Lekarze przeciwni jawnej polityce kosztów refudacji22 marca 2012

lekarze-przeciwni-jawnej-polityce

Lekarze krytykują urzędników, a NFZ zasłania się polityką jawności. Spór o publikowanie w internecie wykazów kosztów refundacji leków rozstrzygnąć może Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych

 

Fundusz od dłuższego czasu umieszcza na swojej stronie internetowej wykazy kosztów refundacji leków. Przy każdym numerze prawa wykonywania zawodu lekarza wymieniona jest kwota refundacji pokrytej przez NFZ oraz liczba pacjentów, która z tego skorzystała. Po wspomnianym numerze łatwo zidentyfikować lekarza, bo baza danych jest na stronie www Naczelnej Izby Lekarskiej. Po wpisaniu numeru do wyszukiwarki wyświetla się imię i nazwisko lekarza oraz jego specjalizacja.

– Nie wiemy, czemu ma to służyć? – podkreśla Janusz Lewandowski, przewodniczący Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej. – Chyba tylko napiętnowaniu kolegów, którzy przepisują za drogie leki. Sprawą zainteresował się Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. W połowie lutego do NIL trafił list w tej sprawie. Biuro Generalnego Inspektora pyta w piśmie lekarzy, co sądzą o takiej praktyce NFZ i czy interweniowali już w tej sprawie. Maciej Hamankiewicz, prezes NIL, odpisał, że medycy od początku sprzeciwiali się temu pomysłowi.

 

źródło: Gazeta Wyborcza Kielce