Zwierzęcy wolontariat24 marca 2012

zwierzecy-wolontariat

Często jest tak, że bardzo kochamy zwierzęta, marzymy o tym, aby mieć kota lub psa bądź inne zwierzątko. A jednak zdrowy rozsądek podpowiada, że w naszej sytuacji jest to niemożliwe. Praca do późna, brak wolnego czasu, małe mieszkanie – w takich warunkach zwierzak z pewnością nie czułby się komfortowo. Na szczęście w tej sytuacji istnieje złoty środek.

Wolontariat w fundacji

Większość schronisk i fundacji opiekujących się zwierzętami prowadzi wolontariat. Na czym to polega? Każde schronisko oprócz statutowego regulaminu ma swoje wewnętrzne przepisy, na podstawie których między innymi przyjmuje także wolontariuszy. Na przykład w Fundacji Przytul Psa osoba, która chce zostać wolontariuszem, podpisuje z fundacją porozumienie, na podstawie którego pracuje na rzecz fundacji i zwierząt pod jej opieką. Tutaj nie wymaga się od wolontariuszy ściśle określonych zobowiązań – poświęcamy zwierzętom czas wtedy, kiedy możemy, kiedy chcemy, kiedy mamy wolną chwilę. Ponieważ fundacja nie prowdzi ani nie współpracuje z żadnym schroniskiem, jej działalność jest głównie oparta na domach tymczasowych i płatnych hotelach dla zwierząt. Szczególnie w hotelach zwierzęta potrzebują kontaktu z ludźmi, dlatego tak ważne jest, aby wolontariusze bawili się z nimi i w miarę regularnie wychodzili na spacery.

Dom tymczasowy

Nasz dom może tymczasowo stać sie domem dla psa czy kota, dopóki zwierzę nie znajdzie właściciela już na zawsze. Jako wolontariusz możemy przyjąć pod swój dach zwierzaka i sprawdzić, czy rzeczywiście nasze wcześniejsze obawy potwierdzą się, czy wręcz przeciwnie – okaże się, że w sytuacji, gdy odpowiadamy za czworonoga, uda nam się znaleźć więcej czasu, a swój dzień będziemy w stanie tak przeorganizować, aby jednak w naszym życiu pojawił się na stałe pies czy kot. W przypadku tymczasowego domu wszelkie koszty związane z utrzymaniem zwierzęcia stara się w miarę swoich możliwości pokrywać fundacja – dostajemy karmę, nie płacimy za weterynarza.

Działalność wolontariusza nie musi ograniczać się jedynie do opiekowania się zwierzętami czy wychodzenia z nimi na spacer. To także poszukiwanie dla zwierząt nowych właściceli poprzez promowanie ich w internetowych serwisach ogłoszeniowych i prasie, rozwieszanie plakatów, roznoszenie ulotek. To również propagowanie idei zapobiegania bezdomności i ochrony praw zwierząt, rozpowszechnianie wiedzy na temat właściwego oznakowania zwierząt (adresatki, czipowanie), pomoc w organizacji akcji edukacyjnych, prowadzenie spotkań z młodzieżą, organizacje wystaw. Pomoc w transporcie zwierząt do i ze schronisk, pomiędzy domami tymczasowymi lub do docelowych właścicieli nieposiadających samochodu, a także pomoc w transporcie darów, które uda się zebrać na organizowanych zbiórkach.

W schronisku

Wolontariat w typowych schroniskach wygląda trochę inaczej – tutaj musimy dokładnie określić, ile razy w tygodniu będziemy przychodzić i jesteśmy zobowązani do przestrzegania tej deklaracji. Jeśli mamy wolne tylko weekendy, możemy zadeklarować tylko te dni. W schronisku wolontariusze oprócz wychodzenia na spacer z psami opiekują się również kotami w boksach i innymi zwierzętami, jeśli takie są w schronisku. Czeszą i pielęgnują psy i koty, sprzątają w klatkach, myją miski i wymieniają wodę, pomagają podaczas wizyt u weterynarza (przytrzymują i uspokajają czworonoga podczas szczepień lub innych drobnych zabiegów), oprowadzają po schronisku gości szukających zwierząt do adopcji, uczestniczą podczas adopcji, wychodzą na spacery z psami i jego przyszłymi właścicielami, aby obie strony mogły się lepiej poznać.

Pomóż zwiększyć szansę na adopcję

Wolontariusze uczestniczą również w programach zwiększających szanse zwierzętom na adopcję.

– Rzeszowskie schronisko „Kundelek” w 2007 roku wprowadziło program „Lira”, którego celem jest szkolenie psów prowadzone przez wytypowanych pracowników schroniska oraz wolontariuszy pod opieką merytoryczną trenera Szkoły Przyjaciół Psów „Wesoła Łapka – opowiada Sławomir Pięta, coach i trener w Szkole Przyjaciół Psów „Wesoła Łapka”.

