Dermokosmetyki: Niemowlę w krainie kosmetyków6 września 2012

Skóra jest jednym z najważniejszych narządów zmysłu niemowląt i dzieci, ale potrzebuje co najmniej trzech lat, aby osiągnąć dojrzałość. Zanim zacznie sobie radzić z niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, warto ją czule pielęgnować delikatnymi dermokosmetykami, stworzonymi z myślą o bezpieczeństwie skóry niemowląt i dzieci już od chwili narodzin, takimi jak preparaty z serii Pharmaceris B.

Właściwy dobór kosmetyków dla dzieci często bywa problemem, w szczególności dla młodych i niedoświadczonych rodziców. Jak wybrać spośród produktów dostępnych na rynku te najlepsze, najbezpieczniejsze i naprawdę niezbędne w codziennej pielęgnacji malucha? Fachowa porada pediatry czy doświadczonego i przeszkolonego farmaceuty może stać się dla nich nieocenioną pomocą.

Skóra niemowlęcia

Skóra noworodków i niemowląt, szczególnie w pierwszych dniach i tygodniach życia, jest niedojrzała, cienka i wrażliwa. Naskórek charakteryzuje się słabo wykształconą warstwą rogową, dlatego nie pełni jeszcze swej podstawowej funkcji, jaką jest ochrona organizmu przed czynnikami zewnętrznymi. Skóra dziecka jest 3 razy cieńsza niż dorosłego, naskórek nie ma jeszcze ukształtowanych gruczołów potowych i łojowych, które odpowiadają za wytworzenie ochronnego płaszcza hydrolipidowego, dlatego nie jest w stanie samodzielnie chronić organizmu przed podrażnieniami i działaniem mikroorganizmów. Dlatego ważna jest jej odpowiednia pielęgnacja już od chwili narodzin.

Wszystkie funkcje obronne skóry rozwijają się wraz z wiekiem – proces ten trwa do ok. 3. roku życia. W okresie noworodkowym, który trwa do 28. dnia życia, dziecko przystosowuje się do życia zewnątrzmacicznego. Jego skóra jest jeszcze różowa, cienka, pokryta meszkiem płodowym. Na nosie często widoczne są zaskórniki, a na powiekach oraz karku naczyniaki płaskie, charakteryzujące się zaczerwienieniem naskórka. Dodatkowo, u niektórych dzieci powstaje tak zwany rumień noworodkowy (rumień toksyczny), czyli zaczerwienienie i żółto-białe grudki w okolicach twarzy, klatki piersiowej i brzucha. Zwykle ustępuje on samoistnie po kilkunastu godzinach lub kilku dniach. Naskórek noworodków jest wysuszony i łuszczy się. Okres niemowlęcy trwa od 1. miesiąca do 1. roku życia. W tym czasie skóra nadal nie ma w pełni ukształtowanej warstwy rogowej, jest cienka i niedojrzała, przez co podatna na szybką utratę wody, podrażnienia, wysuszenie i infekcje. Szybciej reaguje na niekorzystne czynniki zewnętrzne, z którymi spotyka się na co dzień, np. na drażniącą bazę detergentową zawartą w środkach chemicznych czy kosmetykach, a także bliższy kontakt z wirusami, bakteriami i słońcem.

Skóra jest również sucha, łuszczy się, a u niektórych niemowląt występuje nadwrażliwość. Przed ukończeniem 3. roku życia, w tzw. okresie poniemowlęcym, naskórek nadal wymaga regularnej pielęgnacji, a także nawilżenia i ukojenia. Z biegiem czasu jest coraz grubszy, gładszy oraz miękki, a jego kolor przybiera brzoskwiniową barwę. Około 3. roku życia, w okresie dziecięcym, warstwa rogowa staje się ukształtowana i może pełnić funkcje ochronne – choć warto wiedzieć, iż pełną dojrzałość osiągnie w wieku 10 lat.

Wybieramy kosmetyk idealny dla niemowlęcia

Wybierając kosmetyki dla dzieci, należy kierować się przede wszystkim jego bezpieczeństwem. Warto sięgnąć po sprawdzone preparaty, najlepiej znanych i godnych zaufania marek. Do najpopularniejszych i najbezpieczniejszych należą kosmetyki dostępne w aptekach. Należy zwrócić uwagę, aby kosmetyk był hipoalergiczny, nie zawierał silnych substancji zapachowych oraz składników uczulających delikatną skórę dziecka.

