Święta na dużym i małym ekranie

 6 minut

W kinach:

„Święty Mikołaj” (Finlandia) – reżyseria: Juha Wuolijoki, scenariusz: Marko Leino, premiera: 26.11.2010

Dawno, dawno temu w małej wiosce w Laponii, żył chłopiec o imieniu Mikołaj. Pewnego dnia pod saniami jego rodziców załamał się lód na jeziorze. Mikołaj stał się sierotą Mieszkańcy wioski postanowili wspólnie zaopiekować się chłopcem. Każda rodzina gościła go u siebie przez cały rok. A zawsze w Boże Narodzenie Mikołaj przenosił się do następnego domu. Żeby okazać wdzięczność, chłopiec postanowił obdarowywać dzieci swoich gospodarzy własnoręcznie wykonanymi prezentami – zabawkami. Z biegiem czasu prezenty pojawiały się na progach większości domostw, bo prawie wszyscy gościli Mikołaja. Kiedy pewnego razu w wiosce zaczęło brakować jedzenia, mieszkańcy, postanowili wysłać Mikołaja na naukę zawodu do stolarza – pustelnika o imieniu Lisakki. Pod czujnym okiem srogiego nauczyciela Mikołaj szybko się uczył. Coraz sprawniej wykonywał zabawki i były one coraz piękniejsze. Jednak Lisakki, który nie lubił dzieci, postanowił zakazać Mikołajowi wykonywania prezentów. Świąteczna tradycja obdarowywania się prezentami została zagrożona.

„W drodze do domu” (Niemcy, Norwegia, ) – reżyseria: Bent Hamer, scenariusz: Bent Hamer, premiera: 26.11.2010.

W wigilijny wieczór w małym norweskim miasteczku Skogli kilka osób, mimo przeszkód, próbuje odnaleźć drogę do domu na święta. Różnią się pod względem wieku i charakterów, ale łączy je jedno – chęć powrotu do domu z własnym bagażem życiowych doświadczeń. I choć dom traktowany jest tu symbolicznie – jako ostoja miłości i bezpieczeństwa – to dla wszystkich okazuje się być wartością najcenniejszą. Knut jest lekarzem. Planuje Wigilię z żoną, ale dostaje nagły telefon z prośbą o pomoc. Na miejscu sytuacja wymyka się jednak spod kontroli. Knut przyjmuje poród dziecka, a co więcej – oddaje z własnej woli swoje auto. Przyjaciel Knuta, Paul, jest przygnębiony z powodu rozpadu małżeństwa. Nie jest w stanie znieść, że żona ma kochanka i nie pozwala mu widywać się z dziećmi. Obmyśla zemstę. Przebrany za św. Mikołaja odwiedza rodzinę i podstępem usuwa rywala. Nastoletni Thomas chce spędzić wigilijny wieczór z Bintu i jej muzułmańską rodziną. Kłamie więc dziewczynie, że jest niewierzący i dlatego nie obchodzi świąt. Z kolei Karin szykuje wigilijną kolację dla żonatego kochanka. Ma nadzieję, że ten, zgodnie z obietnicą, opuści żonę. Marzenia jednak pryskają, a Karin decyduje się na radykalne rozwiązanie. Z kolei bezdomny Jordan to były piłkarz. Zbiera pieniądze, aby na święta odwiedzić rodziców, jednak kolejny raz nie spędzi ich w domu. Wszyscy czekają na święta, mają wielkie marzenia i plany. Ale nie dla wszystkich los okaże się łaskawy.

Na płytach DVD

„Renifer Świętego Mikołaja” (USA) – reżyseria: John D. Hancock, obsada: Sam Elliott, Cloris Leachman, Abe Vigoda, Rebecca Harrell. Dystrybutor: Imperial.

Czarująca, pobudzająca wyobraźnię świąteczna opowieść dla całej rodziny o poświęceniu, sile przyjaźni i cudownej więzi łączącej ośmioletnią dziewczynkę i rannego renifera. Jessica Riggs (Rebecca Harrell) gra w szkolnym przedstawieniu rolę anioła. Zrządzeniem losu staje się prawdziwym aniołem stróżem, gdy znajduje w lesie rannego renifera. Przekonana, że należy on do zaprzęgu Świętego Mikołaja, Jessica opiekuje się nim, by wyzdrowiał i mógł bezpiecznie wrócić do domu. Lecz zanim uda jej się wcielić plan w życie, odkrywa, że jej ojciec (Sam Elliott) ma całkiem odmienne zamiary. Czy Jessica zdoła pomóc swemu rogatemu przyjacielowi odnaleźć drogę do Świętego Mikołaja przed Gwiazdką? Pełna magii scena finałowa z pewnością poruszy wszystkie serca.

„Opowieść wigilijna” (USA) – reżyseria i scenariusz: Robert Zemeckis. Dystrybucja: Cdprojekt Sp. z o.o.

W „Opowieści wigilijnej” poznajemy historię Ebenezera Scrooge’a (Jim Carrey) – bardzo skąpego, oschłego i źle nastawionego do ludzi kupca, który Święta Bożego Narodzenia traktuje jako zło konieczne. Spędza ten magiczny i radosny dla większości ludzi czas w samotności, zamknięty w czterech ścianach własnego sklepu. Podejście Scrooge’a zmienia się jednak, gdy odwiedzają go trzy duchy Świąt i zabierają w niezwykłą podróż, podczas której pokazują jakim był kiedyś człowiekiem, jakim jest teraz i co się z nim stanie, jeśli w dalszym ciągu będzie postępował tak, jak do tej pory. Scrooge odkrywa w ten sposób, co w życiu jest naprawdę ważne oraz jakie jest prawdziwe znaczenie Świąt Bożego Narodzenia.

Rola głównego bohatera „Opowieści wigilijnej” przypadła Jimowi Carrey’owi, gwiazdorowi mającemu w swym dorobku niezliczoną ilość wybitnych kreacji aktorskich (m.in. „Truman Show”, „Bruce Wszechmogący”, „Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń” oraz „Jestem na tak”). Co ciekawe, w filmie Roberta Zemeckisa wciela się on również w postacie Duchów świąt, prezentując swoje wyjątkowe umiejętności w pełnej krasie.

W stworzeniu wyjątkowej atmosfery pomagają mu równie wybitni artyści, w tym Gary Oldman („Harry Potter”, „Batman”), Colin Firth („Przypadkowy mąż”, „To właśnie miłość”, „Dziennik Bridget Jones”), Bob Hoskins („Kto wrobił królika Rogera”, „Hook”) oraz Christopher Lloyd („Powrót do przyszłości”, „Mój przyjaciel Marsjanin”).

*Najlepsze bożonarodzeniowe filmy

W zorganizowanym przed trzema laty przez brytyjską sieć sklepów muzycznych HMV rankingu na najlepszy film o tematyce bożonarodzeniowej w historii kina pierwsze miejsce zajął obraz „To wspaniałe życie”. Ten klasyk z 1946 r., wyreżyserowany przez Franka Caprę, to opowieść o zrezygonowanym mężczyźnie (James Stewart), który ostatecznie rezygnuje z samobójstwa, kiedy przypomina sobie o wszystkich dobrych uczynkach, jakich dokonał w swoim życiu. W rankingu HMV znalazły się również takie filmy jak „The Snowman”, „Kevin sam w domu”, „Opowieść wigilijna Muppetów” oraz remake filmu „Cud na 34 ulicy” z 1994 r.

Zobacz też

Menu dla cery, włosów i paznokci

Zbilansowane menu seniora

Menu na wsparcie oczu

Wielkanoc w wersji light

Grzyby w roli głównej