ABC udanego grillowania12 czerwca 2012

Długi weekend majowy rozpoczyna sezon grillowy. Podwórka, ogródki i działki są idealnym miejscem, gdzie można wspólnie z przyjaciółmi i rodziną spędzić czas – zajadając przysmaki z grilla.

Trudno podać receptę na udany piknik – w zależności od zainteresowań, zdrowia i kondycji, każdy wybiera inny sposób wypoczynku. Co do jednego jednak nie można mieć wątpliwości – lubimy spędzać majówki na świeżym powietrzu, zwłaszcza kiedy po długich miesiącach słoty, śniegu i mrozów na niebie pojawia się słońce. Ogromną popularnością cieszy się zwłaszcza spożywanie posiłków w plenerze – grillowanie i ogniska. Warto więc zawczasu przygotować się na sezon grillowy, by nic nie zakłóciło przyjemności spędzenia czasu w gronie przyjaciół i rodziny. Poniżej kilka praktycznych wskazówek.

Grill węglowy

Najpopularniejszym grillem w Polsce jest grill węglowy, który jest zazwyczaj mały, lekki i łatwy w transporcie. Posiada prostą konstrukcję – można go bez problemu zdemontować i zabrać ze sobą, np. na piknik.

Surowce do grillowania: węgiel drzewny, brykiet

Ze względu na walory zapachowe dań z grilla warto wybrać tradycyjnie wyprodukowany węgiel drzewny. Przy zakupie worka z węglem zwróć uwagę na wielkość brył – im grubsze, tym łatwiej uzyskasz z nich odpowiedni żar. Do najlepszych gatunków drzew, z których wypala się węgiel, zalicza się drzewa liściaste. Wiedz, że jest to w pełni ekologiczne, np. popiół idealnie nadaje się jako kompostownik, np. na przydomowe grządki.

Inną opcją są brykiety, czyli kostki sprasowanego miału węglowego. Główną ich zaletą to długo utrzymujący się żar i stała temperatura, co niewątpliwie ułatwia smażenie na ruszcie.

Podpałki, rozpałki i inne

Do rozpalenia węgla możesz użyć bezwonnego, czystego oleju parafinowego lub kostkę z płyty pilśniowej. Niektóre grille węglowe posiadają gazowy zapalnik, dzięki czemu węgiel drzewny można rozpalić już przez naciśnięcie guzika.

Miniporady grillowania

Grill najlepiej ustaw w miejscu osłoniętym od wiatru. Przed pieczeniem ruszt posmaruj olejem roślinnym – potrawy nie będą się przyklejały. Świetnie sprawdzą się również aluminiowe tacki do pieczenia. Przed położeniem mięsa na ruszt, można ułożyć na węglu gałązki jałowca lub innych ziół – mięso nabierze wspaniałego aromatu.

Ognisko

Jeżeli pragniesz spędzić weekend w plenerze z przyjaciółmi i m.in. rozpalić ognisko, potrzebujesz wiedzy o tym, jak i gdzie bezpiecznie to zorganizować.

Gdzie można rozpalić ognisko?

Ten problem reguluje kilka rodzajów przepisów, m.in. przepisy przeciwpożarowe. Generalnie ognisko można rozpalić w miejscu uniemożliwiającym zapalenie się materiałów palnych i innych obiektów. Absolutnie nie wolno tego robić w odległości bliższej niż sto metrów od lasu. Rejony turystyczne zwykle posiadają regulaminy dotyczące rozpalania ognia w wyznaczonych miejscach. Z kolei na prywatnych terenach potrzebna jest zgoda właściciela.

Jak skutecznie rozpalić ogień?

Istnieją różne sposoby na ułożenie i rozpalenie ogniska. Pierwszym z nich jest ognisko warstwowe: na spodzie kładziesz rozpałkę np. korę brzozową, sproszkowaną żywicę, wiórki (w dość dużej ilości), następnie układasz chrust (cienkie gałązki) i coraz grubsze drewno. Dobrym pomysłem jest również ułożenie belkowe (tzw. kwadrat przekładany na wzór pruskiego muru). Rozpałka i drobne gałązki otoczone są grubymi konarami (koniecznie suchymi).

Najlepiej i najszybciej palą się drzewa iglaste, ponieważ mają w sobie bardzo dużo żywicy. Z kolei leszczyna – przyda się na patyki do pieczenia, np. kiełbasek nad ogniem. Nie rozpalaj ogniska, gdy jesteś ubrany w odzież ze sztucznych materiałów, albowiem bardzo szybko może się zapalić – nawet od iskry.

Zabezpieczenie ogniska i miejsca

Miejsce, w którym planujesz rozpalić ogień dokładnie oczyść, następnie wysyp piasek i dookoła obłóż kamieniami. Uwzględnij kierunek wiatru i oceń, czy mocniejsze podmuchy nie będą zagrożeniem dla otoczenia. Przy ognisku zawsze powinien ktoś czuwać – nie zostawiaj go bez opieki.

Na koniec zabawy ognisko zalej wodą i przysyp wcześniej przygotowanym piaskiem. Pamiętaj, aby usunąć wszelkie żarzące się kawałki drewna i gorące kamienie.

Zajrzyj na stronę www.wakacje.wp.pl

Znajdziesz tam:

• ciekawe przepisy na majowe grillowanie i cenne wskazówki dla miłośników grillowania,

• informacje, jak i gdzie ciekawie i aktywnie spędzić majówkę,

• wskazówki, co zrobić, żeby wygrać atrakcyjne nagrody w majówkowym konkursie, organizowanym przez portal wp.pl, na stronie znaleźć można informację o zasadach oraz regulamin konkursu.

Prześlij dalej