Zapytaj eksperta – radca prawny odpowiada na pytania farmaceutów7 maja 2012

zapytaj-eksperta-radca-prawny-odpowiada-na-pytania-farmaceutow-1

Na pytania Czytelników miesięcznika Farmacja Praktyczna odpowiada radca prawny Dariusz Chrzanowski

Czy farmaceuta może wymienić lek refundowany na recepcie na lek nierefundowany tańszy/droższy. Czy może wydać droższy lek refundowany na życzenie pacjenta niż przepisany na recepcie? Jak to się ma do obowiązku informacyjnego?

Farmaceuta ma obowiązek poinformować Pacjenta o możliwości zakupu tańszego leku w ramach limitu, w momencie kiedy w danej grupie terapeutycznej jest tańszy odpowiednik i nie przewyższa limitu. Obowiązek ten wynika z art. 44 ustawy refundacyjnej.

Jeżeli w danej chwili nie ma na stanie tańszego odpowiednika, nie zwalnia to farmaceuty z obowiązku informowania o możliwości substytucji.

Natomiast z obowiązku informowania o tańszym odpowiedniku zwalnia farmaceutę sytuacja, w której brak jest odpowiednika, którego cena jest nie wyższa niż podstawa limitu i cena leku przepisanego na recepcie (sytuacje takie zdarzają się, ponieważ MZ stworzył duże grupy limitowe, składające się z kilku cząsteczek, w których podstawę limitu stanowi najtańsza z nich, co wyklucza substytucję w obrębie innych cząsteczek, których cena jest wyższa niż limit).

Tańszy w ramach limitu odpowiednik musi spełniać kryteria: ta sama nazwa międzynarodowa, dawka, wskazania, postać nie powodująca powstania różnic terapeutycznych oraz przede wszystkim cena zamiennika, która po pierwsze nie może być wyższa niż limit i musi być niższa niż cena leku przepisanego na recepcie; zatem nawet w sytuacji kiedy mamy dwa leki w podstawie limitu wydanie zamiennika nie jest możliwe ponieważ jego cena nie będzie niższa niż cena leku przepisanego na recepcie – tylko jej równa.

Apteka wyłącznie na żądanie pacjenta ma obowiązek wydać lek, który spełnia kryteria (ta sama nazwa międzynarodowa, dawka, to samo wskazanie, postać nie powodująca powstania różnic terapeutycznych i cena nie wyższa niż limit i niższa niż cena leku przepisanego na recepcie).

Najbezpieczniejsze jest wydawanie leku, który został zaordynowany przez lekarza na recepcie – m.in. farmaceuta nie wie, na jakie wskazanie został lek wydany. W takim przypadku farmaceuta nie musi analizować meandrów ustawy i zastanawiać się czy wydał lek właściwy cenowo oraz czy kontrola NFZ nie zakwestionuje refundacji z tego powodu (innych powodów do kwestionowania refundacji przez kontrole NFZ aptekarz ma wystarczająco dużo).

Prześlij dalej