Naukowcy badają szkodliwość e-papierosów17 września 2012

-e-papierosy-pod-lupa-uczonych

Naukowcy z Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu badają wpływ papierosa elektronicznego na zdrowie

 

A wszystko po to, by ostatecznie ustalić, czy papierosy elek­troniczne są bezpieczne, czy też mogą być groźne dla zdro­wia. Dotychczasowe wyniki badań, prowadzone w innych ośrodkach, nie dały bowiem jednoznacznej odpowiedzi w tej kwestii. Aktualne testy od czerwca br. prowadzi zespół pod kierownictwem prof. Andrzeja Sobczaka – szefa Zakładu Szkodliwości Chemicznych i Toksykologii Genetycznej w sosnowieckim instytucie. Pierwsze wyniki pracy uczonych mogą być znane jeszcze we wrześniu.

 

Prof. Sobczak od wielu lat zajmuje się toksykologią dymu tytoniowego. Do zbadania e-papierosów skłoniła go rosnąca popularność tych urządzeń – stoiska z takimi produktami można spotkać niemal w każdym hipermarkecie. Widać je często na ekranach kin i w telewizji. – Pozostaje pytanie, czy tego typu urządzenia nie skłonią młodych ludzi, którzy nie sięgnęli po zwykłego papierosa, do wypróbowania papierosa elektronicznego – zastanawia się prof. Sobczak.

 

źródło: Rp.pl