Trychologia – nauka z misją

 5 minut

autorka: Kinga Estera Jach-Skrzypczak
diagnosta obrazowy, technik trichologii analitycznej, asystent medyczny chirurgii odtwórczej włosów, wykładowca Trichology Clinical Education Collegium Cosmeticum, prezes ISAT, Międzynarodowego Stowarzyszenia Trichologii Estetycznej

Ponieważ przemawia przeze mnie 25 lat doświadczenia zawodowego w trychologii medycznej, wiem, co znaczy praca z tzw. pacjentem „włosologicznym”, z często występującymi zaburzeniami dysmorficznymi. W trakcie specjalistycznych kursów, które prowadzimy, mieliśmy już wielkrotnie przyjemność szkolić farmaceutów, którzy wykorzystują nabytą wiedzę w swoich aptekach. W obrębie swoich placówek wyznaczają specjalną przestrzeń na punkt diagnostyczno-konsultacyjny, świadcząc odpowiednio ukierunkowaną opiekę farmaceutyczną.

Trikhos – włos, logos – nauka. Z tych słów wywodzi się termin trychologia (trichologia), czyli dziedzina nauki zajmująca się anatomią, fizjologią, patologią włosów i skóry głowy. Według źródeł historycznych termin ów, jak i tematyka dotycząca schorzeń włosów, zaczynają pojawiać się pod koniec XIX w. Profesor Wheeler w Anglii jako pierwszy rozpoczął badania naukowe nad procesami wypadania włosów i opracowywał metody leczenia.

Trychoterapia jako dyscyplina narodziła się zaś we Włoszech w latach 70. ub.w., a za jej ojca uznawany jest Enzo Formentini – dermatolog, kosmetolog, profesor Uniwersytetu w Mantui, który pierwszy stworzył profesjonalną linię preparatów do trichoterapii. Trychologia jest więc stosunkowo nową i bardzo interdyscyplinarną nauką. Wymaga ścisłej współpracy wielu specjalistów w celu kompleksowej terapii skóry głowy i włosów.

Z uwagi na zakres działania trychologię dzieli się na medyczną, której zadaniem jest leczenie określonych patologii skóry głowy i włosów oraz estetyczną, która ma to działanie wspomagać. W Polsce niestety brak jest stosownych uregulowań prawnych odnośnie zawodu trychologa. Międzynarodowe Stowarzyszenie Trychologii Estetycznej (ISAT) postanowiło jednak to zmienić: chcemy edukować i działać na rzecz kształtowania ustawodawstwa w celu powstania zawodów trychologicznych.

Poza wskazaniami wymienionymi w ramce specjalista trycholog zajmuje się również stymulacją wzrostu nowych włosów, hamowaniem miniaturyzacji mieszków włosowych i przedłużaniem procesu fizjologicznego wzrostu włosa. Zabiegi trychologiczne to zarówno profilaktyka, jak i wsparcie leczenia farmakologicznego skóry głowy.

Strony: 1 2