Rumianek – zioło miesiąca

 6 minut

Rumianek pospolity rośnie na łąkach i kwitnie w miesiącach maj-czerwiec. Jego przyjemnie pachnące żółtobiałe kwiatki wyglądają pogodnie i optymistycznie. Żółte, wypukłe dno kwiatowe jest okolone białymi płatkami, które reagują na porę dnia. Przed południem podnoszą się razem ze słońcem, ale potem obniżają się i wieczorem układają się blisko łodygi. Koszyczków rumianku lepiej nie zbierać samemu, aby nie pomylić go z bardzo podobnymi rumianami psimi, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. Podziwiajmy więc kwitnący rumianek na łące, ale do przygotowania naparu ziołowego kupujmy go w aptece lub sklepie zielarskim.

 

Lecznicze działanie rumianku

Głównym składnikiem leczniczym rumianku jest lotny olejek. Pierwszy raz wyizolowano go w XV w.! Ciemnoniebieski kolor olejku zaskakuje, bo większość jest żółtawa. Dziś wiemy, że błękitny olejek zawiera składniki o działaniu przeciwzapalnym tj. chamazulen i bisabolol. W surowcu są też flawonoidy, kumaryny, związki śluzowe i polisacharydy. Europejska Farmakopea podaje, że powinno się otrzymać co najmniej 4 ml olejku z 1 kg surowca. Polska Farmakopea wymaga co najmniej 0,42 proc. olejku, ale w koszyczkach rumianku może go być od 0,2 do 2 proc.

 

Kiedy sięgamy po rumianek?

Zastosowanie rumianku w lecznictwie jest bardzo szerokie. Najczęściej stosujemy go w postaci ciepłego naparu. Picie herbatki rumiankowej pomaga w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, chorobie wrzodowej, biegunkach, wzdęciach, kolkach, czy też braku apetytu. Ale doceniamy również jego działanie uspokajające, wiatropędne i przeciwskurczowe.

Badania kliniczne z udziałem 104 pacjentów z dolegliwościami w obrębie układu pokarmowego pokazały, że przyjmowanie ekstraktu z rumianku przez 6 tygodni łagodziło objawy u wszystkich chorych, a u 44 proc. kolki, wzdęcia i skurcze całkowicie ustąpiły. Ekstrakt z rumianku ma zastosowanie także w wielu produktach stosowanych na skórę (maści, kosmetyki) o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym.

Dr Jerzy Jambor, wielki znawca ziół, przyznaje: „Nie ma lepszego surowca zielarskiego, który wykazywałby tak korzystne działanie na skórę i błony śluzowe.” Wiedzą o tym rzesze entuzjastów rumianku, o czym świadczy popularność takich produktów, jak szampony z rumiankiem, mleczka do zmywania makijażu, rumiankowe mydła czy żele pod prysznic.

 

Rumianek również dla dzieci

Rumianek to „ziele dla maluszków”. Dodawany do codziennej kąpieli niemowląt zapobiega odparzeniom. Napar z rumianku może służyć do przemywania oczu i uszu noworodków oraz pomaga przy dolegliwościach dziąseł w czasie ząbkowania. Rumiankowa herbatka to jeden z pierwszych napojów, skuteczny środek przeciwko kolce niemowlęcej, a także ochrona przed infekcjami bakteryjnymi. Dzieciom w wieku od 6 miesięcy do 5 lat z biegunką podawano przez 3 dni ekstrakt z rumianku oraz pektynę z jabłek. 85 proc. małych pacjentów od razu poczuło się lepiej.

 

Czy wiesz, że…

  • przez stulecia rumianek był w zestawie ziół akuszerki, bo pomagał kobietom w okresie okołoporodowym; zastosowania „kobiece” są aktualne do dzisiaj (do obmywania, okładów, kąpieli przy zapaleniach itd.),
  • preparaty z rumiankiem (np. żele) są skuteczne przy stanach zapalnych dziąseł, częstych u seniorów korzystających z protez,
  • płukanie gardła oraz inhalacje z wykorzystaniem naparu z rumianku pomagają przy infekcjach górnych dróg oddechowych.

