Ruszyła Akademia Farmacji Praktycznej

 4 minuty

pracownicy apteki w trakcie szkolenia

Przygotowując program EPE – AFP pamiętaliśmy o tym, że zawód farmaceuty cieszy się prestiżem i uznaniem społecznym, a jednocześnie łączy się ze szczególną odpowiedzialnością. Farmaceuta jest profesjonalnym doradcą chorego w zakresie farmakoterapii. Równocześnie, wydając leki, może dokonać weryfikacji ordynacji lekarskiej przed rozpoczęciem terapii przez pacjenta.
W ramach projektu EPE – AFP został przygotowany cykl wykładów poświęconych farmakoterapii najczęściej występujących schorzeń. Program jest współtworzony i prowadzony przez wybitnych specjalistów. Europejski Program Edukacyjny objęty jest protokołem przyznawania punktów edukacyjnych dla farmaceutów. Patronat nad Programem objęło Studium Kształcenia Podyplomowego – Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Po raz pierwszy farmaceuci będą mieli możliwość zdobycia „twardych” punktów edukacyjnych. Za udział w kursie oraz pozytywne zdanie testu każdy uczestnik otrzyma 7 „twardych” punktów edukacyjnych. Dodatkowo uczestnicy konferencji otrzymają 4 punkty edukacyjne za udział w pozostałych wykładach.

Bernadetta Adamaszek
Apteka Pro-Vita w Czechowicach-Dziedzicach
– Do tej pory wzięłam udział we wszystkich edycjach Europejskiego Programu Edukacyjnego – Akademia Farmacji Praktycznej i muszę przyznać, że i tym razem się nie zawiodłam. Tegoroczna odsłona programu od samego początku zachwyciła wysokim poziomem organizacyjnym i profesjonalizmem w przekazywaniu treści merytorycznych. Widać, jak wiele pracy i energii poświęcono na przygotowanie tej akcji. W tym roku organizatorzy postanowili zająć się problematyką cukrzycy. I był to, moim zdaniem, słuszny wybór, bo choroba ta staje się powoli prawdziwą plagą XXI wieku. W trakcie wykładów każdy z uczestników Akademii Farmacji Praktycznej mógł swobodnie zadawać pytania wykładowcom, którzy chętnie udzielali wyczerpujących odpowiedzi na dany temat. Tym samym sposób przekazywania informacji stawał się ciekawszy, a zajęcia odbywały się w luźnej atmosferze, dalekiej od typowych, skostniałych akademickich klimatów. Dlatego z największą przyjemnością wezmę udział w kolejnej edycji Akademii Farmacji Praktycznej.

Małgorzata Goc
Apteka Pod Orłem w Chrzanowie
– Od wielu lat uczestniczę w różnego rodzaju szkoleniach, konferencjach, sympozjach i muszę przyznać, że z roku na rok są one coraz lepiej organizowane. A jednak, dotychczasowe edycje Europejskiego Programu Edukacyjnego – Akademia Farmacji Praktycznej wyróżniają się na tle innych tego typu sesji. Przede wszystkim pod względem profesjonalizmu, poziomu wiedzy wykładowców i samego sposobu przekazywania treści merytorycznych. Temat, który został poruszony podczas ostatniej sesji, czyli zagadnienia związane z profilaktyką cukrzycy, zainteresowały mnie szczególnie, ponieważ pracuję w aptece, w której mamy wielu pacjentów cierpiących na tę chorobę. Przychodzą do nas nie tylko po Insulinę, ale oczekują od farmaceuty fachowej porady. Musimy więc stale poszerzać naszą wiedzę, a jak wiadomo, diabetologia rozwinęła się ostatnimi czasy w istotny sposób. Jedyna krytyczna uwaga do organizatorów – przydałoby się jeszcze więcej informacji praktycznych, a nieco mniej teorii. Szczególnie teraz, gdy w polskich aptekach tak wielki nacisk kładzie się na profesjonalne doradztwo w ramach tzw. opieki farmaceutycznej.

Beata Jańczyk
Apteka 36,6 w Wodzisławiu
– Jestem zachwycona sposobem, w jaki wykładowcy Akademii Farmacji Praktycznej przekazują wiedzę jej uczestnikom. Nie mają nic wspólnego z typowymi nauczycielami akademickimi. Są sympatyczni, a przede wszystkim używają prostego, komunikatywnego języka – takiego samego, jakiego my, farmaceuci, używamy na co dzień w kontaktach z pacjentami. Jeśli chodzi o tegoroczną edycję Europejskiego Programu Edukacyjnego, organizatorzy strzelili w dziesiątkę pod względem wyboru tematu wykładów. W ten sposób zgrabnie przeszliśmy od tematu otyłości i chorób serca, który poruszany był podczas ubiegłorocznej edycji, do tegorocznych zagadnień związanych z cukrzycą. A jak wiadomo, choroba ta jest nie tylko dziedziczona, ale może ją również wywołać nieodpowiednia dieta czy źle zastosowana farmakoterapia. Jeśli mogłabym coś zasugerować, to chciałabym, żeby kolejna edycja Akademii Farmacji Praktycznej była poświęcona astmie oskrzelowej, która podobnie jak cukrzyca, zaczyna być plagą naszych czasów.