Mleczne perły Korony

 3 minuty

Dla Brytyjczyków sery to danie święte. Tradycję ich wytwarzania przejmowali stopniowo – najpierw podpatrując Rzymian, nieco później, około XI w., Normanów, wreszcie mnichów z licznie zakładanych tu w wiekach średnich zakonów. W XVII w. cech serowarów znajdował się już w pełnym rozkwicie, a każdy region słynął z produkcji własnych odmian. Dziś w Wielkiej Brytanii znajdziemy ok. 450 uznanych gatunków sera, do produkcji których przyznaje się blisko 220 wytwórców. Warto tu wspomnieć, że ostatnie 20 lat to prawdziwa rewolucja w tradycji wyspiarskiego serowarstwa. Młodzi producenci, ku wielkiej uciesze smakoszy, na nowo odkrywają tajniki starego cechu, sięgając po dawne receptury i zapomniane smaki.

Stilton

Oryginalny wytwarzany jest wyłącznie w Derbyshire, Leicestershire i Nottinghamshire. Jego nazwa pochodzi od wsi, gdzie na początku XVIII w. był podawany gościom gospody przy drodze łączącej Londyn ze Szkocją. Jak się później okazało, ser nie był w niej wytwarzany, a do gospody dostarczała go pewna chłopka z okolic Melton Mowbray. Podobno był pikantny w smaku, o miękkiej konsystencji i marmurkowym przekroju. Dzisiejszy stilton to ser pleśniowy, produkowany z pasteryzowanego mleka krowiego, z dodatkiem zarodników Penicilium roqueforti. Dojrzewa ok. 6 tygodni, obrastając w tym czasie twardą skórką. W końcowym etapie serowe kręgi nakłuwa się, by dochodzące do wewnątrz powietrze pozwoliło rozwinąć się pleśni. Młody stilton jest kwaskowaty i kruchy. Po kolejnych 5 tygodniach nabiera kremowej konsystencji. Anglicy dodają go do kanapek, mięs, ryb i sałatek warzywnych, serwując z kieliszeczkiem madery, sherry lub porto.

Cheddar

Na Wyspach zna go niemal każde dziecko. To jeden z najpopularniejszych brytyjskich serów, dostępny dziś w różnych etapach dojrzewania. Właśnie cheddar, francuskim zwyczajem, serwowany jest tu w większości wykwintnych restauracji w ramach deseru. Pierwsze wzmianki o jego produkcji pochodzą z XII w. Obecnie sklasyfikowany jest jako ser twardy, długo dojrzewający i podpuszczkowy. Powstaje przeważnie z pasteryzowanego krowiego mleka. Wyróżnia się przede wszystkim barwą – jasną bądź pomarańczową, smakiem – ostrym lub delikatnym, minimum 25-proc. zawartością tłuszczu oraz okresem dojrzewania (9-24 miesięcy).

Dla koneserów

Barac – z najlepszych brytyjskich serów owczych, produkowany w Szkocji w ograniczonych ilościach, wywarzony smak z nutą słodyczy i kwasowości, dojrzewa ok. 6-7 miesięcy.
Wensleydale – pochodzący z doliny o tej samej nazwie, kruchy, biały, mocniejszy w smaku, poprzecinany niebieskimi żyłkami, produkowany od 1150 r., kiedy to w dolinie osiedlili się cystersi.

Zobacz też

Menu dla cery, włosów i paznokci

Zbilansowane menu seniora

Menu na wsparcie oczu

Wielkanoc w wersji light

Grzyby w roli głównej