o., ul. Bobrowiecka 6, 00-728
Warszawa, www.polpharma.pl
Tel.: +48 22 364 61 00,
faks: +48 22 364 61 02