Krwawnik – zioło miesiąca4 września 2012

krwawnik-ziolo-miesiaca-237x145

Krwawnik pospolity jest uniwersalnym środkiem leczniczym, stosowanym zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Podobno wojowniczy Achilles używał go do gojenia ran, stąd jego botaniczna łacińska nazwa – Achillea

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium) jest rośliną, którą można znaleźć na całym świecie. Ma pierzaste liście i kwiatostany, składające się z drobnych, białych kwiatków. Kwitnie od lipca do października. Krwawnik, na co wskazuje jego polska nazwa, był używany od wieków do hamowania krwawienia. Przydawał się w czasach wojennych – rozgniecione ziele przykładano na rany, zaś naparem obmywano skaleczenia.

Obecnie w ziołolecznictwie wykorzystuje się ziele i kwiaty. Krwawnik stosowany w nowoczesnej fitoterapii jest uprawiany na plantacjach. Standaryzowany surowiec farmaceutyczny (wg. FP VI) powinien zawierać 0,2-0,5% elejku eterycznego. Głównym składnikiem (do 40%) olejku jest chamazulen (znany z rumianku), są też: pineny, borneol, cynaol, linalol, kamfora.

Jego skład może się bardzo zmieniać, w zależności od typu surowca. Do cennych składników krwawnika należą gorzkie seskwiterpeny (gwajakolidy, eudesmanolidy) i flawonoidy (glikozydy apigeniny, luteoliny, kwercetyny); achilleina (gorzki glikozyd) pomaga w hamowaniu krwawienia. W zielu są też procyjanidyny, garbniki (taniny), kumaryny, alkaloidy, żywice, kwas salicylowy, chlorogenowy i inne kwasy oraz sole mineralne (magnezu, cynku).

 

Krwawnik w medycynie

Krwawnik pospolity jest uniwersalnym środkiem leczniczym, stosowanym zewnętrznie i wewnętrznie. Interesujące jest to, że jego składniki, zwłaszcza goryczowe i olejkowe współdziałają ze sobą. Olejek krwawnikowy ma działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i bakteriostatyczne, właściwości ściągające mają taniny (garbniki) i żywice.

Krwawnik przyspiesza gojenie się ran, oparzeń oraz wrzodów i wszelkich stanów zapalnych skóry i błon śluzowych.

 

Dolegliwości przewodu pokarmowego

Gorycze krwawnika, podobnie jak inne gorzkie surowce (Amara) podawane przed jedzeniem wzmagają apetyt, hamują głodowe skurcze żołądka, pobudzają pracę wątroby, działają żółciopędnie i przyspieszają trawienie pokarmów. Krwawnik pomaga w zaburzeniach motorycznych żołądka i górnego odcinka przewodu pokarmowego, przy wzdęciach i kolkach. Jego właściwości ściągające znalazły zastosowanie w leczeniu biegunek, krwawień z przewodu pokarmowego oraz przy chorobie wrzodowej.

Antyseptyczne oraz przeciwzapalne właściwości zioła są ważne w leczeniu infekcji i stanów zapalnych żołądka i jelit. Preparaty z kwiatów (wodny ekstrakt) pomagają przy dyspepsji – za ten efekt prawdopodobnie odpowiada jednak cholina, a nie flawonoidy.

 

Zapalenie gardła i jamy ustnej

Napar z ziela krwawnika jest doskonałym środkiem na wszelkie stany zapalne gardła i jamy ustnej. Silniejsze działanie przeciwzapalne mają kwiaty krwawnika.

 

Krwawnik na problemy kobiece

Krwawnik jest cenny w typowo kobiecych przypadłościach i powinien się znaleźć w każdej kobiecej apteczce. Herbatka z krwawnika pomaga w regulowaniu cyklów menstruacyjnych, zmniejsza obfite krwawienia oraz łagodzi bóle menstruacyjne. Napar stosowany zewnętrznie sprzyja gojeniu drobnych otarć, chroni przed infekcjami, zapobiega zmianom śluzówki. Ziele ma działanie antybakteryjne, grzybobójcze i osłaniające, dlatego stosuje się je wspomagająco w stanach zapalnych pochwy, sromu, przy upławach (często w mieszankach ziół).

 

Również dla nastolatków

Krwawnik stosowany zewnętrznie łagodzi stany zapalne skóry, działa kojąco i bakteriostatycznie na cerę trądzikową. Dzięki zawartości azulenu w olejku eterycznym doskonale sprawdza się w pielęgnacji tłustej skóry.

Krwawnik pospolity można zastosować w postaci herbatki ziołowej (fix), często występuje w mieszance z innymi ziołami. Taką herbatkę należy pić 2-3 razy dziennie. Należy pamiętać, że ziele krwawnika może powodować reakcję alergiczną (reakcje uczuleniowe na terpeny z olejku).

 

Efekt odmładzający

Według francuskich badań opublikowanych w 2011 r., 2%-ekstrakt z krwawnika po 2 miesiącach stosowania znacząco poprawił wygląd skóry, zmniejszając zmarszczki i pory.

*Maseczka z krwawnikiem: garść ziół zalewamy gorącą wodą, aby otrzymać papkę. Ciepłą masę nakładamy na twarz na 15 minut i przykrywamy gazą. Potem maseczkę zmywamy ciepłą wodą.


KRWAWNIK FIX z Zielnika Aptecznego

Zioła do zaparzania, w saszetkach.

krwawnik-fix Wskazania:
Tradycyjny produkt leczniczy roślinny stosowany w:
Doustnie: w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, w zaburzeniach trawienia, w zaburzeniach wydzielania soku żołądkowego lub żółci.Na skórę: w łagodnych stanach zapalnych spowodowanych drobnymi uszkodzeniami skóry, jak otarcie naskórka.

Skład:
1 saszetka zawiera 1,8 g ziela krwawnika (Millefolii herba)

Dawkowanie i sposób podawania:
2 saszetki krwawnika zalać 1/2 szklanki wrzącej wody i pozostawić na 30 minut. Pić do 2-3 razy dziennie po 1/4-1/2 szklanki świeżo przygotowanego naparu. Miejscowo: stosować do przemywania lub okładów.

 

Działania niepożądane:
W rzadkich przypadkach mogą wystąpić objawy nadwrażliwości na krwawnik, np. w postaci wysypki skórnej.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania: Produkt nie jest zalecany do stosowania u dzieci poniżej 12 lat.

 

Numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: IL-2743/LN wydane przez MZ. Produkt leczniczy wydawany bez recepty. Dostępny tylko w aptekach

Podmiot odpowiedzialny: Herbapol–Lublin S.A. ul. Diamentowa 25, 20-471 Lublin

Tradycyjny produkt leczniczy roślinny z określonymi wskazaniami wynikającymi wyłącznie z długotrwałego stosowania.

Dodatkowych informacji o produkcie udziela:
Polpharma Biuro Handlowe Sp. z o.o., ul. Bobrowiecka 6, 00-728
Warszawa, www.polpharma.pl
Tel.: +48 22 364 61 00,
faks: +48 22 364 61 02