Menu zalecane w cukrzycy

 3 minuty

autorka: dr Joanna Bajerska
adiunkt w zakładzie dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, specjalista dietetyk z zakresu żywienia człowieka

Leczenie żywieniowe stanowi istotny element postępowania terapeutycznego nie tylko u osób ze zdiagnozowaną cukrzycą, ale także u pacjentów ze stwierdzonym stanem przedcukrzycowym. Należy przy tym pamiętać, że każdorazowo dieta powinna być dobrana indywidualnie do pacjenta. W celu uzyskania wyrównania stężenia glukozy w ustroju w diecie chorego powinny przeważać produkty i potrawy charakteryzujące się niskim indeksem glikemicznym (IG). Przykładem potraw mogących mogących znaleźć się w diecie osoby chorej na cukrzycę są dania, na które przepisy znajdą Państwo w niniejszej odsłonie Kuchni Farmaceutycznej – owsianka z jabłkiem i cynamonem, pasta z awokado z pomidorami na chlebie żytnim na zakwasie oraz pyszna, sycąca zupa na bazie soczewicy.

Zupa z soczewicy
Składniki: 150 g fileta z kurczaka lub indyka, włoszczyzna: mała marchewka, mała pietruszka, 1/4 selera, 1/2 pora, 1/2 cebuli, 1 łyżeczka poszatkowanej natki pietruszki, 1 ziemniak, 1 pomidor bez skórki, 1 łyżeczka przecieru pomidorowego, 2/3 szklanki czerwonej (pomarańczowej) soczewicy, zioła: majeranek, kolendra, oregano, kminek, tymianek, ziele angielskie, liść laurowy, pieprz
Przygotowanie: Mięso umyć, pokroić w kostkę, dodać ziele angielskie, listki laurowe i ziarenka pieprzu i zagotować. Marchewkę, pietruszkę i selera obrać i dokładnie opłukać. Połowę jednej marchewki odłożyć i zetrzeć na tarce. Resztę warzyw w całości (marchewkę, pietruszkę i selera) dodać do zupy, wrzucić też dokładnie opłukanego pora. Dodać natkę pietruszki. Zupę zagotować. Soczewicę opłukać, najlepiej w garnku, zmieniając 3 razy wodę. Ziemniaki obrać, opłukać i dodać do zupy razem z odłożoną startą surową marchewką oraz soczewicą. Dodać wszystkie zioła i gotować na małym ogniu przez ok. 20 minut do miękkości ziemniaków. Dodać pokrojone pomidory, przecier pomidorowy i gotować jeszcze przez ok. 5 minut.

Owsianka z jabłkiem i cynamonem
Składniki: 3-4 łyżki płatków owsianych górskich, 1 małe jabłko, łyżka posiekanych orzechów włoskich, łyżka nasion lnu, szczypta cynamonu (świetnie reguluje stężenie glukozy we krwi), pół szklanki mleka migdałowego lub spożywczego 1,5% tł.
Przygotowanie: Mleko zagotować, dodać płatki oraz nasiona lnu. Chwilę poczekać, aż płatki napęcznieją. Następnie zetrzeć jabłko i dodać cynamon.

Pasta z awokado na żytnim chlebie na zakwasie
Składniki: 1 awokado sok z limonki, łyżeczka oliwy z oliwek, pomidory suszone w oleju (2 sztuki), kiełki brokuł (łyżka), kromka pieczywa żytniego na zakwasie
Przygotowanie: Awokado obieramy ze skórki, usuwamy pestkę, miąższ przekładamy do miseczki, polewamy sokiem z cytryny i zagniatamy widelcem. Suszone pomidory kroimy na nieduże kawałki i dodajemy do awokado. Całość mieszamy widelcem i dodajemy oliwę. Na kromkę chleba nakładamy pastę z awokado i posypujemy kiełkami brokuł.

Zobacz też

Menu dla cery, włosów i paznokci

Zbilansowane menu seniora

Menu na wsparcie oczu

Wielkanoc w wersji light

Grzyby w roli głównej