Wiosna na świątecznym stole

 4 minuty

Na świątecznym stole powinna dominować soczysta, ale delikatna kolorystyka. Dominują barwy wiosennych kwiatów – biel i żółć. Tradycyjny biały obrus, można zastąpić kolorowym.
– Do łask powrócił żółty i soczysty zielony – mówi Anna Sztrajt-Uspieńska, stylistka AlmiDecor. Jeśli jednak wolicie pozostać przy tradycji, można biały materiał ożywić kolorowymi serwetkami. Dodatkowymi kolorami, które mogą zabłysnąć na stole, są fiolet i róż. Sprawią, że wielkanocny stół stanie się bardziej elegancki i wykwintny.

Drzewko wielkanocne

Obok koszyczka ze święconką, pisanek i tradycyjnych ciast, które znajdą się z pewnością w centralnym miejscu, powinny pojawić się na stole roślinne akcenty. Modne stały się ostatnio tzw. wielkanocne drzewka. Do flakonu wystarczy wstawić kilka gałązek bukszpanu, bazie, kilka żonkili, delikatnie, np. za pomocą wstążek przyczepić do nich kolorowe wydmuszki i świąteczne drzewko gotowe. Można również kupić gotowe ozdoby.
Ważne, żeby w naszym domu w okresie świąt pojawiły się żywe akcenty – pęk bazi, bukiet forsycji, żonkile, tulipany, albo bukszpan. Nadadzą mieszkaniu wiosenny charakter. Świetnie prezentuje się również rzeżucha. Zasiana na kawałku wilgotnej waty kilka dni przed świętami na Wielkanoc wyrośnie sprężysta i pachnąca. Można ją posiać w kolorowej miseczce, ozdobionej piórkami wydmuszce, specjalnym pojemniku w kształcie zwierzątka a nawet pustej skorupce od jajka.

Piórko, czyli minimum

Dla tych, którzy lubią sielskie klimaty, dobrym pomysłem będzie np. przewiązanie lnianych serwetek źdźbłami traw. Ci, którzy wolą błysk nowoczesności, powinni postawić na połysk i blask. Stalowe sztućce i serwetniki świetnie zakomponują się z monochromatycznymi złotymi lub srebrnymi pisankami. Minimaliści mogą też sięgnąć po delikatne kolorowe piórka, jako jedynej ozdoby świątecznego stołu.
– Najważniejsze jest to, by dekoracyjne elementy były dobrane tak, by pasowały zarówno do siebie nawzajem, jak i do zastawy stołowej, którą dysponujemy – radzi Anna Sztrajt-Uspieńska. – W ofercie znaleźć można kolekcje zbudowane wokół motywów zajęcy, trawy, kraszanek, bukietów różowych peonii i wianków, jak i takie na które składają się girlandy z plecionej trawy, omszałe kule, mech, ceramiczne pisanki i zające z kolorowymi nadrukami.

Piernikowe zające

Jeśli w rodzinie mamy dzieci, na stole nie może zabraknąć zwierzątek. Wielkanocne baranki, kurczaczki, zajączki zawsze wywołują ich uśmiech. Mogą to być ozdobne świeczki, podstawki pod jajka, serwetniki, czy solniczki. Nie powinno zabraknąć też słodkości – czekoladowe czy cukrowe zwierzaki będą smakować nie tylko najmłodszym. Dobrym pomysłem jest też pieczenie ciasteczek o fantazyjnych kształtach. Foremki znaleźć można w sklepach, można też popuścić wodze fantazji i ukształtować ciasto samemu. Piernikowe zajączki czy kurczaczki z kruchego ciasta ozdobione lukrem będą się pięknie prezentować na świątecznym stole, wzbudzą zachwyt gości, a po domu rozniesie się piękny zapach świeżych wypieków.
Na wielkanocnych stołach pojawić powinny się również stroiki. Ich rolę mogą pełnić wydmuszki ułożone w wiklinowym koszyku, do których włożymy przycięte tulipany. Tworząc ozdoby, wykorzystać można wszystko, co jest pod ręką. Nawet szary pojemnik na jajka, w którym ułożymy kolorowe wydmuszki ozdobione piórkami i źdźbłami traw, może stać się przyciągającą oko ozdobą.
Musimy pamiętać, że przy ozdabianiu świątecznego stołu liczy się przede wszystkim pomysłowość. Grubość portfela nie jest tutaj istotna. Samemu możemy pobawić się w dekoratora i prostymi środkami wyczarować piękne ozdoby. Dekorowanie stołu może też być świetną rodzinną zabawą. Wystarczy zaprosić do zabawy dzieci i resztę rodziny. W końcu święta to czas spotkań i radości w gronie najbliższych.

Zobacz też

Menu dla cery, włosów i paznokci

Zbilansowane menu seniora

Menu na wsparcie oczu

Wielkanoc w wersji light

Grzyby w roli głównej