Zioła na zdrowy, spokojny sen19 czerwca 2008

Farmaceuci mają do dyspozycji wiele preparatów OTC o działaniu uspokajającym i ułatwiającym zasypianie. Wśród nich są preparaty ziołowe, mające w składzie występujące w korzeniu kozłka (Valerianae radix) i mięty pieprzowej (Mentha piperita) związki irydoidowe i terpeny.

Związki te od dawna stosowane w lecznictwie w różnych postaciach, przynoszą ulgę w przejściowych napięciach nerwowych i w trudnościach z zasypianiem. Kwas walerenowy, poza niespecyficznym działaniem depresyjnym na OUN, powoduje wydłużenie snu. Na rynku dostępne są preparaty zawierające walerianian mentolu, związek, który jest połączeniem terpenu, mentolu i kwasu walerianowego. Preparaty te, poza tym, że działają uspokajająco, będą również wykazywały działanie spazmolityczne na układ pokarmowy. Za działanie to odpowiedzialny jest mentol. Jest to bardzo istotne, gdyż wiele stanów stresowych przejawia się bólami brzucha, wymiotami, stanami spastycznymi przewodu pokarmowego (tzw. nerwice czynnościowe). Omawiane produkty lecznicze są bezpieczne. Polecane szczególnie dla:

  • kobiet w średnim wieku
  • osób z nerwicą wegetatywną
  • kobiet po okresie menopauzy

Nie ma doniesień o szkodliwości stosowania tych związków nawet podczas ciąży i laktacji, jednak stosowanie należy skonsultować z lekarzem.