Cuda z lodu24 marca 2012

cuda-z-lodu

Lodowe rzeźby krótko cieszą oko zwiedzających – dodatnie temperatury i deszcz są dla nich zabójcze. Zdjęcia nie zawsze oddają piękno figur i atmosferę wystawy. Dlatego zapraszamy na festiwale rzeźb w lodzie i śniegu.

Niedawno zakończył się VI Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej w Poznaniu, który trwał przez dwa dni grudnia (10-11.12). W tym roku festiwal zdominowała tematyka Euro 2012, za ten temat zawodnicy byli premiowani dodatkowymi punktami. Nowością był natomiast „Speed ice carving” – zawodnicy na czas rzeźbili w lodzie na zadany temat. Lodowe bałwanki, choinki, mikołaje i aniołki stworzyły świąteczną dekorację Starego Rynku w Poznaniu. W czasie drugiego dnia festiwalu tradycyjnie już artyści w dwuosobowych zespołach rzeźbili kilkumetrowe rzeźby. Najlepsza okazała się ekipa ze Stanów Zjednoczonych, która w festiwalu wzięła udział po raz pierwszy. Rzeźba Victora Dogatana i Angellito Babana przedstawiała piłkarza kopiącego piłkę tzw. przewrotką. Drugie miejsce zajęli Rosjanie z przepiękną Królową Śniegu w lodowej koronie. Trzeci byli Kanadyjczycy – także z motywem sportowym – piłkarzem przedstawionym klatka po klatce. Zawodnicy w tym roku mieli do dyspozycji 24 tony lodu.

Organizatorzy festiwalu zakładali, że rzeźby będzie można oglądać do końca roku, jednak aura pokrzyżowała plany i można je było podziwiać tylko przez kilka dni po konkursie. Ale to nic straconego – jeszcze tej zimy poczynania artystów w rzeźbieniu w lodzie będzie można podziwiać m.in. podczas festiwalu w Ottawie w Kanadzie, w Harbinie w Chinach lub trochę bliżej – w Brugii w Belgii. Natomiast w Szklarskiej Porębie będzie można przyglądać się wysiłkom zespołów amatorskich w rzeźbieniu w śniegu.

Konkurs na najciekawszą rzeźbę w śniegu „Śniegolepy”

Impreza, bez której trudno sobie wyobrazić zimę w Szklarskiej Porębie, odbędzie się 28 stycznia. Tematem przewodnim są sporty zimowe. Śnieżne i lodowe bloki, z których drużyny wykonują zaprojektowane przez siebie rzeźby, wieczorem podświetlane są światłem typu LED, co daje niezwykle widowiskowy efekt. W tym roku organizatorzy stawiają na rzeźbienie w śniegu, jednak dla chętnych przewidziany jest specjalny pokaz rzeźbienia w lodzie. Do konkursu może zgłosić się każdy, kto ma ochotę spróbować swoich sił w tej dziedzinie (wcześniej trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy i przedstawić projekt rzeźby). Impreza ma charakter całodniowego happeningu, podczas którego powstają śnieżne figury. W konkursie startuje 10 drużyn, które w określonym czasie ze śnieżnych sześcianów mają wykonać rzeźby. W tym roku w programie imprezy nie zabraknie konkursów i zabaw także dla publiczności.

Festiwal Rzeźb Lodowych w Ottawie

Co roku w Ottawie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Rzeźb Lodowych (w tym roku odbędzie się 17–19 lutego 2012 r.). Zamarznięta tafla kanału w stolicy Kanady na czas imprezy zamienia się częściowo w wystawę rzeźb lodowych. Festiwal to także wiele atrakcji dla zwiedzających i ich rodzin: spektakularne rzeźby z lodu, niesamowite place zabaw dla dzieci i dorosłych na śniegu, a także lodowisko. Guinness World Records uznał kanał w Ottawie jako największe na świecie lodowisko naturalnie zamrożone.

Festiwal Rzeźb Śnieżnych i Lodowych w Harbinie

Na początku roku, w styczniu, odbywa się Festiwal Rzeźb Śnieżnych i Lodowych w Harbinie w północno-wschodnich Chinach. W ubiegłym roku w ogromnych bryłach lodu wyrzeźbiono chińskie pagody i pałace. Budowle raczej się nie rozpuszczą, bo temperatura wynosi minus 34 stopnie. Podczas festiwalu wykonano ponad 2000 rzeźb i obiektów architektonicznych z lodu i śniegu. Do powstania lodowego miasteczka potrzebnych było 160 000 metrów sześciennych lodu oraz 120 000 metrów śniegu. Jedną z największych atrakcji festiwalu był Zamek Marzeń. Lodową konstrukcję o wysokości 50 metrów przez ponad dwa tygodnie wznosiło dwa tysiące robotników.
Harbiński Festiwal znany jest z niezwykłych iluminacji, dzięki którym lodowe miasteczko jest doskonale widoczne nawet z dużej odległości. Jedną z atrakcji festiwalu były ceremonie ślubne na lodowisku. Festiwal odbywa się cyklicznie od 1963 roku i trwa do lutego – wtedy wszystko zaczyna się topić.

Festiwal Rzeźb Lodowych w Brugii w Belgii

Brugia, leżąca w niderlandzkojęzycznej części Belgii, co roku zaprasza na festiwal rzeźb w lodzie. Lodowe rzeźby, oświetlone kolorowym światłem, robią ogromne wrażenie. Ponieważ Belgia nie jest zimnym krajem, od końca listopada do połowy stycznia przed stacją centralną umieszczony jest wielki namiot, w którym utrzymywana jest stała temperatura od minus 6 do minus 10 stopni C.
„To szalone przedsięwzięcie –importować lód w specjalnych gigantycznych lodówkach, drogą morską i lądową” –uważa organizator festiwalu Alexander Deman, bowiem śnieg i lód na festiwal do Belgii sprowadzony jest z zimnych krajów. 30 profesjonalnych artystów co roku przez kilka tygodni trwania festiwalu zużywa około 800 ton lodu i śniegu, by stworzyć swe zamrożone dzieła. Przedstawiają one słynne budowle z całego świata, symbole wielu miast, charakterystyczne figury, a także znanych ludzi.

Prześlij dalej