– Zakres programu obejmuje budowanie pozytywnego kontaktu pies – człowiek opartego na współpracy, poszanowaniu i wzajemnym zrozumieniu, opanowanie podstawowego dla psa zakresu umiejętności, socjalizacja z otoczeniem, propagowanie akcji adopcyjnej psów biorących udział w programie w mediach, organizowanie pokazów umiejętności psów, dostarczenie pracownikom schroniska oraz wolontariuszom wiedzy i umiejętności potrzebnych do skutecznego prowadzenia oceny predyspozycji i szkolenia psów przebywających w schronisku – tłumaczy Sławomir Pięta.

Każdy pies, który ukończy program „Lira” zostaje uhonorowany specjalnym Dyplomem Ukończenia Programu „Lira” zawierającym ocenę z egzaminu. Program jest prowadzony cyklicznie, aby możliwie jak najwięcej zwierząt miało sznasę na znalezienie nowego domu. W programie biorą udział również schroniska z innych miast na terenie Śląska.

Adopcja wirtualna

Jeśli opisane wyżej możliwości opieki nad zwierzętami nie bardzo nam odpowiadaja, są zbyt absorbujące i czasochłonne lub zależy nam na opiece nad tylko jednym psem lub kotem, możemy zaadoptować zwierzę wirtualnie. Taka możliwość jest w wiekszości schronisk, jednak w tym wypadku nie będziemy już wolontariuszami, tylko opiekunami jednego lub kilku czworonogów, na które co miesiąc będziemy wpłacać pieniądze. Niektóre schroniska mają swój cennik (np. 30 zł za psa małego i 40 zł za psa dużego), niektóre mają ustaloną kwotę minimalną, np. 10 zł. Wpłaty należy wnosić co miesiąc. Trzeba też mieć na względzie to, że wirtualnie zaadoptowane przez nas zwierzę może zlaeźć swój dom w realu – schroniska o takim fakcie informują na bierząco.

Co dostajemy w zamian za taką adopcję? Sami możemy wybrać zwierzę lub zwierzęta, które chcemy zaadoptować, mamy prawo do wybrania imienia dla zaadoptowanego psa lub kota, na zdjęciu obok naszego pupila widoczna będzie informacja, że to właśnie my zaadoptowaliśmy wirtualnie zwierzaka. Niektóre schroniska wysyłają do nas kartki w imieniu pupila z okazji świąt czy urodzin. Jeśli mamy taką możliwość, możemy osobiście odwiedzać zwierzaka, w przypadku psa – wyjść z nim na spacer, jeśli zaadoptowaliśmy kota – pielęgnować go, czesać i bawić sie z nim. Możemy to robić, kiedy tylko mamy wolny czas i chcemy odwiedzić naszego pupila, jednak tylko w godzinach odwiedzin wyznaczonych w schronisku.

Jeśli przestaniemy wpłacać pieniądze dla naszego wirtualnie zaadoptowanego czworonoga, zwierzę zostanie przekazane do kolejnej adopcji. Jeśli wiemy, że nie będziemy w stanie wpłacać pieniędzy, powinno się o takim fakcie możliwie jak naszybciej poinformować schronisko – nasz dotychczasowy pupil będzie miał szansę na szybszą kolejną wirtualną adopcję.

Oprócz pracy ze zwierzętami wolontariat to również:

 • organizacja i udział w imprezach – festyny, zbiórki
 • promocja Fundacji – materiały (projektowanie, pozyskiwanie, kontakt z różnymi firmami i organizacjami)
 • działalność w Internecie – ogłaszanie zwierząt na serwisach www (Facebook, Allegro itp.)
 • fotografia – robienie zdjęć zwierzętom
 • współpraca z innymi organizacjami
 • pisanie tekstów – opis zwierząt i ich historii, teksty do gazet i stron www
 • interwencje w terenie – odpowiadanie na zgłoszenia o złym traktowaniu zwierząt
 • uczestnictwo w adopcjach

Wolontariuszem może zostać każdy kto:

 • kocha zwierzęta
 • pragnie nieodpłatnie pracować na ich rzecz
 • ukończył 18 lat lub ukończył 16 lat (tu akurat wiek jest ruchomy, w niektórych fundacjach czy schroniskach wolontariuszem można zostać, mając skończone 14 lat) i przedłoży pisemną zgodę rodziców lub opiekunów
 • jest ogólnie zdrowy i nie cierpi na alergię na sierść zwierząt
 • zapozna się z zasadami wolontariatu
 • zapozna się z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) obowiązującymi podczas świadczenia usług wolontariatu
 • podpisze z Fundacją umowę o świadczeniu usług wolontariackich.

Prześlij dalej