Rogalińska duma Wielkopolski24 marca 2012

rogalinska-duma-wielkopolski

Wystarczy niespełna półgodzinna jazda samochodem z centrum Poznania, by odbyć wspaniałą wycieczkę krajoznawczą. Niespełna 20 kilometrów na południe od stolicy wielkopolski, znajdziemy prawdziwą perłę światowej botaniki, a do tego nie lada gratkę dla wielbicieli sztuki i fotografii

Gdyby nie ich obecność, o Rogalinie z pewnością nie byłoby tak głośno w Polsce, Europie, a może i świecie. Mowa o wspaniałych Rogalińskich Dębach, rosnących na terenie rogalińskiego Parku Krajobrazowego, ciągnącego się po obu stronach koryta Warty. To bodaj największe w Europie skupisko kilkusetletnich dębów szypułkowych stanowi dziś jeden z najważniejszych symboli Wielkopolski. Najsłynniejsze spośród nich są trzy rosnące w parku angielskim, usytuowanym przy pałacu w Rogalinie. „Lech”, „Czech” i „Rus”, nawiązują do słynnej legendy o założycielu państwa polskiego. Ten ostatni, najokazalszy z całej trójki, ma obwód ponad 900 centymetrów! Spory obwód ma także dąb „Edward” rosnący na skraju parku. Łącznie w okolicy Rogalina znajdziemy blisko półtora tysiąca dębów o obwodzie powyżej dwóch metrów. Osiemset z nich ma dziś status pomnika przyrody.

Wspaniała kolekcja obrazów

Bawiąc w Rogalinie nie sposób pominąć wizyty w pałacu. Mieści się w nim Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Zwiedzający maja szansę obejrzeć wspaniałe wnętrza, a ponadto podziwiać galerię wspaniałych obrazów, a także kolekcję starych powozów. Obecnie, w związku z pracami konserwatorskimi, zwiedzać można jedynie południową oficynę wraz z łącznikiem, w której znajduje się muzeum wnętrz mieszkalnych z meblami, tkaninami, porcelaną oraz salonik z portretami rodu Raczyńskich. W budynku galerii eksponowane są dzieła malarstwa zachodnioeuropejskiego i polskiego z XIX i XX w. pochodzące częściowo z kolekcji Edwarda Aleksandra Raczyńskiego oraz ze zbiorów Atanazego Raczyńskiego i rodziny Mielżyńskich. Zobaczyć można dzieła m.in. Jana Matejki (Dziewica Orleańska), Olgi Boznańskiej, Leona Wyczółkowskiego, Aleksandera i Maksymiliana Gierymskich, Juliana Fałata, Jaceka Malczewskiego, a z artystów obcych: Paul Delaroche, Claude Moneta, Friedricha Overbecka, Wilhelma Schadowa, Arnolda Böcklina. W wozowni kolekcja zabytkowych pojazdów konnych i akcesoriów podróżnych.

Kłopoty z koziorogiem

Teren wokół pałacu zdobi rozległy park. Pierwsza jego część – zaaranżowana w stylu francuskim, powstała w drugiej połowie XVIII w. Znajdziemy tu uroczą aleję lipową, szpalery grabowe, a także liczne rzeźby przedstawiające postacie mityczne. Charakter drugiej części parku nawiązuje do stylu angielskiego. Rozciąga się z niej widok na dolinę Warty i położone wzniesienia Żabińskich Gór. To właśnie w tej części parku znajdziemy wspomniane wyżej stare dębiny.

Zarządcy rogalińskich zabytków czynią od lat starania o przyłączenie terenów do Wielkopolskiego Parku Narodowego. Od lat toczona jest również nierówna walka o ochronę przed zamieraniem tych wspaniałych drzew. Najstarsze okazy dębów posiadają cementowe plomby i innego rodzaju zabezpieczenia – pozostałość po pieczołowicie prowadzonych zabiegach konserwacyjnych. Rogalińskie dęby atakowane są bowiem przez niewielkiego „wroga”. Mowa o koziorogu dęboszu (Cerambyx cerdo), jednym z największych i najpiękniejszych chrząszczy, jakie występują w tej części Europy. Paradoks polega na tym, że kozioróg dębosz jest chroniony prawem. Niestety, jego larwy, osiągające długość do 9 cm, rozwijają się wewnątrz dębu przez 4-5 lat, żywiąc się jego drewnem, drążąc pod korą i w pniu drzewa korytarze i chodniki, co osłabia ich strukturę. Choć wśród naukowców panuje tez inny pogląd, który każe twierdzić, że działalność chrząszcza nie ma większego wpływu na kondycję dębu, a jedyne, co z czasem niszczycielsko wpływa na jego kondycję, to po prostu wiek.

Rogaliński Park Krajobrazowy kryje też w swoim obrębie dwa rezerwaty przyrody. To „Krajkowo” i „Goździk Siny w Grzybnie”, które ustanowiono dla ochrony tutejszej unikatowej flory. Planując wyprawę do Rogalińskich Dębów nie wolno zapomnieć o aparacie fotograficznym. Zdjęcia wykonane pod ogromnymi dębami będą nie tylko niepowtarzalną pamiątką – gra świateł, wspaniałe refleksy i unikatowa aura spowijająca rogalińskie parki będzie nie lada wyzwaniem dla amatorów fotografii.
Zwiedzanie Muzeum:

–         od wtorku do soboty, godz. 10-16
–         w niedzielę w sezonie letnim, godz. 10-16
–         tel. 61 8138054, 61 8132030