Przełamując tabu

 3 minuty

pandemia-polacy-opinie

W działania kampanii włączyli się znani polscy seksuolodzy, socjolodzy, psycholodzy oraz lekarze pierwszego kontaktu. Wszyscy zgodnie podkreślają, że życie seksualne to w Polsce nadal temat tabu, co skutkuje cierpieniem osób dotkniętych chorobą, jak również ich bliskich.

– Z rzetelnych badań naukowych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że brak edukacji seksualnej lub niewłaściwa edukacja seksualna należą do najczęstszych przyczyn zaburzeń seksualnych. A te z kolei są zagrożeniem dla zdrowia seksualnego i udanych relacji partnerskich – przyznaje seksuolog, prof. Zbigniew Lew-Starowicz. Jego zdaniem sferę intymną Polaków wciąż determinują funkcjonujące od lat mity i stereotypy. Reszty dopełnia brak podstawowej wiedzy o fizjologii i psychologii seksualnej, co z kolei przejawia się pod postacią lęków, kompleksów oraz zahamowań w sferze seksualnej.

Wszystko to sprawia, że większość Polaków wciąż ma wewnętrzne opory przed zwróceniem się ze swoim problemem do specjalisty. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni zazwyczaj wstydzą się rozmawiać z lekarzem na intymne tematy. Bez winy nie pozostają także medycy, którzy rzadko kiedy pytają swoich pacjentów o zdrowie seksualne.

– W Polsce od wielu lat problematyka życia seksualnego znajdowała się na uboczu zagadnień, którymi zajmowała się medycyna – uważa seksuolog, dr Andrzej Depko. – Tymczasem pojęcie jakości życia jest ważne dla pacjentów nie tylko w aspekcie zachowania dobrego stanu zdrowia, ale również jakości życia seksualnego – dodaje dr Depko. Tłumaczy przy tym, że głównym zadaniem Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego jest doprowadzenie do sytuacji, w której lekarze będą pytać swoich pacjentów o ich jakość życia seksualnego, zaś pacjenci będą świadomi tego, iż rolą lekarza jest pomoc również w zakresie poprawy jakości tej sfery życia.
Program kampanii obejmuje m.in. cykl szkoleń dla lekarzy pierwszego kontaktu, konkurs dla artystów plastyków oraz realizację projektów z organizacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych. Uczestnikami projektu są także firmy i instytucje, których misją jest dbałość o zdrowie oraz wspomaganie osób dotkniętych chorobą. Istotną rolę w tworzeniu założeń programu odegrał jego patron – Fundacja Promocji Zdrowia Seksualnego im. dr. Stanisława Kurkiewicza. Z kolei działania programu skierowane do osób niepełnosprawnych wspiera Fundacja Aktywnej Rehabilitacji. Organizatorem programu jest firma Polpharma S.A.

 

Szczegółowe informacje dotyczące kampanii znajdą Państwo na stronie: www.opzs.pl