Oto pięć najważniejszych cech kosmetyków dla dzieci:

1. Przeznaczenie – podstawowy wyznacznik preparatów dla dzieci. Ważne, by były one dostosowane do delikatnej, wrażliwej i cienkiej skóry, wymagającej nawilżenia i natłuszczenia, już od chwili narodzin.

2. Skład – kosmetyki dla dzieci powinny zawierać składniki łagodzące podrażnienia, nawilżające oraz odżywiające skórę, takie jak masło Shea, D-pantenol, alantoina. Warto również poszukać kosmetyków ze składnikami kojącymi i regenerującymi skórę, np. z witaminą E. Skład kosmetyków dla najmłodszych powinien być pozbawiony wszelkich substancji podrażniających skórę, a więc parabenów, konserwantów czy sztucznych barwników.

Najbezpieczniejsze są formuły wzbogacone o bardzo łagodne dla skóry bazy myjące, które nie naruszają bariery hydrolipidowej.

3. Zapach – ze względu na delikatną budowę skóry noworodków, niemowląt i dzieci, preparaty przeznaczone do ich pielęgnacji powinny być pozbawione substancji zapachowych, które mogą drażnić i uczulać.

4. Atesty – kosmetyk bezpieczny to taki, który przeszedł szereg badań, a jego właściwości potwierdzają obiektywne, opiniotwórcze instytucje, takie jak Instytut Matki i Dziecka czy Centrum Zdrowia Dziecka. Instytucje te poddają preparaty dla dzieci rygorystycznym badaniom pod nadzorem niezależnych ekspertów.

5. Opakowanie – balsamy, żele i szampony powinny mieć wygodne, a przede wszystkim higieniczne opakowania z pompką (dozownikiem), które umożliwiają szybką aplikację kosmetyku na skórę dziecka, a jednocześnie ograniczają dostęp powietrza i bakterii do butelki z kosmetykiem. Kremy do twarzy i ciała powinny zaś znajdować się w praktycznych opakowaniach o niewielkiej pojemności, umożliwiających zabranie ich ze sobą np. na spacer.

Bezpieczna pielęgnacja Maluszka w 3 krokach

Pielęgnując skórę dziecka, nie można zapomnieć o trzech podstawowych zasadach: codziennej kąpieli, nawilżaniu oraz higienie okolicy pieluszkowej. Regularne oczyszczanie i pielęgnacja naskórka odpowiednimi dermokosmetykami pomogą zapewnić ochronę przed mikrouszkodzeniami oraz nadreaktywnością na czynniki zewnętrze wrażliwej i cienkiej skóry dziecka. Codzienna kąpiel noworodków nie jest konieczna, aczkolwiek warto ją wprowadzić już od pierwszych tygodni w celu wykształcenia i utrwalenia w Maluszku rytmu dnia. Do mycia noworodka należy przygotować wodę o temperaturze 37 st. C, a sama kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 5 minut. Już od pierwszych dni można używać łagodnych (pozbawionych detergentów, konserwantów, SLS, SLES i barwników), nawilżających żeli myjących, które zapobiegają przesuszeniu skóry, swędzeniu i łuszczeniu.

Dermokosmetyki do mycia powinny zawierać składniki natłuszczające w postaci np. olejów roślinnych czy wosków. Zawarte w nich lipidy pełnią funkcję emolientów – odbudowując barierę hydrolipidową, zatrzymują w skórze wilgoć i chronią ją przed przesuszeniem, szorstkością oraz podrażnieniami. Każdorazowo należy z pomocą żelu oczyścić pachwiny, miejsca między fałdami skóry oraz okolice intymne. Rodziców warto przestrzec przed kosmetykami silnie pieniącymi się i o intensywnym zapachu. Mogą one wysuszać skórę, wywoływać podrażnienia oraz alergie.

Cienki naskórek noworodka i niemowlęcia łatwo ulega urazom i otarciom, dlatego osuszając dziecko po kąpieli, nie należy go wycierać pocierając skórę ręcznikiem, a delikatnie dotykać i masować. Codzienną pielęgnację oczyszczającą dzieci warto uzupełnić o nawilżanie skóry kremem lub balsamem zapobiegającym przesuszeniu naskórka, który tworzy na jego powierzchni barierę okluzyjną, ograniczającą utratę wody i sprawiającą, że skóra staje się delikatna, miękka oraz gładka.