Cetyryzyna w zwalczaniu objawów alergii

 8 minut

autorka: dr n. farm. Paulina Mączka
farmakolog

W organizmie niegroźny alergen zostaje rozpoznany przez komórki układu immunologicznego jako czynnik szkodliwy, co rozpoczyna ciąg reakcji prowadzących do nadwrażliwości. Komórki dendrytyczne wyłapują alergeny i prezentują je limfocytom T. Te, po rozpoznaniu szkodliwego białka, pobudzają odpowiedź humoralną – wytwarzanie immunoglobulin IgE przez limfocyty B. Przeciwciała IgE łączą się następnie z receptorami na powierzchni komórek tucznych i bazofili, prowadząc do ich degranulacji i uwolnienia mediatorów stanu zapalnego, w tym histaminy.

Histamina (amina biogenna) wytwarzana jest m.in. w płucach, skórze, błonie śluzowej nosa i żołądka. Działa poprzez pobudzanie receptorów histaminowych H1, H2, H3 i H4. Pobudzenie receptorów H1 powoduje wystąpienie wczesnej reakcji alergicznej – rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz wzrost ich przepuszczalności. Następnie dochodzi do zaczerwienienia oraz podrażnienia zakończeń nerwowych, w następstwie czego pojawia się świąd i ból.

Jeżeli reakcja alergiczna zachodzi w obrębie skóry, efektem rozszerzenia naczyń jest świąd i bąbel pokrzywkowy. Jeżeli w obrębie błony śluzowej nosa – jej obrzęk, utrudnione oddychanie, wysięk z nosa i łzawienie. Histamina może również działać na błonę śluzową oskrzeli, powodując ich skurcz i atak astmy.

Leki o działaniu przeciwhistaminowym stosowane są do zapobiegania i łagodzenia objawów wspomnianych chorób o podłożu alergicznym. Hamują one działanie histaminy poprzez blokowanie jej przyłączania do receptora. Leki zaliczane do I generacji: klemastyna, hydroksyzyna, prometazyna, dimetynden nie wykazują selektywności wobec receptorów histaminowych H1. Blokują one dodatkowo receptory cholinergiczne, adrenergiczne, dopaminergiczne i serotoninowe, co wiąże się z licznymi działaniami niepożądanymi. Wykazują dużą lipofilowość – łatwo przenikają przez barierę krew-mózg, wywołując sedację i uczucie senności, ponadto zaburzają koncentrację i działają hamująco na układ nerwowy. Charakteryzują się szybkim początkiem działania, ale ich krótki okres półtrwania wymusza podawanie leków 3-4 razy na dobę. Stosowane są w leczeniu alergii przebiegających gwałtownie, w połączeniu z silnym świądem i niepokojem, a także w premedykacji jako środki łagodnie uspokajające.

Strony: 1 2 3