Zatraceni w sieci – uzależnienie od internetu24 marca 2012

zatraceni-w-sieci

W obecnych czasach mało kto wyobraża sobie życie bez komputera i internetu. Problem w tym, że niektórzy z nas spędzaja przed monitorem tak dużo czasu, że można to nazwać uzależnieniem. Dotyka ono coraz większą liczbę osób. Internet w nadmiarze jest niebezpieczny – działa na mózg podobnie jak narkotyki czy alkohol.

Poniżej krótki test – pomoże odpowiedzieć ci na pytanie, czy uzależnienie od komputera i internetu dotyczy twojej osoby:

 1. Czy czujesz się zaabsorbowany internetem do tego stopnia, że ciągle rozmyślasz o odbytych sesjach internetowych i/lub nie możesz doczekać się kolejnych sesji?
 2. Czy odczuwasz potrzebę zwiększenia ilości czasu spędzanego w sieci, aby uzyskać większe zadowolenie (mieć więcej satysfakcji)?
 3. Czy podejmowałeś wielokrotnie, nieudane próby kontrolowania, ograniczania lub zaprzestania korzystania z internetu?
 4. Czy odczuwałeś wewnętrzny niepokój, miałeś nastrój depresyjny albo byłeś rozdrażniony wówczas, kiedy próbowałeś ograniczać lub przerwać korzystanie z internetu?
 5. Czy zdarza Ci się spędzać w internecie więcej czasu niż pierwotnie zaplanowałeś?
 6. Czy kiedykolwiek ryzykowałeś utratę bliskiej osoby, ważnych relacji z innymi ludźmi, pracy, nauki albo kariery zawodowej w związku ze spędzaniem zbyt dużej ilosci czasu w internecie?
 7. Czy kiedykolwiek skłamałeś swoim bliskim, terapeutom albo komuś innemu, w celu ukrycia własnego nadmiernego zainteresowania internetem?
 8. Czy używasz internetu w celu ucieczki od problemów albo w celu uniknięcia nieprzyjemnych uczuć (np. poczucia bezradności, poczucia winy, niepokoju lub depresji)?

Jeśli odpowiedzieliśmy twierdząco na większość pytań, niestety, zdaje się, że jesteś uzależniona/y. Choć kwestia nomenklatury bywa w tym przypadku rzeczą drugorzędną i jest przez specjalistów w dziedzinie traktowana na różne sposoby. „Nie lubię określenia uzależnienie od Internetu. Problem rzadko ogranicza się do korzystania z sieci, a termin uzależnienie ciągnie za sobą niefortunne skojarzenia. Wolę określenie patologiczne używanie komputera” – uważa Jerald J. Block, psychiatra z Oregon Health and Science University w Portland. W tej materii o wiele bardziej istotne są fakty.

Uczeni z Chińskiej Akademii Nauk przeskanowali za pomocą rezonansu magnetycznego mózgi 35 osób, młodych mężczyzn i kobiet, w wieku od 14 do 21 lat. 17 z nich jeszcze przed badaniem na podstawie testów z pytaniami zaklasyfikowano do grupy wykazujących uzależnienie od internetu. Gdy zostali prześwietleni rezonansem magnetycznym, potwierdziły się obawy naukowców. Uzależnienie widać było jak na dłoni. Skany wykazały szereg zmian w istocie białej mózgu. Upośledzone były na przykład połączenia neuronowe między obszarami odpowiedzialnymi za odczuwanie emocji, podejmowanie decyzji i samokontrolę. Zdaniem naukowców, takie zmiany są charakterystyczne zwłaszcza dla osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków. Oraz – co już także stwierdzono – gier wideo.

Kategorie uzależnienia

Można wyróżnić trzy podkategorie uzależnień: od gier komputerowych, oglądania treści erotycznych oraz internetowych pogawędek (e-mail, chat, komunikatory). Bez względu na to, od czego uzależniony jest chory, objawy są zawsze te same. Pierwszym i najbardziej oczywistym jest nieustanne używanie komputera. Gracze nie tylko tracą poczucie czasu, ale nawet zapominają o swoich podstawowych potrzebach takich jak spanie, jedzenie czy picie. Równie charakterystycznym symptomem jest tzw. zespół abstynencyjny, zjawisko charakterystyczne dla innych uzależnień, na przykład od narkotyków czy alkoholu. Pozbawieni dostępu do komputera chorzy łatwo wpadają w złość, są zdenerwowani albo popadają w depresje.

Objawy, które można dostrzec u osoby uzależnionej od internetu:

 • nadmierne spędzanie czasu przed komputerem powyżej 50% czasu wolnego,
 • podczas używania internetu osoba całkowicie poświęca się tej czynności,
 • odkłada obowiązki na później, aby mieć jak najwięcej czasu na przeglądanie sieci,
 • nigdy niema dość, zawsze znajdzie pretekst, aby zasiąść do komputera,
 • wymuszone odejście od komputera wpływa negatywnie na samopoczucie uzależnionego,
 • w zaawansowanych przypadkach izolacja od komputera może wywoływać agresję, płacz lub inne skrajne emocje,
 • zdarzają się, że uzależniony zaspokaja podstawowe, potrzeby tj. jedzenie, spanie, picie przed komputerem,
 • nagminne przesiadywanie przed monitorem do późnych godzin.

Należy mieć na uwadze również to, że nałogowcy nie tylko czują potrzebę spędzania coraz większej ilości czasu przed swym ulubionym urządzeniem. Chcą też mieć coraz lepszy sprzęt. Jeśli więc jest ich na to stać, kupują coraz to nowsze komponenty oraz oprogramowanie, na przykład gry.

 

Kiedy zgłosić się po pomoc?

Według Jeralda J. Blocka, powinniśmy poważnie zainteresować się naszą przypadłością w momencie, gdy pojawią się problemy z zasypianiem, zmęczenie w ciągu dnia, uczucie irytacji, złości lub depresja, kiedy jesteśmy odcięci od komputera, poczucie winy, próby ukrywania czasu, jaki spędzamy przed komputerem. Kiedy pojawiają się koszmary nocne, często z udziałem motywów z gier komputerowych – tzw. tetrisowe sny.

Wreszcie, kiedy zorientujemy się, że z powodu zbyt częstego korzystania z komputera zerwaliśmy kontakty z przyjaciółmi oraz krewnymi.
Teoretycznie siecioholizm leczy się tak jak inne uzależnienia. Jednak w XXI wieku życie bez internetu jest raczej niemożliwe. Specjaliści sugerują więc terapię 12 kroków – podobnie jak u alkoholików, jednak najbardziej skuteczne jest odmierzanie sobie czasu spędzonego przy komputerze.