 

Jak stosować rumianek

Jak go stosować? Do przygotowania naparu trzeba 1-2 łyżki suszonego surowca zalać 1 szklanką wrzącej wody i trzymać pod przykryciem przez 15 minut. Do kąpieli trzeba przygotować większą ilość: na 10 l wody napar z 50 g. Do picia jako herbatka o działaniu przeciwzapalnym i przeciwskurczowym: napar z 3 g. Dawkowanie ułatwiają saszetki z odmierzoną porcją surowca.

 

Ciekawostki

Ekstrakt z rumianku działa przeciwbakteryjnie (przeciwko bakteriom Gram-dodatnim), przeciwgrzybiczo (Candida albicans) oraz przeciwwirusowo (m.in. na wirusa opryszczki – herpes). Hamuje wzrost kolonii bakterii przyczyniających się do powstawania wrzodów żołądka i jelit (Helicobacter pylori).

Racjonalne jest również podawanie naparów i wyciągów z rumianku doustnie w przypadku chorób przewodu pokarmowego, ponieważ olejek z rumianku hamuje również wzrost różnych szczepów Escherichia coli, wywołujących biegunki.

 

RUMIANEK FIX z Zielnika Aptecznego

Sprawdza się w dolegliwościach pokarmowych tj. zaburzeniach trawienia, w umiarkowanych kurczach w obrębie jamy brzusznej, w uczuciu pełności lub wzdęciach, w nadmiernym gromadzeniu się gazów. Można również stosować zewnętrznie w umiarkowanych stanach zapalnych oraz podrażnieniach skóry i błon śluzowych, w tym jamy ustnej i dziąseł, okolic odbytu oraz narządów płciowych. Produkt leczniczy wydawany bez recepty. Dostępny tylko w aptekach.

 

Skład: 1 saszetka zawiera 1,5 g koszyczka rumianku

2 saszetki rumianku zalać ¾ szklanki wrzącej wody, naparzać pod przykryciem przez ok. 5 minut. Dorośli: pić 3-4 razy dziennie po ¾ szklanki naparu. Dzieci: pić 3-4 razy dziennie następujące ilości naparu: niemowlęta od 1 do 12 miesiąca życia: po 50 ml , małe dzieci od 1 do 5 lat: po 75 ml , dzieci od 6 do 12 lat: po 100 ml. Pić zawsze świeżo przygotowany napar. Do okładów lub płukania stosować napar przygotowany jak dla podania doustnego. Do nasiadówek stosować napar przygotowany z 3 saszetek rumianku na 1 litr wody.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na koszyczek rumianku lub inne rośliny z rodziny Astrowatych (Asteraceae = Compositae).

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania: W przypadku nieustąpienia objawów w ciągu kilku dni od momentu rozpoczęcia stosowania produktu leczniczego lub ich nasilenia się należy skonsultować się z lekarzem.

Działania niepożądane: W bardzo rzadkich przypadkach może wystąpić reakcja nadwrażliwości na rumianek (np. alergia kontaktowa). Reakcja krzyżowa może zdarzyć się u osób uczulonych na rośliny z rodziny Astrowatych (Asteraceae = Compositae) np. Bylica, piołun. Bardzo rzadko notowano przypadki ostrej reakcji alergicznej (szok anafilaktyczny, astma, obrzęk twarzy, pokrzywka).

Numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: IL 2745/LN

Podmiot odpowiedzialny: Herbapol-Lublin S.A. ul. Diamentowa 25 20-471 Lublin

Tradycyjny produkt leczniczy roślinny z określonymi wskazaniami wynikającymi wyłącznie z długotrwałego stosowania.