W kasie NFZ może zabraknąć 500 milionów złotych1 czerwca 2012

Fundusz może zakończyć rok z półmiliardowym deficytem – donosi Dziennik Gazeta Prawna. Oznacza to, że pacjentom grozi gorszy dostęp do świadczeń i dłuższe kolejki w szpitalach

Po pierwszym kwartale 2012 r. do NFZ wpłynęło o 123 mln zł mniej ze składek, niż przewiduje to jego plan finansowy. To nie wróży nic dobrego szpitalom, które wciąż czekają na pieniądze za świadczenia wykonane w ubiegłym roku ponad przyznany im limit.

Narodowy Fundusz Zdrowia najprawdopodobniej nie będzie miał żadnych dodatkowych środków, które mógłby uruchomić dla świadczeniodawców w trakcie roku. Pacjenci nie powinni więc liczyć na skrócenie kolejek do specjalistów oraz deficytowych zabiegów. Wyniki finansowe NFZ w pierwszym kwartale mogą być sygnałem zbliżającego się spowolnienia w gospodarce. Na przychody Funduszu największy wpływ ma bowiem sytuacja makroekonomiczna.

W ocenie ekspertów niższe od oczekiwanych przychody Funduszu mogą też wynikać z przeszacowania wskaźników, na których został oparty tegoroczny plan NFZ.

 

źródło: Dziennik Gazeta Prawna