Koper włoski – zioło miesiąca25 maja 2012

koper-wloski-ziolo-miesiaca-237x145

Koper włoski znany też jako fenkuł włoski to jedno z najpopularniejszych ziół. Kiedyś rósł w rejonie Morza Śródziemnego i w Azji, teraz jest uprawiany na całym świecie i stosowany zarówno jako roślina jadalna, jak i lecznicza.

Koper włoski lub fenkuł włoski (Foeniculum vulgare Mill.) to gatunek z rodziny selerowatych (Apiaceae). Roślina osiąga wysokość 1-2 m, jej drobne żółte kwiatki są zebrane w baldachy. Owoce mają ostry smak i silny słodkawy zapach, podobny do anyżku. Kiedyś fenkuł rósł w rejonie Morza Śródziemnego i w Azji, ale rozprzestrzenił się też w obu Amerykach i Australii. W Europie od XVI wieku benedyktyni uprawiali go w klasztornych ogrodach. Teraz jest uprawiany na całym świecie i stosowany zarówno jako roślina jadalna, jak i lecznicza.

Napar z owoców kopru włoskiego oraz olejek stosuje się u dzieci, ale też u osób starszych, głównie w dolegliwościach układu pokarmowego, takich jak bóle brzucha i wzdęcia. Warto podkreślić jego wielostronne korzystne działanie: ułatwia trawienie, bo pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci, pomaga przy kolce i bólach (bo działa spazmolitycznie oraz wiatropędnie), dodatkowo wpływa na florę bakteryjną jelit, eliminując szkodliwe bakterie i grzyby

Surowiec zielarski to suche owoce, które powinny zawierać co najmniej 4% olejku eterycznego. Wśród bioaktywnych składników są flawonoidy (glikozydy kwercetyny i kemferolu) i fitosterole, ale owoce mają też białka, cukry i tłusty olej. Skład chemiczny i właściwości olejku koprowego są w ostatnich latach intensywnie badane. Metodą chromatografii (GC MS) zidentyfikowano w nim 34 składniki. Najwięcej jest trans-anetolu (34-82%) oraz fenchonu (2-22%), są też: estragol,  limonen, cis-anetol i alfa-pinen.

 

Lecznicze działanie kopru

Koper włoski działa wiatropędnie, przeciwskurczowo, pobudza wydzielanie żółci i soku żołądkowego, przeciwkaszlowo (wykrztuśnie), a także przeciwdrobnoustrojowo. Olejek koprowy ma działanie bakteriobójcze wobec Escherichia coli, Staphylococcus ureus, Clostridium perfingens, Salmonella typhimurium, Brevibacterium linens oraz drożdżaków Candida albicans. Stosowany na skórę działa przeciw pasożytom (wszy, świerzbowce). Ekstrakty (np. alkoholowe) z owoców kopru działają przeciwko E. coli, S. aureus oraz C. albicans.

Przez wieki owoce kopru stosowano w tradycyjnej medycynie, jako pierwszą pomoc w kolce niemowlęcej. Co zrobić z suchym, najedzonym, ale ciągle płaczącym niemowlakiem? Cenna rada przekazywana z pokolenia na pokolenie: podać herbatkę z kopru włoskiego. W 2011 r. w piśmie „Pediatrics” opublikowano przegląd 15 randomizowanych badań klinicznych. Aż 11 z nich potwierdziło korzystny efekt stosowania ekstraktu z kopru lub naparów z mieszanek ziołowych z koprem włoskim.

Napar z kopru (ew. z dodatkiem rumianku) jest skuteczny, bo pomaga przy bolesnych skurczach i wzdęciach, jest dobrze tolerowany i ma przyjemny zapach.
W aptekach jest wiele roślinnych preparatów stosowanych przy wzdęciach i innych problemach z trawieniem, które często mają seniorzy. W ich skład wchodzi koper włoski, a również mięta, rumianek, dziurawiec i melisa. Pamiętajmy, że koper włoski jest też składnikiem mieszanek o działaniu wykrztuśnym (expectorans, antibechica).

 

Koper włoski w kuchni

Nasiona są używane jako aromatyczna przyprawa, do zup, sałatek, mięs, także w mieszaninie innych ziół. Roślina należy do warzyw selerowatych, a jej mięsiste ogonki liściowe tworzą cebulę, którą jada się na surowo lub gotowaną czy duszoną. Coraz częściej można ją kupić w polskich sklepach. Jest smaczna, ma mało kalorii, a lotny olejek o charakterystycznym aromacie korzystnie wpływa na trawienie. Fenkuł jest źródłem witamin (witaminy C, B1, kwasu foliowego) i minerałów, zwłaszcza potasu.

Dawkowanie: jednorazowo napar z 1,5-2 g, na dobę 5-7 g (wg. FP VI). Torebki ekspresowe mają po 2 g surowca. Olejek koprowy: 1-2 krople (np. na kostce cukru).

 

KOPER WŁOSKI FIX z Zielnika Aptecznego

Zioła do zaparzania, w saszetkach.

wiz_koper_fix Wskazania:
Tradycyjny produkt leczniczy roślinny stosowany w:

– leczeniu łagodnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych, jak uczucie pełności oraz wzdęcia,
– leczeniu dolegliwości skurczowych o łagodnym przebiegu związanych z menstruacją,
– w kaszlu związanym z przeziębieniem jako środek wykrztuśny.Skład:
1 saszetka zawiera 2,0 g owocu kopru włoskiego (Foeniculi fructus)

Dawkowanie i sposób podawania:
1 saszetkę kopru włoskiego zalać 250 ml (około 1 szklanką) wrzącej wody, naparzać pod przykryciem przez 15 minut.

Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: pić 3 razy dziennie po 1 szklance naparu.
Dzieci od 4 do 12 lat:
pić 3 razy dziennie po 1/2 szklanki naparu w przypadku wystąpienia niewielkich i przemijających objawów.

Należy pić zawsze świeżo przygotowany napar.

Przeciwwskazania:
Uczulenie na koper włoski lub inne rośliny z rodziny Selerowatych (Apiaceae wcześniej Umbelliferae) jak owoc anyżu, kminku, selera, kolendry, kopru ogrodowego lub anetol.

Działania niepożądane:
Może wystąpić skórna reakcja alergiczna lub reakcja alergiczna ze strony układu oddechowego. Częstotliwość występowania tych objawów nie jest znana.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania:
Nie zaleca się stosowania produktu u dzieci poniżej 4 lat ze względu na brak wystarczających danych. Produktu leczniczego nie należy stosować u dorosłych i dzieci powyżej 12 lat dłużej niż 2 tygodnie. U dzieci w wieku od 4 do 12 lat produkt powinien być stosowany wyłącznie w przypadku wystąpienia niewielkich i przemijających objawów i nie dłużej niż przez 1 tydzień.

 

Numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: IL-2439/LN, wydane przez MZ. CHPL 02.12.2012.
Produkt leczniczy wydawany bez recepty. Dostępny tylko w aptekach.

Podmiot odpowiedzialny: Herbapol–Lublin S.A. ul. Diamentowa 25, 20-471 Lublin

Tradycyjny produkt leczniczy roślinny z określonymi wskazaniami wynikającymi wyłącznie z długotrwałego stosowania.

 

Dodatkowych informacji o produkcie udziela:
Polpharma Biuro Handlowe Sp. z o.o., ul. Bobrowiecka 6, 00-728
Warszawa, www.polpharma.pl
Tel.: +48 22 364 61 00,
faks: +48 22 364 61 02