Szybkie i skuteczne zwalczanie bólu18 czerwca 2012

Sięgając po lek przeciwbólowy warto zwrócić uwagę nie tylko na siłę jego działania, lecz również na szybkość, z jaką uwalnia substancję aktywną. Kiedy ból jest nie do zniesienia i liczy się każda minuta, warto sięgnąć po nowoczesną rozpuszczalną formę leku, by móc skutecznie go kontrolować

Zazwyczaj pacjenci sięgają po tabletkę przeciwbólową i cierpliwie czekają na efekty jej działania. W wyniku rozpadu w przewodzie pokarmowym tabletka uwalnia aktywną substancję przeciwbólową, a czas rozpadu według norm farmakopealnych dla tabletek powlekanych nie powinien być dłuższy niż 30 minut. Są jednak sytuacje, kiedy pacjent nie może czekać tak długo na efekt analgetyczny lub istnieje niemożność zastosowania tej postaci leku u chorego.

 

Szybko działające leki przeciwbólowe

Leki przeciwbólowe mające postać granulatu do rozpuszczenia bądź sporządzenia zawiesiny możemy zaliczyć do leków szybko znoszących dolegliwości. Zażywając sporządzony roztwór pomijamy fazę rozpadu, jakiemu ulegają tabletki w przewodzie pokarmowym nim uwolnią substancję czynną. Taka postać leku jest łatwa do przygotowania i zaaplikowania, a co najważniejsze – szybciej wykazuje działanie lecznicze i prawie natychmiast zwalcza ból.

Na rynku farmaceutycznym obecnych jest kilka preparatów przeciwbólowych mających postać granulatu. Zawierają one kwas acetylosalicylowy, nimesulid, a od pewnego czasu również metamizol. Jest on lekiem działającym bardzo silnie przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Uważa się, że metamizol jest prolekiem działającym ośrodkowo i obwodowo poprzez cztery główne produkty jego rozpadu.

Jest on zalecany w silnych stanach bólowych i gorączce, nie ustępujących po zastosowaniu innych leków przeciwbólowych. Zatem wykazuje skuteczność, gdy inne preparaty zawodzą. Metamizol znajduje zastosowanie w:

  • bólach i stanach gorączkowych,
  • pooperacyjnym uśmierzaniu bólu,
  • bólach o charakterze kolki (ze względu na dodatkowe działanie spazmolityczne).

 

Ograniczenia w połykaniu

Osoby starsze lub mające problem z połykaniem to grupy pacjentów, u których aplikacja tabletki czy kapsułki może powodować pewne trudności. Rozwiązaniem może być podanie leku w postaci granulatu do sporządzenia roztworu doustnego. Jest on łatwy do przygotowania i połknięcia.

 

Szybkość działania

Dla grupy osób aktywnych i mających odczucie, że oczekiwanie na działanie przeciwbólowe leku trwa zbyt długo, ta postać leku jest również doskonałym rozwiązaniem. Zawartość saszetki z granulatem wystarczy rozpuścić w szklance wody, a uwolniona substancja aktywna jest szybciej absorbowana z układu pokarmowego, niż w przypadku tradycyjnej tabletki.

Ponadto lek bardziej rozdrobniony szybciej się wchłania do ustroju, dlatego widoczne są różnice rozpoczęcia działania przeciwbólowego tego samego leku występującego w postaci tabletki, granulatu czy roztworu.

 

Przekaż pacjentowi:

  • przy wyborze leku przeciwbólowego zwróć uwagę na szybkość jego działania – postać granulatu do sporządzenia roztworu doustnego cechuje szybki początek działania,
  • siła zastosowanego leku powinna być adekwatna do odczuwanego bólu – lek nie powinien być zbyt słaby, ani zbyt silny,
  • weź lek, gdy ból jest jeszcze słaby – przy silnych bólach analgetyki cechuje mniejsza skuteczność,
  • w przewlekłej terapii lekami przeciwbólowymi pojawia się tzw. zjawisko tolerancji, wymagające zwiększenia dawek leku.

Prześlij dalej