Mapa marzeń, czyli osiągnij swój cel!25 marca 2012

mapa-marzen-czyli-osiagnij-swoj-cel

Nasze marzenia są w zasięgu ręki! Truizm? Być może, ale jeśli tak, to dlaczego tak wielu z nas stale o czymś marzy? Dlaczego marzenia, które nie są nierealne, a często całkiem prozaiczne, tak trudno przekuć nam w rzeczywistość? Odpowiedź czai się w działaniu i drogach, jakie obieramy dla realizacji naszych celów.

Wertując czasopisma i portale psychologiczne, łatwo trafić na pojęcie tzw. mapy marzeń. Jak zapewniają terapeuci, pod pojęciem tym kryje się prosta i o dziwo niezwykle skuteczna metoda pomagająca nam spełnić nasze marzenia. Dzięki mapie marzeń możemy bowiem nie tylko oswoić stare lęki i nabrać pewności siebie – słowem okiełznać to, co zwykle zawadza nam na ścieżce do obranego celu, ale także usystematyzować samodzielnie metodologię realizowania naszych pragnień.

Działaj tu i teraz

Czym jest owa mapa? To rodzaj kolażu ilustracji powycinanych z pism, tytułów, rysunków, które w symboliczny sposób przedstawiałyby nasze marzenia. Chodzi o to, by je sobie zwizualizować, nadać im pewną formę, przez co łatwiej będzie nam się na nich skoncentrować, jak również stwierdzić, że są możliwe do zrealizowania.

Czy istnieje idealny moment na sporządzenie mapy marzeń? I tak, i nie. Niektórym łatwiej zestawić takie działanie z konkretną datą, wydarzeniem – dla wielu osób taką okazją jest np. Nowy Rok bądź kolejne urodziny. W gruncie rzeczy jednak – do czego zresztą przekonują zastępy psychologów – nie warto odwlekać startu realizacji postanowień. Zamiast w środku tygodnia wmawiać sobie: „Ok., od poniedziałku przechodzę na dietę!”, lepiej uczynić to od razu, nie odwlekając w czasie momentu startu realizacji marzenia (którym w tym przypadku będzie zrzucenie zbędnych kilogramów). Jeśli mamy coś do zrobienia, działajmy tu i teraz.

Jak zrobić mapę?

Pora na kwestie techniczne. Czego potrzebujemy do przygotowania naszej mapy marzeń? Przede wszystkim wspomnianych już fotografii i rysunków. Niektórzy zbierają je przez wiele miesięcy, ale nie jest to konieczny proces. Ważne, by wybrane materiały obrazowały bądź w jakimś sensie symbolizowały nasze cele. Marzysz o wielkiej miłości – naklej na swojej mapie zdjęcie szczęśliwie zakochanej pary, marzy ci się wspaniały dom z ogrodem – umieść na mapie fotkę wyśnionej rezydencji, tęsknisz za podróżami, powieś zdjęcie upragnionego celu wyprawy. Przyda się też większy arkusz kartonu, na który nakleimy zebrane zdjęcia i rysunki. Możesz także skorzystać z tablicy korkowej, deski, dykty, plastikowe panele – wybór zależy od twoich preferencji, gustów i fantazji. Kształt przyszłej mapy również pozostawiamy twojej inwencji – nie obawiaj się eksperymentować! Pomocne będą również nożyczki, klej bądź taśma klejąca. Przygotowując swoją mapę marzeń zadbaj o odpowiednią oprawę. Niech z głośników popłynie twoja ulubiona muzyka, a na stoliku w filiżance niech się parzy twoja ulubiona herbata.

Uczyń swoje życie szczęśliwszym

Na pytanie: „O czym marzysz?” na forum publicznym większość z nas odpowiedziałaby, że o szczęściu i pokoju na świecie. Słowem – do rzeczy wzniosłych, ale wyrażanych na poziomie dużego uogólnienia. Przyznanie się do naszych prywatnych, intymnych pragnień, byłoby w naszym pojęciu nie tylko przyziemne i małostkowe, ale także wstydliwe. Co innego w myślach – tu bez żenady marzymy o sprawach przyziemnych i prozaicznych, jak nowy samochód, zagraniczna wycieczka czy remont kuchni. Gdy marzenia te nie wychodzą poza nasz umysł, trudniej nam je ukonkretnić. To kolejna zaleta „mapy marzeń”. Ustalając szczegółowy plan dochodzenia do naszych marzeń, możemy uczynić nasze życie lepszym i szczęśliwszym. Patrząc na nasza mapę i widząc, do czego dążymy, łatwiej nam realizować kolejne etapy dochodzenia do upragnionego celu.

Świadomość czasu

Do pracy nad mapą marzeń możesz zaprosić bliską ci osobę. Jeśli twoje plany oscylują wokół spraw rodzinnych i nie stanowią jakiejś tajemnicy, zaproś do jej realizacji dzieci, które przecież uwielbiają zabawę w wyklejanie. Od ciebie też zależy, gdzie umieścisz swoja mapę. Jeśli ma cię motywować i nie jest elementem większej tajemnicy, możesz umieścić ja w centralnym miejscu mieszkania – np. w kuchni, gdzie łatwiej będzie ci śledzić postępy w osiąganiu celu. I pamiętaj – mapa jest tylko drogowskazem. Nie wszystkie marzenia da się zrealizować od razu, w stu procentach. Miej świadomość czasu, jaki potrzebujesz na ich realizację. Wówczas z pewnością osiągniesz zamierzony efekt.

Prześlij dalej