Karta ICE ratuje życie

 3 minuty

karta ICE

Skrót ICE (z ang. In Case of Emergency) oznacza „w nagłym wypadku”. Pomysł kart ICE powstał we Włoszech z inicjatywy tamtejszych ratowników, którzy dostrzegli lukę informacyjną w kontaktach z rodziną i bliskimi poszkodowanych. Nasi bliscy nie zawsze wiedzą bowiem o tym, co się nam przydarzyło i gdzie się znajdujemy.

Bezcenne źródło informacji

W naszych dokumentach osobistych brakuje zazwyczaj telefonów do rodzin czy naszych lekarzy pierwszego kontaktu. Rzadko nosimy w portfelach dodatkowe kartki z numerami telefonów do najbliższych. Tymczasem najlepszym sposobem na zapisanie takiej informacji jest plastikowa karta ICE, umożliwiająca zapisanie trzech numerów telefonicznych do najbliższych osób. W dramatycznej sytuacji numery te mogą być pomocnew identyfikacji naszej tożsamości. Umożliwiają również powiadomienie naszych najbliższych o zaistniałej sytuacji oraz uzyskanie od nich informacji na temat naszego stanu zdrowia. Karta ICE nie zawiera jedynie informacji o grupie krwi jej właściciela, bo i tak nie zwalnia ona lekarza z obowiązku przeprowadzania próby krzyżowej przed konieczną transfuzją.
– Karta ICE wielokrotnie pomogła rodzicom w odnalezieniu dzieci, w pozyskaniu ważnych informacji na temat osoby nieprzytomnej, uwięzionej w aucie czy będącej w szoku i nie mogącej udzielić informacji na temat swojego wieku czy adresu – mówi Daria Wierzba z Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Bydgoszczy.

Gdzie zamówić kartę?

Rozprowadzaniem kart ICE zajmuje się Polski Czerwony Krzyż, który w swoim sklepie internetowym na stronie www.pck.org.pl sprzedaje zdrapkę ze specjalnym kodem. Kiedy już nabędziemy kod, logujemy się za jego pomocą na stronie internetowej PCK, wpisujemy swoje dane oraz wspomniane już trzy numery telefonów do bliskich osób. Zamówioną kartę otrzymamy pocztą. Za całą operację zapłacimy jedynie 5 zł. Zanim podamy numery telefonów, zastanówmy się jednak dobrze, które z osób mogłyby być poinformowane o wypadku czy nieszczęśliwej sytuacji, która się nam przydarzyła. Powinna to być osoba, która będzie dobrze poinformowana o naszym stanie zdrowia: przebytych urazach czy chorobach oraz przyjmowanych przez nas lekach.