Maxigra wyróżniona godłem Teraz Polska27 sierpnia 2012

Wywiad z Michałem Lipińskim, Szefem Działu Konkursu Teraz Polska.

Sery Lazur, piwo Warka, kasy fiskalne NANO E, lek na zaburzenia erekcji Maxigra, obuwie dziecięce firmy Befado. Czym wykazali się tegoroczni laureaci godła Teraz Polska?

Na pewno wspólną cechą wszystkich produktów nagrodzonych w Konkursie Teraz Polska jest ich najwyższa jakość, potwierdzona oceną ekspertów. Ponadto członkowie Kapituły, którzy dokonali wyboru laureatów, docenili walory użytkowe, nowoczesność i innowacyjność zastosowanych w produktach technologii.

Czemu zawdzięczamy prestiż konkursu Teraz Polska?

Przede wszystkim to laureaci budują potęgę znaku Teraz Polska, jego znaczenie oraz wagę. Przedsiębiorstwa, które otrzymują godło, są firmami sprawdzonymi. Konsument ma pewność, że wybiera jakość. Mamy to szczęście, że możemy nagradzać najlepsze polskie firmy.

Biorąc pod uwagę liczbę zgłoszeń, godło Teraz Polska przyznawane jest nielicznym. Dlaczego?

Determinantem sukcesu konkursu Teraz Polska jest rygorystyczna ocena zgłaszanych produktów, której dokonuje ponad 30 placówek badawczych i wyższych uczelni. Angażujemy do tego najlepszych specjalistów. To sprawia, że nie ma przypadków w podejmowaniu decyzji – wygrywają najlepsi w danym roku. Po drugie – sposób wyłaniania laureatów.

W tym roku łącznie było 76 nominacji, natomiast Kapituła przyznaje rocznie około 25-30 nagród. Godło Teraz Polska nie jest przyznawane powszechnie i każdemu. To bardzo unikalne narzędzie, którym obecnie w Polsce może poszczycić się jedynie około 100 firm.

Za co uhonorowano Maxigrę?

Jest to pierwszy tego typu lek w Polsce i UE. Wprowadzony na polski rynek zrobił małe zamieszanie i rewolucję na rynku leków na zaburzenia erekcji. Maxigra to przede wszystkim modelowy przykład transferu technologii do świata biznesu. Technologii, która została stworzona i opracowana przez Instytut Farmaceutyczny, a później wdrożona w praktyce przez Polpharmę. To pokazuje, że polska myśl innowacyjna może być tak samo dobra, jeśli nie lepsza od tych osiąganych przez firmy zachodnie.

Brakuje takich rozwiązań na polskim rynku?

Chciałbym, żeby takich transferów technologicznych było w polskiej gospodarce jak najwięcej. Temu służy też jedna z kategorii konkursu – dla przedsięwzięć innowacyjnych, by promować innowacyjne rozwiązania, które mają szansę stać się atrakcyjne do pozyskania przez firmy. Polpharma jest tego najlepszym przykładem, a przed Instytutem Farmaceutycznym, który w ubiegłym roku otrzymał godło Teraz Polska za inną substancję, chylę czoła za potencjał tej jednostki.

Czy wśród dotychczasowych laureatów konkursu są produkty farmaceutyczne?

Jeśli mówimy o lekach na receptę, to Maxigra jest trzecim lekiem w historii konkursu nagrodzonym godłem Teraz Polska. Wcześniejsze wyróżnienia otrzymały Bioton za produkt Gensulin oraz Polfa Tarchomin za produkt insulinowy.

We wcześniejszych edycjach nagradzaliśmy również suplementy diety. Jednak firmy farmaceutyczne zgłaszają się do nas w miarę regularnie. Spodziewam się, że w przyszłym roku będzie więcej zgłoszeń z sektora farmaceutycznego, ze względu na uhonorowanie Maxigry. Godło Teraz Polska mobilizuje i dopinguje najbliższą konkurencję, która nie chce pozostawać w tyle.