Złoty rok Klimta25 marca 2012

zloty-rok-klimta

Gustav Klimt zajmuje zaszczytne miejsce w austriackiej – choć nie tylko – historii sztuki. Z okazji 150. rocznicy jego urodzin zaplanowano szereg imprez, wystaw i konferencji poświęconych temu znakomitemu twórcy. Jubileusz uczczą galerie i muzea w całej Austrii.

Złote obrazy Klimta, takie jak „Pocałunek”, „Judyta” czy „Złota Adela” są dobrze znane i podziwiane na całym świecie. On sam przyczynił się bezpośrednio do powstania nowego stylu w sztuce. Był prekursorem malarstwa secesyjnego, miał odwagę zerwać z dominującym pod koniec XIX w. akademizmem i na własną rękę przecierać nowe szlaki. Wyzwolił sztukę z sztywnych ram, uczynił ją swobodną w temacie erotyzmu. Do dziś Klimt fascynuje, zachwyca i intryguje, nie tylko w Wiedniu, ale w całej Europie i na świecie.

Na jego cześć, z okazji roku jubileuszowego, liczne wiedeńskie muzea przygotowały wystawy poświęcone twórczości artysty i inne interesujące ekspozycje. Oto najciekawsze z nich:

Galeria Austriacka w Pałacu Belweder

Wystawa: Gustav Klimt/Josef Hoffmann. Pionierzy modernizmu.
25 października 2011 – 4 marca 2012

Wystawa przedstawia współpracę Gustava Klimta z architektem i współzałożycielem Warsztatów Wiedeńskich Josefem Hoffmannem, której efektem była wystawa poświęcona Beethovenowi w Pawilonie Secesji oraz Pałac Stoclet w Brukseli, a która wyznaczyła standardy w zakresie sztuki totalnej. Oprócz tego wystawa naświetla wpływ Hoffmanna na malarskie dzieła Klimta.

Informacje: www.belvedere.at

Muzeum Historii Sztuk Pięknych

Wystawa: Gustav Klimt w Muzeum Historii Sztuk Pięknych.
14 lutego – 6 maja 2012 r.

Wystawa przedstawia między innymi 13 obrazów i poprzedzających je szkiców, stanowiących wystrój wielkiej klatki schodowej Muzeum Historii Sztuk Pięknych. Przybliża zwiedzającym historię powstania tych dzieł środkowej fazy twórczości artysty.

Informacje: www.khm.at

Albertina

od 13 marca – 17 czerwca 2012 r.

Wystawa: „Klimt – rysunki”.

Wystawa zaprezentuje większą część z około 170 dzieł, należących do własnej kolekcji Albertiny, umożliwiając zwiedzającym wszechstronne zapoznanie się z rysunkami Gustava Klimta.

Informacje: www.albertina.at

Muzeum Wiednia

16 maja – 16 września 2012 r.
Wystawa: KLIMT. Zbiory Muzeum Wiednia.

Na wystawie znajdą się dzieła i pamiątki związane z Klimtem pochodzące z bogatych zbiorów muzeum – obrazy, między innymi portret Emilii Flöge, plakaty, druki, kitel roboczy artysty, maska pośmiertna, jak również rysunek Egona Schiele, przedstawiający martwego Gustava Klimta. Centrum wystawy będzie stanowić jednak największa, obejmująca 400 kart, kolekcja rysunków Klimta, po raz pierwszy prezentowana w całości.

Informacje: www.wienmuseum.at

Muzeum Leopoldów

Wystawa: Gustav Klimt. Podróże.
24 lutego – 11 czerwca 2012 r.

Wystawa prezentuje między innymi eksponaty pochodzące ze spuścizny Emilii Flöge, a wśród nich również jej korespondencję z Gustavem Klimtem. Do stałych zbiorów muzeum należą, obok ważnych obrazów Klimta, również liczne dzieła artystów secesji, takie jak jedna z najbardziej znaczących kolekcji prac Egona Schiele.

Informacje: www.leopoldmuseum.org

Austriackie Muzeum Teatru

Wystawa: Przeciwko Klimtowi. „Nuda Veritas” i jej obrońca Hermann Bahr.
10 maja – 29 października 2012 r.

Namalowany przez Gustava Klimta w 1898 obraz „Nuda Veritas” znajdował się w posiadaniu pisarza Hermanna Bahra, który w swojej publikacji „Przeciwko Klimtowi” podczas sporów o twórczość malarza stanął po jego stronie. Oprócz obrazu Klimta wystawa jest poświęcona także dorobkowi artystycznemu Bahra.

Informacje: www.theatermuseum.at

Künstlerhaus

Wystawa: Klimt i Künstlerhaus.
6 lipca – 2 września 2012 r.

Wystawa dokumentuje działalność Gustava Klimta w Domu Artystów, do którego należał od 1891 do 1897 r.

Informacje: www.k-haus.at

Muzeum Folkloru

Wystawa: Obiekt w centrum uwagi: Kolekcja wzorów tekstylnych Emilii Flöge.
24 maja – 14 października 2012 r.

Po raz pierwszy zostaną przedstawione zachowane wzory materiałów Emilii Flöge, która była mocno związana z Gustavem Klimtem. Flöge prowadziła w Wiedniu przełomu wieków salon mody, dla którego projektowała stroje.

Informacje: www.volkskundemuseum.at

Willa Klimta

Ostatnie i jedyne zachowane atelier Gustava Klimta w wiedeńskiej dzielnicy Hietzing pozwoli zwiedzającym poczuć atmosferę pracy i życia artysty. Otwarcie po zakrojonej na szeroką skalę renowacji późnym latem 2012.

Informacje: www.klimt.at