Tropem pomorskich warowni24 marca 2012

tropem-pomorskich-warowni

Przenieś się z nami w krainę średniowiecza i rozsmakuj w rycerskich dziejach. Zapraszamy na wyprawę szlakiem gotyckich zamków Pomorza Zachodniego.

Bytów

Postawiony na przełomie XIV i XV w. pokrzyżacki zamek w Bytowie wyróżniają trzy baszty okrągłe – Młyńska, Różana i Polna, a także czworoboczna wieża Prochowa. Ta ostatnia uległa zniszczeniu podczas wojen szwedzkich, na szczęście w XX w. została wiernie odtworzona.
W latach 1560-70 książęta pomorscy dokonali znacznej przebudowy warowni. Powstał wówczas Dom Książęcy (dziś działa tu hotel) i nieistniejąca już Kancelaria Książęca. Swój kształt zmieniła również wieża bramna. W czasie swej największej świetności zamek pełnił rolę strażnicy granicznej, siedziby administracji krzyżackiej oraz zajazdu dla rycerstwa przybywającego z zachodniej Europy do Malborka – stolicy państwa krzyżackiego. Po przebudowie w XVI i XVII wieku warownia stała się letnią rezydencją książąt zachodniopomorskich – Gryfitów.

Muzeum Zachodnio-Kaszubskie w Bytowie
ul. Zamkowa 2
tel. 059/ 822-26-23
Godziny zwiedzania:
– pn: 10-16 (wstęp wolny, tylko ekspozycja)

– wt-nd: 10-18 (15 wrzesień – 14 maj: 10-16)
Bilety: 4,50-6,50 PLN

Malbork

Najwspanialsza rodzima pamiątka po Zakonie Krzyżackim, która w 1997 r. została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Do tego największa twierdza w Europie postawiona w stylu gotyckim. Mieści się na prawym brzegu Nogatu, ale warto przebyć rzekę, by ujrzeć doskonałą panoramę przeciwległego brzegu. Budowlę tworzy Zamek Średni, Wysoki, dziedziniec zamkowy oraz wewnętrzny. W całości kompleks zajmuje 20 hektarów. W przyziemiach znajdziemy m.in. celę, w której przetrzymywany  był kuzyn króla Władysława Jagiełły – Witold. Koniecznie trzeba wdrapać się na wieżę – widok, jaki zastaniemy na górze, zwyczajnie odbiera mowę. Wrażeń dostarczy też godzinne widowisko z rodzaju „światło i dźwięk”, które odbywa się codziennie między 1 maja a 15 września. Pięknie oświetlone zamkowe mury spowija tajemnicza aura, którą tworzą dźwięki oręża, rżenie koni i ciekawe opowieści lektora, którym towarzyszy gra świateł i cieni.

Zamek krzyżacki w Malborku

ul. Starościńska 1
tel. 055/ 647-08-00 do 02
www.zamek.malbork.pl
Godziny zwiedzania:
– 15 kwiecień – 15 wrzesień: 9-19
– 1 kwiecień – 14 czerwiec oraz 16 wrzesień – 30 wrzesień: 10-17
– 1 październik – 31 marzec: 10-15
Bilety: 12,50-25 zł

Sztum

Wybudowany w latach 1326-33 jako letnia rezydencja wójta zakonnego oraz wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego. Do dziś zachowały się jedynie fragmenty dawnej warowni. A jednak wciąz pobrzmiewają tu echa wieków średnich. Dziedziniec zamkowy często staje się areną imprez plenerowych, turniejów rycerskich i wszelakich spektakli historycznych organizowanych przez okoliczne Bractwa Rycerskie.

Zamek krzyżacki w Sztumie
Wzgórze Zamkowe
Małe Muzeum
Stała wystawa muzealna Sztum i Ziemia Sztumska
ul. Galla Anonima 8
tel. 055/ 640-30-10
Godziny zwiedzania:
– pn-pt: 9-16
– sb: 9-12

Kwidzyn

Wspaniały zespół katedralno-zamkowy – zabytek klasy pierwszej. Zamek kapituły pomezańskiej wzorowany na zamkach krzyżackich zbudowano w latach 1320-40. Pierwotnie był czteroskrzydłowy na rzucie zbliżonym do kwadratu. Ze względu na swą unikalność niezwykle cenna jest tu wieża sanitarno-higieniczna tzw. gdanisko z 1393 r. Niezwykłą ozdobą zamku jest dziedziniec z dwukondygnacyjnym krużgankiem arkadowym. Wewnątrz budowli znajdziemy bogatą ekspozycję: narzędzia kar i tortur (XVI-XVIII wiek), rzemiosło artystyczne (XV-XX w.), rzeźba barokowa z terenu Pomorza, fauna Polski północnej i zwierzęta egzotyczne i sztuka i kultura materialna regionu Dolnego Powiśla.

