DLA CZYTELNIKÓW!

 4 minuty

Farmacja Praktyczna

Portret Mistrza

Niewielu już pozostało w Polsce aktorów tej miary, co Zbigniew Zapasiewicz. Znakomity aktor teatralny zadebiutował w pamiętnym 1956 r. Wierny teatrowi, zasłynął też rolami filmowymi, które były nie tylko kreacjami artystycznymi, ale wielokrotnie stawały się przyczynkiem do dyskusji o kondycji moralnej polskiej inteligencji. Na książkę składa się rozmowa – zarys autobiografii aktora, wypowiedzi jego współpracowników i krytyków oraz zestawienie wszystkich jego ról, które daje obraz poszukiwań artystycznych i tytanicznej wręcz pracowitości.

„Zapasowe maski”, Zbigniew Zapasiewicz, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2009.

Pożegnanie z przyjaciółką

Wanda Rutkiewicz, zwana Gwiazdą Himalajów, pierwsza Polka, która zdobyła Mount Everest, zaginęła podczas swej kolejnej górskiej wyprawy. Mało jest kobiet na świecie, które w sporcie tak ekstremalnym, jak himalaizm, osiągnęły tak dużo. Opowieść o niej napisała dziennikarka, a zarazem przyjaciółka. Pisze tu o jej pasji wspinania, o ludziach w jej życiu, przede wszystkim zaś o ich wcale niełatwej, ale wiernej przyjaźni, tworząc zaskakująco żywy portret swej bohaterki.

„Uciec jak najwyżej. Nie dokończone życie Wandy Rutkiewicz”, Ewa Matuszewska, Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2009.

Oswój swój lęk

Dlaczego ludzie odczuwają lęk? Skąd się bierze i czy można go pokonać? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w znakomitej książce wybitnego niemieckiego terapeuty. Autor publikacji, psychoterapeuta, prof. dr n. med. Borwin Bandelow, pracuje w Klinice Psychiatrii przy uniwersytecie w Getyndze. Od wielu lat leczy pacjentów cierpiących na zaburzenia lękowe i jest znanym w świecie specjalistą w zakresie lęku. Jest autorem licznych publikacji na ten temat, m.in. podstawowego dzieła „Lęk paniczny i agorafobia. Diagnoza, przyczyny, leczenie”, opublikowanej w 2001 r. Swoją najnowszą książkę adresuje do trzech grup odbiorców. Ci, którzy cierpią na zaburzenia na tle lękowym, mogą ją potraktować jako swego rodzaju poradnik. Osoby doświadczające niezbyt silnych lęków dnia codziennego, które nie przybrały jeszcze postaci choroby, po lekturze będą lepiej rozumieć swój stan i radzić sobie z nim. Książka przeznaczona jest także dla tych szczęśliwców, którzy są wolni od lęku, ale interesuje ich wyprawa w świat nauki i chcą wiedzieć, w jaki sposób lęki powstają w naszym umyśle, a także, jak można je opanować. Jak sugeruje sam tytuł publikacji, prof. Bandelow przedstawia w swej książce pięć stosunkowo łatwych sposobów radzenia sobie z lękiem. Zagadnienia związane z zaburzeniami lękowymi są w niej bogato ilustrowane przykładami znanych postaci historycznych i współczesnych. Przypadki te potwierdzają zaskakujące odkrycie, że lęk ma nie tylko mroczną stronę – bywa męczarnią, ale i źródłem twórczej siły człowieka. gnoza, przyczyny, leczenie”, opublikowanej w 2001 r.

„5 prostych sposobów radzenia sobie z lękiem”, Borwin Bandelow, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Powrót do źródeł

Kolejny, dziewiąty już album w karierze norweskiego tria to zdecydowany powrót do brzmień, dzięki którym A-ha stali się niekwestionowaną ikoną muzyki rozrywkowej lat 80. XX w. „Ten album zawiera to wszystko, co zdefiniowało styl naszego zespołu” – komentuje klawiszowiec, Magne Furuholmen. Prasa pozytywnie oceniła płytę, porównując „Foot Of The Mountain” do dokonań Depeche Mode czy młodszych zespołów, jak Coldplay czy The Killers.

A-Ha, „Foot Of The Mountain”, Universal Music Polska 2009 r.

Trzynastka panny Williams

Trzynasty album cieszącej się wielką sławą piosenkarki i aktorki Vanessy Williams to pasjonujący wybór utworów utrzymanych w klimatach popu, jazzu, R&B i latino. W trwającej ponad 20 lat karierze Williams pozostaje jedną z najbardziej wszechstronnych postaci w przemyśle artystycznym. Dotychczas zgromadziła 16 nominacji Grammy, wydała 7 albumów z oryginalnym repertuarem, jak również 4 kompilacje i 2 płyty z melodiami świątecznymi, sprzedając miliony egzemplarzy na całym świecie.

Vanessa Williams, „The Real Thing”, Universal Music Polska 2009 r.

Zobacz też

Menu dla cery, włosów i paznokci

Zbilansowane menu seniora

Menu na wsparcie oczu

Wielkanoc w wersji light

Grzyby w roli głównej