Zapytaj eksperta – radca prawny odpowiada na pytania farmaceutów (2)4 czerwca 2012

zapytaj-eksperta-radca-prawny-odpowiada-na-pytania-farmaceutow-1 (2)

Na pytania Czytelników miesięcznika Farmacja Praktyczna odpowiada radca prawny Dariusz Chrzanowski

Czy dodawanie gadżetu do suplementu diety jest dozwolone?

Jeżeli reklama jest zlecona przez podmiot wprowadzający do obrotu produkt, to jest to dozwolone. Podobnie jak eksponowanie ulotek leków OTC (wydawanych bez recepty).

 

Według interpretacji GIFu również plakaty, np. Pyralginy, są pośrednio reklamą apteki…

Wręcz przeciwnie – Główny Inspektor Farmaceutyczny potwierdził, że nie istnieje kolizja między prawem do reklamowania leków zapisanym w ustawie Prawo farmaceutyczne i zakazem reklamy aptek. Reklama leku pochodząca od podmiotu odpowiedzialnego nie jest reklamą apteki i należy ją oddzielić od reklamy samej apteki. Z reklamą apteki będziemy mieli, w mojej ocenie, do czynienia wówczas, kiedy ta będzie prowadziła samodzielnie działania zmierzające do zachęcenia do dokonywania zakupów leków lub innych produktów. Przejawami takiej aktywności, stosowanymi w poprzednim okresie, były różnego rodzaju gazetki, zawierające nie tylko ceny produktów, ale również adresy aptek i ich logotypy, wszelkiego rodzaju informacje o charakterze wartościującym, wskazujące na atrakcyjność zakupów w danym miejscu (aptece). Myślę tu o ulotkach, programach lojalnościowych, pseudo-listach cenowych, zwierających de facto informacje o atrakcyjnych cenach w danej aptece.

 

Czy praca hostessy na terenie apteki jest zgodna z prawem?

W mojej ocenie tak, jeżeli akcję organizuje podmiot inny niż apteka i działanie nie jest skierowane na reklamę apteki, a konkretnego produktu leczniczego lub suplementu diety. Wówczas bowiem mamy do czynienia z reklamą konkretnego produktu/ produktów, a nie apteki. W takiej konstrukcji apteka jest wyłącznie miejscem, gdzie reklama jest prowadzona.

Póki co ustawodawca nie zakazał reklamowania leków i innych produktów na terenie apteki. Zakazał jedynie reklamy samej apteki.