Relaks i rozwijanie kreatywności dzięki Vedic Art29 maja 2012

relaks-i-rozwijanie-kreatywnosci-dzieki-vedic-art

Esy floresy, ludziki, geometryczne wzorki – ilu ludzi tyle niemal rodzajów bazgrołów kreślonych podczas wykładów, konferencji, zebrań czy prelekcji.

Ta aktywność plastyczna nie jest wyrazem lekceważenia dla prelegenta czy szefa tylko reakcją obronną naszego mózgu. Spontaniczne rysunki zaczynamy zwykle po jakimś czasie słuchania. Wtedy, kiedy mózg jest przeładowany informacjami.

Przestawiając się z działalności intelektualnej na artystyczną, daje sobie relaksujący płodozmian. Według osób propagujących w Polsce sztukę spontanicznego rysunku – Vedic Art, takie malowanie służy nie tylko umysłowemu relaksowi. Daje możliwość wyrażenia siebie, wydobycia na światło dzienne emocji i stanów psychicznych, których nie umiemy, bądź nie jesteśmy w stanie, nazwać słowami. Wycisza umysł, relaksuje, pozwala odpocząć. A przede wszystkim nie wymaga żadnych umiejętności malarskich!

Baszka von Hanff, jedna z polskich nauczycielek Vedic Art mówi, że ten rodzaj rysunku jest wyrażeniem naszego wewnętrznego chaosu. W trakcie tego procesu zaczynamy dostrzegać ukryty porządek. Uruchamia się też kreatywność, którą potem można wykorzystać w innych dziedzinach życia, niekoniecznie w malowaniu. Na kursach Vedic Art przerabia się rozmaite zasady: uczniowie praktykują rysowanie linii, zajmują się proporcją, kolorem, światłem, przechodząc kolejne wtajemniczenia.

Jakkolwiek magicznie to wszystko brzmi – Vedic Art jest formą wyciszenia, relaksu i samorozwoju. I zapewne wspomaga nasz mózg w szukaniu rozwiązań spraw, którymi się właśnie zajmuje. Tak jak ruch, taniec czy sen. Albert Einstein, zmęczony pracą umysłową włóczył się godzinami po ulicach. My po  trudnym dniu możemy usiąść nad kartką papieru i zacząć kreślić co nam w duszy gra.

Więcej o Vedic Art na:
www.vedicart.pl