W jakim zakresie opłata recyklingowa dotyczy aptek?9 stycznia 2018

shutterstock_390329416

Opłata recyklingowa, która weszła w życie 1 stycznia 2018 r, nakłada wymóg pobierania od klientów opłaty za lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego – przypomina Rynekaptek.pl. Obowiązek obejmuje wszystkie placówki handlu detalicznego – a zatem również i apteki. W jakim zakresie?

źródło: DIA / ZOIA / Rynekaptek.pl

Jak donosi serwis Rynekaptek.pl, Dolnośląska Izba Aptekarska opublikowała wstępną analizę prawną przygotowaną przez Kancelarię Lotz i Partnerzy, dotyczącą opłaty recyklingowej. Na mocy nowo wprowadzonego przepisu art. 40a ust. 1 znowelizowanej ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w której są oferowane lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego, przeznaczone do pakowania produktów oferowanych w tej jednostce, będzie zobowiązany do pobrania opłaty recyklingowej od nabywającego lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego. Dotyczy to toreb o grubości do 50 mikrometrów. Z opłaty wyłączone są bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego, o grubości poniżej 15 mikrometrów (tzw. „zrywki”), ale wyłącznie wówczas, gdy są wymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, gdy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu żywności.

„W odniesieniu do aptek trudno jednak takie użycie tego rodzaju foliówek uzasadnić” – ocenia kancelaria. Opinię DIA potwierdza również radca prawny reprezentujący Zachodniopomorską Okręgową Izbę Aptekarską w Szczecinie: „Opłatę recyklingową należy pobierać zarówno od lekkich toreb z tworzywa sztucznego jak i bardzo lekkich toreb z tworzywa sztucznego”.

Wysokość opłaty za jedną sztukę takiej torby wynosi 0,20 zł. Maksymalna opłata, jaka może zostać wprowadzona w przyszłości za jedną lekką torbę na mocy przepisów ustawy, to 1 zł. Opłata może być pobierana od nabywcy torby na zakupy jako opłata podstawowa albo doliczona do obowiązującej już ceny torby. Pobrane od nabywców opłaty recyklingowe przedsiębiorca ma obowiązek przekazać do budżetu państwa do dnia 15 marca roku następującego po roku kalendarzowym, w którym zostały pobrane (dla przykładu, opłaty pobrane w 2018 r. powinny zostać przekazane do budżetu państwa do 15 marca 2019 r.).

Obszerne wyjaśnienia znajdą Państwo TUTAJ.

Prześlij dalej