Opieka farmaceutyczna w nadciśnieniu tętniczym6 lipca 2012

Nadciśnienie tętnicze to schorzenie trudne do leczenia i grozi poważnymi powikłaniami. Pacjenci często muszą czekać na wizytę u lekarza nawet miesiącami, bardzo długo pozostając bez opieki. Dlatego tak ważna jest opieka farmaceutyczna

Pacjent, który na wizytę u swojego lekarza pierwszego kontaktu czeka tygodniami, a na konsultację u kardiologa miesiącami, bardzo długo pozostaje bez opieki. W przypadku nadciśnienia tętniczego, które z jednej strony jest schorzeniem trudnym do leczenia, z drugiej grozi poważnymi powikłaniami, to bardzo niekorzystna sytuacja.

Tę lukę w opiece nad pacjentem może wypełnić farmaceuta, obejmując go opieką farmaceutyczną. Jest to z korzyścią oczywiście dla chorego, ale także dla apteki. Kiedy nie można konkurować za pomocą obniżania cen leków, pacjentów będą przyciągały do apteki rozmaite wartości dodatkowe, które może tam otrzymać.

 

Podjęcie opieki farmaceutycznej nad pacjentem z nadciśnieniem tętniczym, podobnie jak w przypadku wielu innych chorób przewlekłych, wymaga właściwie dwóch inwestycji: wygospodarowania w aptece miejsca, w którym można porozmawiać z pacjentem, oraz czasu. Przydatny byłby także program do prowadzenia dokumentacji w komputerze, ale da się to także prowadzić „ręcznie”.

 

Na początku trzeba sobie wytypować pacjentów, którzy mogą potrzebować takiej opieki z naszej strony. Na pewno będą to osoby przewlekle kupujące leki na nadciśnienie oraz takie, które często zmieniają schemat farmakologiczny. Następną grupą są pacjenci leczący się na nadciśnienie (i może inne choroby) kupujący wiele leków OTC oraz tacy, którzy skarżą się, że zapominają zażyć farmaceutyk. Specjalną opieką należy otoczyć osoby o podwyższonym ryzyku, np. chorujące na niewydolność nerek czy wątroby.

 

W przypadku wszystkich wymienionych grup pacjentów rola farmaceuty polega na edukowaniu na temat konieczności zażywania leków (pacjenci, gdy lepiej się czują, mają skłonność do samowolnego odstawiania przepisanych preparatów), pomocy w dobraniu odpowiedniej diety, która nie będzie zakłócała wchłaniania i działania leków, pomocy w monitorowaniu wartości ciśnienia oraz łagodzeniu działań niepożądanych farmaceutyków. Niektórzy pacjenci skrupulatniej i z większym zaufaniem stosują farmakoterapię, gdy wytłumaczy im się przystępnie istotę ich problemu oraz mechanizm działania leków.

 

Prześlij dalej