Zamek Kapituły Pomezańskiej w Kwidzynie
Muzeum w Kwidzynie
Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku
ul. Katedralna 1
tel. 055/ 646-37-80
Godziny zwiedzania:
– 1 maj – 30 wrzesień: wt-nd: 9-17
– 1 październik – 30 kwiecień: wt-nd: 9-15
Bilety: 1,50-8 PLN

Olsztyn

Budowę zamku Kapituły Warmińskiej stojącego nad Łyną rozpoczęto około 1346 r. W XV i XVI wieku dobudowano skrzydło południowe i część wieży, a w latach 1756-58 powstała część wschodnia. W krużganku zachował się fragment tablicy astronomicznej sporządzonej przez Mikołaja Kopernika w 1517 r., a wokół warowni ostało się kilka zabudowań podzamcza i mur obwodowy o grubości 2 m. Obecnie w północnym skrzydle zamku mieści się główna siedziba Muzeum Warmii i Mazur.

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
ul. Zamkowa 2
tel. 089/ 527-95-96
Godziny zwiedzania:
– 1 czerwca – 31 sierpnia: wt-nd: 9-17
– 1 września – 31 maja: wt-nd: 10-16
Bilety: 3-9 PLN

 

Nidzica

Budowę zamku Krzyżacy rozpoczęli około 1370 r. W 1409 r. rezydował już tutaj krzyżacki prokurator. Twierdza została zbudowana z cegły na kamiennej podmurówce. Na poddaszu obiegają zamek krużganki obronne zarówno od strony zewnętrznej jak i od strony dziedzińca. Elewacja od strony zachodniej pokryta jest ciemną cegłą, a zewnętrzną fasadę zdobią duże ostrołukowe gotyckie okna. Najwięcej zniszczeń na zamku dokonali żołnierze francuscy, stacjonujący tutaj w latach 1806-12. Od całkowitej ruiny zdewastowany przez Napoleończyków gmach uratował radca sądowy Ferdynand Tymoteusz Gregorovius – pomysłodawca odbudowy średniowiecznej twierdzy z przeznaczeniem na siedzibę sądu, prywatne mieszkania oraz więzienie. Dziś budowla pełni rolę miejskiego centrum biznesu, kultury i rozrywki.

Zamek krzyżacki w Nidzicy
ul. Zamkowa 2
tel. 089/ 625-57-58
Godziny zwiedzania:
– 1 listopad – 15 marzec: pn-pt: 10-16, sb-nd: 10-16
– 16 marzec – 31 październik: pn-pt: 9-17, sb-nd: 8-17
Bilety: 2-6 PLN
– indywidualne: normalny – 6 zł, ulgowy – 5 zł
– grupowe (od 15 osób): normalny – 3 zł, ulgowy – 2 zł, przewodnik dla grupy – 30 zł

Ostróda

XIV-wieczny, murowany krzyżacki zamek, którego budowę rozpoczął około 1349 roku komtur Ostródy Günther von Hohenstein. Po bitwie pod Grunwaldem ostródzkim zamkiem na krótko władał książę Janusz Mazowiecki, ale we wrześniu 1410 r. zamek ponownie przejęli Krzyżacy. Później jeszcze kilkakrotnie zmieniali się jego włodarze. W ostródzkim zamku kwaterował czasowo król szwedzki Gustaw Adolf, a później Napoleon Bonaparte.

Zamek krzyżacki w Ostródzie
Centrum Kultury
ul. Mickiewicza 22

 

Lidzbark Warmiński

Gotycki zamek biskupów warmińskich przez wiele lat pełnił funkcję rezydencji biskupów oraz strażnicy osłaniającej wschodnią granicę Warmii. Na przestrzeni wieków lidzbarska warowni gościła tak znakomitych gości jak Mikołaj Kopernik, papież Pius II, Napoleon Bonaparte, Jan Olbracht Waza, Jan Dantyszek, Marcin Kromer czy Ignacy Krasicki. Również dzisiaj licznie przybywają tu goście i turyści z całego świata, by zobaczyć najlepiej zachowany zamek w państwie krzyżackim, który jednak nigdy nie znalazł się w posiadaniu Zakonu.

Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Oddział w Lidzbarku Warmińskim
Plac Zamkowy 1
tel. 089/ 767-21-11
www.muzeum.olsztyn.pl
Godziny zwiedzania:
– 1 września – 19 maja: wt-nd: 9-16
– 20 maja – 30 czerwca: wt-nd: 9-17
– 1 lipiec – 31 sierpień: wt-nd: 9-18
Bilety:  2-8 PLN

 

Kętrzyn

Budowlę zaczęto wznosić w połowie XV wieku w południowo-wschodnim narożu miasta. Najpełniej prezentuje się skrzydło północne – zajmował je prokurator sprawujący władzę z ramienia Zakonu. Mieściła się tu także kaplica. W zamku i przylegającej do niego części miasta nazywanej Nowym Miastem istniały m.in. piekarnia, kuchnia, młyn, słodownia i browar, skład mięsa i zboża, spiżarnia, zbrojownia i prochownia oraz więzienie. Po 1525 r. warownia stała się siedzibą starostwa książęcego. W XVIII i XIX w. zamek wraz z leżącym tuż obok folwarkiem był siedzibą domeny królewskiej, w tym czasie dostosowano go do pełnienia funkcji mieszkalnych.

Zamek krzyżacki w Kętrzynie
Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego
pl. Zamkowy 1
tel. 089/ 752-32-82
mwk@muzeum.ketrzyn.pl
http://www.muzeum.ketrzyn.pl
Godziny zwiedzania:
– 15 czerwiec – 15 wrzesień: pn-pt: 9-18, sb-nd: 9-17
– 16 wrzesień – 14 czerwiec: pn: 9-15, wt-pt: 9-16, sb-nd: 9-15
Bilety: 2-5 PLN

 

Ryn

Zamek rozpoczęto budować w II połowie XIV w. na planie kwadratu, jako siedzibę prokuratora podległego komturstwu brandenburskiemu. Pełnił tę funkcję do 1393 r., kiedy to stolicą okręgu zwanego komturstwem stał się Ryn. Po sekularyzacji Zakonu Krzyżackiego warownia stała się lennem Królestwa Polskiego, a od 1525 r. swoją siedzibę uczyniło z niej starostwo.

Zamek krzyżacki w Rynie
Mazurskie Centrum Kongresowo-Wypoczynkowe
Plac Wolności 2

 

Gniew

Najpotężniejsza twierdza Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły z przełomu XIII i XIV w.
Początkowo była siedzibą konwentu i komturów krzyżackich, w czasach polskich natomiast rezydowali tu starostowie. W ciągu wieków zamek wielokrotnie był przebudowywany, szczególnie widoczne było to w XIX wieku, kiedy to przekształcono go w spichlerz, zmieniając znacznie pierwotny układ wnętrz, tracąc stopniowo gotycki charakter. Największym zniszczeniom uległ jednak w 1921 roku podczas wielkiego pożaru. Po tym wydarzeniu zamek uzyskał status trwałej ruiny chronionej prawem. Odbudowa twierdzy rozpoczęła się znacznie później i etapami trwa po dziś dzień.

Zamek krzyżacki w Gniewie
Fundacja Zamek w Gniewie
ul. Zamkowa 3
www.archeologia.pl

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
Oddział w Gniewie
Pl. Zamkowy 2
tel. 058/ 535-35-29
Godziny zwiedzania:
– 1 maj – 31 październik: wt-nd: 9-10
– po sezonie zwiedzanie odbywa się po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym

Bilety: 5-8 PLN

 

Nowe

Zarówno zamek jak i mury miejskie świetnie spełniły swą rolę obronną podczas polskich ataków i oblężenia w czasie wojny 13-letniej (1464-65) – okazały się być wówczas nie do zdobycia. Po II Pokoju Toruńskim zamek był siedzibą starostów nowskich. Podczas potopu i panowania pruskiego budowla znacznie ucierpiała, rozebrano mury, wieże, skrzydło boczne oraz zaplecze.

Zamek w Nowem
Centrum Kultury „Zamek”
pl. Zamkowy

Prześlij dalej