Pysznej zabawy!

 5 minut

Przygotowanie menu na domowe przyjęcie powinno być łatwe i nie wymagające zbyt wiele pracy. Ważne, by potrawy były smaczne i efektowne. Większość przekąsek powinna być przygotowana tak, by można je wziąć w dłoń i zjeść jednym kęsem. Najlepiej jest stworzyć karnawałowy minibufet, na którym znajdą się wszystkie przyrządzone na zimno potrawy i napoje. Pamiętajmy też o odpowiedniej ilości zastawy – na każdego gościa potrzeba co najmniej 3 kompletów naczyń i sztućców. Dania i przekąski przygotowujemy wcześniej i przed przyjęciem ustawiamy na bufecie.

Dobrze jest stworzyć i wykorzystać swoją własną, sprawdzoną swoją listę przepisów – baz na przekąski, które można dowolnie modyfikować. Niezawodne na bankietach są także: deska serów podana z winogronami, taca włoskich wędlin, pasty (np. rybna lub serowa), pasztety i dobre, różnorodne pieczywo, pokrojone na małe kromki. Oprócz zimnych przekąsek możemy podać również jedno ciepłe danie – boeuf strogonow, barszcz z drożdżowymi pasztecikami czy warzywno-mięsną tartę.

Ptysie z czosnkowym farszem

Składniki: Ciasto ptysiowe – 1 szklanka wody, ½ kostki margaryny, 1 szklanka mąki, 3-4 jajka. Farsz – 400 g serka homogenizowanego, 1 łyżka masła, 2 łyżki szczypiorku i koperku, 2 ząbki czosnku, sól, listki bazylii.

Przygotowanie: W rondelku zagotować wodę z margaryną. Na gotującą się wodę wsypać mąkę i cały czas energicznie mieszać, uważając, by mąka się nie przypaliła. Odstawić do ostygnięcia. Do przestudzonej masy wbijać całe jajka i ucierać. Gotową masę wykładać łyżką na wyłożoną papierem blachę i piec w temperaturze 190 stopni ok. 15- 20 minut.
Przygotować farsz. Masło utrzeć na pianę, dodając po łyżceserka. Doprawić solą, dodać zmiażdżony czosnek i posiekaną zieleninę. Ptysie przekrawać na pół i nadziewać masą serową. Każdy udekorować listkiem bazylii.

* Wytrawne ptysie, przygotowane wcześniej można wypełnić dowolnym farszem: pieczarkowym, pomidorowym, rybnym lub rożnymi wariantami farszu serowego.

Pieczone pierożki

Składniki: Ciasto – 30 dag mąki pszennej, 2 jajka, 15 dag margaryny, 2 łyżki śmietany, ½ paczki proszku do pieczenia, sól, farsz z kapusty kiszonej i grzybów, 1 roztrzepane jajko do smarowania.

Przygotowanie: Farsz przygotować wcześniej – kapustę wypłukać, ugotować do miękkości, pokroić. Grzyby namoczyć i ugotować. Cebulkę zeszklić na złoto. Kapustę, grzyby, cebulę zmielić dość grubo, doprawić do smaku. Z podanych składników szybko zagnieść ciasto i schłodzić przez 15 minut w lodówce. Ciasto rozwałkować na grubość ok 0,5 cm, wycinać szklanką krążki. Na każdy krążek nakładać farsz, złożyć na pół i formować pierożki. Układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, każdy smarować jajkiem. Piec ok. 20 minut w temperaturze 200 st. C.

Sezamowe paluszki z kurczaka

Składniki: 1 filet z kurczaka, dowolna ilość sezamu, olej do smażenia, sól, pieprz.

Przygotowanie: Filet z kurczaka umyć, osuszyć i pokroić w cienkie paski. Posolić i popieprzyć, obtoczyć w sezamie. Smażyć na gorącym tłuszczu. Podawać z dowolnym dipem.

Tartinki z tuńczykiem

Składniki: paczka gotowego ciasta francuskiego, ½ kostki sera feta, 1 puszka tuńczyka w sosie własnym, ½ cebuli, 4 łyżki pikantnego ketchupu, 3 ząbki czosnku, ½ szklanki tartej mozzarelli.
Ciasto rozwinąć i pokroić na kwadraciki. Przygotować nadzienie: fetę pokroić w kostkę, tuńczyka rozdrobnić w miseczce, cebulę pokroić w cieniutkie piórka, czosnek obrać i pokroić w cienkie plasterki. Każdy kwadracik posmarować ketchupem i nakładać na niego plasterki czosnku, plasterek cebuli, odrobinę tuńczyka, kilka kosteczek fety. Posypać tartą mozzarellą. Włożyć do piekarnika nagrzanego na 220 st. C i piec ok 15 minut, aż ser się lekko przypiecze.

Przekąska z fasolki szparagowej

Składniki: 40 fasolek szparagowych żółtych lub zielonych, 8 plasterków wędzonki, 8 plasterków żółtego sera, sól, 1 łyżka masła, 1 łyżka oliwy.

Przygotowanie: Fasolki umyć, obciąć końcówki i ugotować w osolonej wodzie do miękkości. Odcedzić. Zebrać po 5 fasolek w pęczek. Fasolki owinąć w plasterek wędzonki razem z kawałkiem sera. Na patelni rozgrzać masło i olej. Obsmażyć pakieciki, aż wędzonka się zarumieni, a ser lekko zmięknie. Podawać na ciepło.

Rolada z wędzonym łososiem

Składniki: 150 g wędzonego łososia, 450 g mrożonego szpinaku, 4 jajka, sól, pieprz, 4 łyżki koperku, 200 g twarogu, 4 łyżki jogurtu naturalnego, sok z cytryny, 2 łyżki masła, gałka muszkatołowa.

Przygotowanie: Szpinak poddusić na maśle, odsączyć. Wymieszać z żółtkami i pianą z białek. Doprawić gałką muszkatołową, pieprzem i solą. Rozsmarować na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piec 15 minut w 200 st. C. Lekko wystudzić. Twaróg wymieszać z jogurtem, dodać koperek, doprawić sokiem z cytryny i solą. Twaróg rozsmarować na szpinakowym cieście, na to wyłożyć wędzonego łososia. Zrolować i zawinąć w folię przezroczystą. Włożyć do lodówki na 2 godziny. Przed podaniem pokroić na krążki.

Zobacz też

Menu dla cery, włosów i paznokci

Zbilansowane menu seniora

Menu na wsparcie oczu

Wielkanoc w wersji light

Grzyby w roli głównej