Seks w sieci

 5 minut

Stronę z ankietą odwiedziło 32 240 internautów. Ankietę, opracowaną przez seksuologa, prof. Zbigniewa Izdebskiego, wypełniło 10 206 osób, przy czym w dalszych analizach uwzględniono odpowiedzi 10 016 respondentów. Z obliczeń wyłączono respondentów, którzy byli niepełnoletni lub podali błędne bądź niespójne dane.
W badaniu wzięło udział niemal tyle samo kobiet, co mężczyzn. Większość respondentów stanowiła grupa wiekowa 18-30 lat. Ostateczne dane zostały zważone względem płci i wieku internautów w porównaniu do populacji wszystkich polskich użytkowników sieci.
Kwestionariusz składał się z 33 pytań badawczych i 10 pytań metryczkowych. Pytania dotyczyły zarówno ogólnych informacji na temat życia seksualnego (aktywność seksualna, wiek inicjacji seksualnej, satysfakcja z życia seksualnego, obecność zdrady, używanie środków urozmaicających życie seksualne), zdrowia seksualnego (problemy seksualne, środki wzmagające potencję, porady u specjalistów) oraz aktywności internetowej związanej z seksem (poznawanie partnerów seksualnych w sieci, „seks wirtualny”, percepcja zdrady w Internecie, itd.).

Zadowolenie, zdrada i inne problemy

Wyniki badań pokazują, że polscy internauci w większości oceniają zadowolenie z życia seksualnego jako bardzo dobre i dobre (ogółem 55 proc.). Zadowolenie to maleje jednak wraz z wiekiem. Internauci odbywają najczęściej 2-3 stosunków seksualnych w ciągu tygodnia. Najaktywniejsze są pod tym względem osoby w wieku 25-30 lat. Natomiast w grupie wiekowej powyżej 50. r.ż. częstotliwość ta wyraźnie spada. Do kontaktów seksualnych z osobą poznaną w Internecie przyznaje się natomiast 3 na 10 respondentów – najczęściej są to osoby w wieku 26-30 lat.
Aż 61,6 proc. badanych w grupie wiekowej powyżej 50. r.ż. przyznaje się, że będąc w stałym związku formalnym lub nieformalnym odbyło przynajmniej raz kontakt seksualny z kimś innym. Częściej byli to mężczyźni niż kobiety. Z badań przeprowadzonych przez Polpharmę wynika, że odsetek osób zdradzających partnerów wzrasta wraz z wiekiem – od niespełna 30 proc. w najniższej kategorii wiekowej, do ponad 60 proc. wśród osób ponad 50-letnich.
Zaskakujący jest wynik dotyczący odczuwania problemów seksualnych. Aż 2/3 respondentów miała problemy związane z seksem. Najczęściej pojawiającymi się problemami jest „za duża chęć współżycia w porównaniu do potrzeb partnera/ partnerki” oraz „zbyt duże potrzeby seksualne”.

111nowy (1)

„Suchość pochwy podczas stosunku” (ponad 1/4 respondentek zgłaszających problemy seksualne) oraz odczuwanie bólu w trakcie stosunku (ponad 1/5 respondentek) to dolegliwości, na które szczególnie skarżą się kobiety. Natomiast najczęstszymi dolegliwościami wymienianymi przez mężczyzn są: problemy ze wzwodem (ponad 1/4 respondentów zgłaszających problemy seksualne) oraz przedwczesny wytrysk, który deklaruje niemal 1/4 badanych mężczyzn.

Szukanie profesjonalnej pomocy

Niepokojący jest również fakt, że pomimo zgłaszanych problemów seksualnych, internauci niechętnie udają się po poradę do specjalisty. Do szukania profesjonalnejpomocy przyznaje się zaledwie 6,5 proc. respondentów.
Przyjaciel to ta osoba, do której internauci najchętniej zwróciliby się w sprawach związanych z seksem – tak twierdzi ponad połowa kobiet uczestniczących w badaniach Polpharmy. Z kolei ponad połowa pytanych mężczyzn deklaruje, że udałaby się po poradę do seksuologa. Jednak jest to głównie deklaracja, gdyż jak wynika z badania, tylko 6,5 proc. mężczyzn mających problemy seksualne rzeczywiście tej pomocy u specjalisty szukała.

Środki usprawniające życie seksualne

Badanie pokazuje, że internauci niechętnie sięgają po środki farmakologiczne usprawniające ich życie seksualne. Zdecydowana większość (ponad 90 proc.) nigdy nie korzystała z tego typu środków. Wśród mężczyzn niewiele ponad 10 proc. pytanych przyznało się do korzystania z preparatów poprawiających erekcję, potencję czy zwiększających libido. Wynik ten nie jest zaskakujący, jeżeli weźmie się pod uwagę, jak mało osób udaje się po poradę do specjalisty (środki na zaburzenia erekcji dostępne są na receptę). Zaskakujące jest natomiast, że nawet środki poprawiające potencję wydawane bez recepty nie cieszą się uznaniem Polaków. Widać zatem, że kwestia udanego życia seksualnego jest w Polsce nadal tematem tabu.

Element szerszej kampanii

Pełne wyniki badania seksualności polskich internautów zostaną zaprezentowane i udostępnione w formie raportu podczas konferencji prasowej 8 marca 2010 r. w siedzibie Polpharmy w Warszawie. Badanie seksualności polskich internautów stanowi element realizowanej przez Polpharmę kampanii edukacyjnej na temat zdrowia seksualnego, w skład której wchodzą m.in. inicjatywy, takie jak Ogólnopolski Program Zdrowia Seksualnego (OPZS), serwis internetowy www.zlotysrodek.com poświęcony tematyce zdrowia i życia seksualnego, debaty na temat zdrowia seksualnego oraz działania w społecznościach online (social media marketing).