Czas zabawek25 marca 2012

czas-zabawek

W połowie lutego w Nowym Jorku odbyły się po raz 109 American International Toy Fair – jedne z największych targów zabawkarskich przyciągające tysiące profesjonalistów z całego świata i wyznaczające trendy w zabawkowym świecie na najbliższe 12 miesięcy.

Tegoroczne targi pokazały zdaniem specjalistów, że recesja się skończyła i portfele rodziców zaczynają być pełniejsze – w ofercie producentów pojawiło się więcej zabawek z wyższej półki cenowej, poszerzyła się też oferta zabawek dla maluszków.

– Firmy produkujące zabawki za wszelką cenę starają się być na bieżąco z trendami zarówno tymi dotyczącymi popkultury jak i rozwoju najnowocześniejszych technologii. Wiedzą bowiem, że dzieci chcą być częścią tego wszystkiego, co otacza je na co dzień – twierdzi Adrienne Appell z Toy Industry Association organizującej targi. Z tego też powodu od kilku lat widać podczas imprezy dominację przemysłu komputerowego w dziecięcym świecie. Interaktywne gadżety, wykorzystujące technologie komputerowe, wygrały z tradycyjnymi grami i zabawkami, a giganci zabawkowej produkcji, tacy jak  Hasbro i Mattel, choć wciąż mają w ofercie klasyczne zabawki, przygotowują rok rocznie coraz więcej tych elektronicznych.

Co roku nowojorskie targi gromadzą ponad 1000 wystawców z 110 krajów, którzy prezentują ponad 100 000 zabawek oraz innych produktów służących rozrywce najmłodszych. Co roku też targi pozwalają wychwycić najnowsze trendy w zabawkarskim przemyśle. Tak było i tym razem.

Barbie z kamerą w brzuchu

Wielką popularnością cieszyły się w tym roku zabawki, które działają w połączeniu z urządzeniami elektronicznymi. Nie chodzi przy tym o wyparcie tradycyjnej zabawki, ale o zwiększenie jej możliwości. Firmy przygotowały gadżety, które mogą współgrać np. z elektronicznymi tabletami. Taka jest konsola iCade 8-Bitty umożliwiająca maluchom grę na iPadzie, czy tzw. „apptivity games”. Przygotowane przez firmę Mattel zestawy zawierają zabawkę (np. samochodzik, albo pistolet) oraz specjalną aplikację na tablet, która współgra z zabawką (np. pokazuje trasę przejazdu samochodu, albo teren bitwy z przeciwnikiem).

O tym, jak bardzo rozwój smartfonów i tabletów wpływa na rynek zabawkarski wskazywać może przypominający grzechotkę „chwytak”na iPhone’a przeznaczony dla dzieci poniżej roku. Gadżet pozwala zająć najmłodszych wyświetlaną na ekranie smartfona animacją bez niebezpieczeństwa uszkodzenia cennego sprzętu przez dziecko.

Połączenie tradycji z nowoczesnością to jeden z najważniejszych wyznaczników współczesnych zabawek. Nawet poczciwa Barbie musiała zaprzyjaźnić się z techniką. Przebojem targów była Barbie Photo Fashion Digital Camera – najnowszy model najsłynniejszej lalki świata ma wmontowaną w korpus maleńką kamerę z wyświetlaczem, która pozwala kreować „nadruki” na koszulkę lalki. Za pomocą kamery dziecko może robić zdjęcia otoczenia, a następnie „projektować” koszulkę swojej ulubionej lalki. „Jeśli możesz to sfotografować, Barbie może to nosić” głosi hasło producenta, który poleca zabawkę wszystkim, którzy fascynują się fotografią bądź modą.

Innym przebojem targów były zabawki, które świecą w ciemnościach – mogą zawierać świecące diody lub być zrobione z fluorescencyjnego tworzywa tak jak np. świecące w ciemności klocki. Przykładem może być  Crayola Digital Light Designer – przypominający kosmiczną kopułę gadżet, który pozwala rysować „światłem” w kolorach diod LED oraz tworzyć animacje i efekty specjalne.

Od aplikacji do gry planszowej

Jak co roku podczas targów wręczono nagrody dla najlepszych zabawek. Tym razem wyróżniono m.in. najnowszą produkcję Lego – zestaw Fire Temple z pięknym klockowym smokiem nawiązującym do chińskiej tradycji, LeapPad – tablet dla dzieci w wieku 4-9 lat, oraz planszową wersję znanej elektronicznej gry Angry Birds.

Ten ostatni przykład pokazuje, że kierunek od tradycji do elektroniki czasami bywa odwrócony. Gra, która zyskała popularność jako aplikacja na iPhone’a została przerobiona na tradycyjną grę z planszą i drewnianymi klockami. Jest więc szansa, że kolejne pokolenia wciąż będą wiedziały, czym są tradycyjne zabawki.

Prześlij dalej